KOMENTÁŘ | Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Můžete namítnout, že jde o prkotinu, nebo také, že si každý sám řekne, kolik chce brát, a pak je na zaměstnavateli, jestli takovému požadavku vyjde vstříc nebo ne. No, jak se říká, pěkná myšlenka není bohužel vždy realitou. Navíc, jak bude řečeno dál, nemusí vždy problém vyřešit. Spíše naopak. A že opravdu nejde o nějak nový problém, který se, jak už to tak bývá, „jen nějak“ skutečně nedaří efektivně odstranit, svědčí třeba i to, že zásadu stejné odměny za stejnou práci zakotvila již zakládající smlouva Evropských společenství v roce 1957. A i orgány Evropské unie na svých stránkách smutně konstatují, že realita je po bezmála sedmi desítkách let od přijetí onoho dokumentu taková, že rozdíl v odměňování žen a mužů stále přetrvává. Nic naplat, ani za posledních deset let ve smazání rozdílu nebylo dosaženo více než nepatrného zlepšení. Jistě proto nebudete považovat za jízlivé, zeptat se se mnou, zda to není škoda. A to pro všechny. 
 
A abychom si zametli před vlastním prahem a neposmívali se jiným, je dobré vědět, že právě Česko patří mezi země v Evropské unii, které mají v těchto rozdílech největší nedostatky. Je jasné, že příčin a důvodů, proč to tak je, tedy nejen v české ekonomice, existuje opravdu vícero a nemá cenu nosit dříví do lesa jejich opakováním a hodnocením. Spíše je k zamyšlení, proč se nedaří uvedené rozdíly v odměňování smysluplně odstranit. Můžeme se tak ptát, spolu se sociology, proč se politická hnutí a strany, která se tak často rády a ostentativně hodně pyšní údajně podporou všech pracujících, zvyšováním všech možných i nemožných položek v jejich odměňování na zákonné úrovni, nestarají více o odstraňování „gender“ rozdílů. 
 
Věta o tom, že snižování jiných čísel v odměňování žen a mužů přináší nejen větší rovnost pohlaví, ale zároveň pomáhá snižovat chudobu a podporovat hospodářství, musí přece právě představitelům tohoto spektra politické scény znít jako rajská hudba. Kdo ví, proč nezní třeba na nyní znovu se opakujících protestech za odvolání vlády. A to i přesto, že například Světová banka coby jedna z klíčových světových finančních institucí světa tvrdí, že „přetrvávání rozdílů v příjmech mezi muži a ženami negativně ovlivňuje růst ekonomiky země.“ Jenže v Česku na tyhle argumenty moc neslyšíme. K naší smůle. „Faktorů, které stojí za dnešní platovou nerovností (v mzdové problematice mužů a žen), je hned několik. Tím nejvýraznějším je v Česku segregace pracovníků a pracovnic do typicky ‚ženských‘ a typicky ‚mužských‘ odvětví,“ citoval slova ekonomky a výzkumnice se zaměřením na sociální politiku Lindy Kunertové server SeznamZprávy.cz. 

Čísla a statistiky také ukazují, že paradoxně ve všech vzdělanostních kategoriích mají v mediánu mezd čeští muži o stejný rozdíl větší mzdu než jejich ženské protějšky. A když se budeme společně ptát, co by mohlo popsané rozdíly v nejbližší době změnit, paradoxně se nám vrátí podobné odpovědi, jako v řadě dalších případů, které nás pálí právě v dnešních dnech. Nejde totiž jen o to, aby si ženy říkaly o stejné peníze jako muži, mimochodem, i tuzemská média slovy odborníků na tyto problémy varují před přílišnou individualizaci tohoto procesu, který spíše rozdíly zvyšuje, než aby je zmenšoval, jde spíše o ucelenější prorodinnou politiku, daňový systém a opravdu transparentní odměňování. 

O tom, že se možná blýská na lepší časy, svědčí i to, že za českého předsednictví Evropské unie byla přijata směrnice pro zvýšení transparentnosti v odměňování, dále pak akční plán pro rovné odměňování v Česku, což je podle slov socioložky Aleny Křížkové ze Sociologického ústavu Akademie věd pro iRozhlas.cz „první plán v této oblasti“. Škoda jen, že změny v oné odborníky tolik vyvolávané rodinné politice zřejmě nepřijdou tak rychle, aby se rozdíly v platech začaly v Česku vyrovnávat rychleji. Navýšení hodnoty HDP o na začátku textu zmíněných několik procent by za to rozhodně stálo. Jenže místo vyjednávání mezi opozicí a vládou, tu máme stále jen nesmyslné obstrukce a znovu jen vyřvávání na Václaváku.  

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář mzdy / platy Ekonomika HDP ženy genderová rovnost

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy