KOMENTÁŘ | Rada nad zlato? Na inflaci může zafungovat dobrá nálada

Dobrých zpráv, určitě mi dáte všichni za pravdu, milí čtenáři, nikdy není dost. A i když nad tou následující řada z vás mávne s úšklebkem rukou, radno si ji zapamatovat. Růst spotřebitelských cen v Česku zpomaluje, konstatovala snad všechna tuzemská média. Statistiky totiž ukázaly, že meziroční míra inflace v březnu 2023 dosáhla 15 procent, což je o 1,7 procentního bodu méně než v únoru, a navíc jde o nejnižší meziroční cenový růst od loňského dubna. 

Říkáte si možná, že i tak je všechno pořád drahé. Je. Když se to budu snažit trochu odlehčit, zkonstatuji, že to je zkrátka inflace. S vážnou tváří ale pak musím konstatovat, že tahle blbá nálada má na další vývoj zdražování docela vliv. 

Nevymýšlím si. Na internetových stránkách tuzemského cenového regulátora, který má dbát, a teď ponechme stranou dohady o tom, jestli se mu to daří či ne, na cenovou stabilitu, se o inflačních očekáváních můžete hodně dozvědět. Přímo se tam říká: „Inflační očekávání domácností, firem a finančních trhů podstatným způsobem ovlivňují jejich chování a rozhodování a tím i celkový ekonomický vývoj a výslednou skutečnou míru inflace.“  

Doporučené články

Je to prosté, když totiž lidé, firmy, společnosti, podnikatelé, zkrátka „ekonomika“ uvěří tomu (což tu může hrozit), že vysoká inflace přetrvá, budou se zaměstnanci snažit - seč mohou - o to, aby se jejich mzdy zvyšovaly, co to jde a zaměstnavatelé na to můžou příznivě reagovat. A co pak? Jednoduše řečeno, může jít znovu všechno výš a výš a znovu výš a výš a pořád dokola. 

Můžete namítnout, že lidé jen reagují na aktuální ceny a že výše popsaný mechanismus je pouhou teorií. A budete mít pravdu. Bohužel se ale mezi tím může odehrát řada kroků, které negativní očekávání nejen zvýší, ale i naplní. Jedním z nich může být reakce centrálních bankéřů na dění ve společnosti, třeba právě v tuzemsku odehrávající se růst mezd. Nejen očekávání počítají v letošním roce, že řada ekonomických oborů bude na platech přidávat, ale i skutečnost v řadě firem české ekonomiky dává očekáváním za pravdu. Pokud proto centrální bankéři, jak lze koneckonců čekat, dospějí k závěru, že růst mezd neodpovídá tomu, co bychom potřebovali a chtěli, přijde asi růst úrokových sazeb. 

Ale zpět k číslům. I přes pokles totiž české statistiky inflace paří mezi zeměmi vyspělého světa pořád spíše k těm vyšším. Tak třeba podle dat Eurostatu, tedy Evropského statistického úřadu, v únoru klesla inflace v celé EU z 10 na 9,9 procenta. V eurozóně dosáhla v únoru 8,5 procent. V březnu pak inflace v eurozóně klesla dokonce na 6,9 procent. Snad se proto naplní odhady ekonomů, ale i České národní banky, které uvádějí, že v lednu 2023 byla hodnota inflace na vrcholu a v dalších měsících má začít klesat. Ve druhém pololetí roku 2023 by se měla dokonce dostat pod deset procent. Celoroční inflace v roce 2023 podle odhadů ČNB a České bankovní asociace má dosáhnout 10,9 procenta.  

Ve virtuálním prostoru jistě sami dokážete nalézt řadu tipů a rad, jak se lze vysoké inflaci bránit. Když se ale vrátíme k inflačním očekáváním, může být cestou ke snížení hodnoty inflace zkrátka to, že nebudu mít blbou náladu z toho, že vajíčka stojí skoro stovku a pojedu si je proto koupit někam jinam, třeba do Polska. Snad se pak konečně probudí i velké agrokoncerny, kvůli jejichž vzájemné (ne)konkurenci tu máme jedny z nejvyšších cen potravin. A tak ať už může za růst vysokých cen ten nebo onen, dle jedněch centrální banka, dle jiných vláda, podle dalších v podstatě všichni, je dobré zachovat klid. Bez toho to totiž nejde. 

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář inflace CZK peníze Ceny zboží

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

Slovák, který donášel Rusům, míří za mříže. Neplatil udělenou pokutu

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal Bohuše Garbára do vězení za vyzvědačství pro Rusko a braní úplatků. Soud nevyhověl žádosti odsouzeného o odpuštění zbytku dříve uloženého finančního trestu. Garbár si má nově odsedět přes rok a půl, proti rozsudku podal stížnost.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy