KOMENTÁŘ | Putin je válečný zločinec. Už oficiálně

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovou a obvinil je z válečných zločinů spáchaných na Ukrajině, konkrétně z únosů ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Psali jsme o tom zde. Co to znamená pro ruského vůdce a jaký signál to světu vysílá?

Je to samozřejmě jen jeden z mnoha příkladů válečných zločinů, které Rusko na území Ukrajiny spáchalo. Už víc než rok prosakují médii zprávy o vraždění civilistů, masových hrobech, znásilňování, mučení a rabování, důkazů je přehršel a jen úplný ignorant, konspirátor nebo fanatický obdivovatel Ruska by mohl tenhle zjevný fakt popřít.  

Nejde v historii o nic nového. Jde o praxi, kterou sovětští soudruzi rádi praktikovali třeba během druhé světové války, ale i předtím, na území Ukrajiny, Běloruska nebo pobaltských států.  

Rusové samozřejmě přispěchali s tvrzením, že rozhodnutí soudu nemá žádný význam, protože země nepřijala Římský statut, na jehož základě tento mezinárodní soud vznikl. A mají pravdu. Na území Ruska nemá Mezinárodní trestní tribunál žádnou pravomoc. Nicméně, jestli se ruský prezident dostane na území některého ze států, který v minulosti podepsal Římský statut, tak by takový stát měl povinnost Putina nebo uvedenou zmocněnkyni zatknout a vydat je ke stíhání do Haagu. A takových zemí je na světě 120. Včetně České republiky. 

A ještě v jednom ohledu je rozhodnutí soudu v Haagu průlomové. Zatím nikdy se v historii nestalo, aby soud vydal zatykač na představitele jednoho ze stálých členů Rady bezpečnosti. Ale jak se říká, všechno je jednou poprvé. Znamená to ale pro samotného Putina víc než bouři ve sklenici vody?  

Rozhodně.  

Vladimir Putin se tak dostal do skvělé společnosti takových es světové politiky, jako jsou zločinci z Konga, Keňi, Libye, Súdánu nebo Ugandy. Není ale rozhodně první hlavou státu, na kterou mezinárodní tribunál uvalil zatykač. Vzpomeňme na Radovana Karadžiće, prezidenta Republiky srbské, odsouzeného Haagským tribunálem pro bývalou Jugoslávii na doživotí, či Umara al-Bašíra, prezidenta Súdánu, obviněného z genocidy a válečných zločinů.  

Co z toho plyne pro nás, Čechy?  

Je třeba jednou provždy přestat dopřávat pozornost těm, kdo tu už léta přes veškeré doklady o totalitárnosti, utlačovatelství a nelidskosti ruského režimu tomuhle zlu nadbíhali, podbízeli se mu či jej otevřeně podporovali. Měli bychom si velmi zásadně dávat pozor na to, abychom nepropadli bláhovému přesvědčení, volání krysařů populismu o tom, že se to naší země netýká. Protože týká. Tohle zlo na pásech tanků už jsme tu zažili. A zpod baňatých kremelských střech je nám dáváno dost hlasitě najevo, že by si rádi došlápli i na nás.  

Nebuďme lhostejní. Na Ukrajině se bojuje i za nás. Nakonec, jak už psal Václav Havel, je to právě „lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku, co otevírá dveře zlu.“ 

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.
Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

komentář Vladimír Putin ICC (Mezinárodní trestní soud) válka na Ukrajině válečné zločiny Rusko Ruská armáda Petr Nutil

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy