KOMENTÁŘ | Rychlé změny v trestním zákoníku mohou na Slovensku vést k mafiánskému státu. Tentokrát doslova

Slovensko se nachází na pokraji nedemokracie. Urychlené schválení změn v trestním zákoníku může mít dalekosáhlé následky na samotný chod státu. Slovensko bylo po pádu komunismu vděčným cílem mafie a jiných organizovaných zločineckých skupin, nyní pro ně vládní koalice přichystala ještě lepší podmínky. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pochybuje o zákonnosti zrychleného legislativního procesu. Jeho schválení dokonce nahrává i několika poslancům, kteří jsou vyšetřováni právě v tuto chvíli. 

Slovenská vládní koalice pod vedením „siláckého“ premiéra Roberta Fica ve čtvrtek schválila změny v trestním zákoníku, platit mají od března. Týkají se snížení trestů za majetkovou trestnou činnost, ruší Úřad speciální prokuratury a zkracuje promlčecí lhůty, a to například u znásilnění. Hlasovalo pro ně 78 ze 150 poslanců.

Problémů s těmito změnami je hned několik. Úřad speciální prokuratury (ÚSP) vyšetřuje trestné činy spojené s korupcí, zneužívání pravomocí veřejného činitele či finanční kriminalitou. Pod jeho křídla spadá také terorismus, extremismus a činnost zločineckých skupin. 

Pro jakoukoli veřejně činnou osobu se tedy může jevit jako velice vhodné takový úřad zrušit. Lze to napsat i bez okolků: páchání majetkové trestné činnosti po zrušení ÚSP bude bezpečnější a pokud dojde vyšetřování jakéhokoli trestného činu spojeného se zneužíváním pravomocí nebo korupcí na konec, bude potrestané méně. Mimoto se dá podotknout, že ÚSP má držet dohled nad tím, jak mocní nakládají s mocí – což teď bude náročnější.

ÚSP samozřejmě není bez poskvrnky, před necelými dvěma lety byl odsouzen bývalý speciální prokurátor Dušan Kováčik za přijetí úplatku ve výši 50 tisíc eur. Přijal ho proto, aby podpořil bývalého šéfa zločinecké skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku. O kauze psal například slovenský zpravodajský server Pravda. 

Uvidíme spolupráci mafie a státu?

Masivní změny trestního zákoníku přišly jen pár měsíců poté, co Ficova vláda začala fungovat. Nezúčastněný pozorovatel může jen kroutit hlavou, že byly opravdu velice rychlé na to, že jde o trestní zákoník. Co ale takové změny znamenají pro slovenskou demokracii a pozici země v Evropské unii jako takovou?

Trestní zákoník zkrátka umožňuje státu trestat zločiny, pro laika v tom ani nemusí být nic složitého. Vychází z něj všichni: policie, justice a prokuratura. Pokud je vadný nebo pozměněný dle vůle jedné osoby či skupiny osob, může dojít ke katastrofě a absolutní anarchii v tom, co který veřejný činitel dělá. A právě tam směřuje dnes Slovensko. 

Fico je často spojovaný s nekalými praktikami či dokonce organizovaným zločinem. Jak píše server Investigace.cz, mafiánské praktiky zde zažily rozmach po pádu nedemokratických režimů střední a východní Evropy. Slovensko bylo jednou ze zemí, které příliv mafiánských skupin zasáhly nejvíce. Ačkoliv šlo původně zejména o balkánské skupiny, postupně do slovenského podsvětí zavítali také Italové – například ‘Ndrangheta, jejíž činnost mapoval zavražděný novinář Ján Kuciak. Investigace.cz píše: „Většina policistů, prokurátorů nebo soudců nevěděla, jak vyšetřovat a stíhat tento typ mezinárodního zločinu.“

Vládní sprint za uvolněním trestů za majetkovou trestnou činnost může vést k tomu, že mafiánské struktury na Slovensku zapustí kořeny ještě hlouběji a stát je bude jen horko těžko trestat. Hrozí mafie coby součást státní správy obdobně, jako je dobrou praxí v Itálii nebo Rusku. 

Už teď je podle zprávy protikorupční organizace Know your country Slovensko ohrožené zejména korupcí a činností organizovaných zločineckých skupin. „Slovensko je tranzitní a cílovou zemí padělaného a pašovaného zboží, krádeží automobilů, podvodů s daní z přidané hodnoty a obchodování s lidmi, zbraněmi a nelegálními drogami. Mnoho stejných skupin organizovaného zločinu se podílí na praní finančních prostředků získaných z této trestné činnosti,“ líčí organizace. 

Slovenský propad nemusí znamenat tragédii pouze pro stát samotný, nýbrž i pro jeho pozici v Evropské unii. Již teď se staví na odpor například Úřad evropského veřejného žalobce, Evropský parlament schválil kritickou rezoluci. Prezidentka Zuzana Čaputová pak chce vést tuto novelu až k ústavnímu soudu. „Návrh zákona, kterým se mění naše trestní politika, byl přijat ve zrychleném legislativním řízení, aniž by pro to existoval zákonný důvod. Tím bylo fakticky znemožněno řádné odborné posouzení a diskuse o opodstatněnosti navrhovaných změn. Navíc některé z úprav zákona na poslední chvíli navrhli poslanci, jejichž probíhajících vyšetřování se změny, které tento zákon zavádí, přímo dotknou,“ shrnula na sociální síti X. 

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Robert Fico Slovensko Zuzana Čaputová Korupce Znásilnění EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy