Román Gustava Flauberta "Paní Bovaryová" v autorském přepisu na prknech brněnského HaDivadla

Brno - 7. listopadu 2015 proběhne první premiéra 41. první sezóny HaDivadla, jejíž téma zní „Společnost individualismu“. Autorem i režisérem scénické variace na známý román Gustava Flauberta je nový umělecký šéf Ivan Buraj. Příběh Emy Bovaryové vznikl před více jak sto padesáti lety, ale hlavní hrdinka je postavou,která je příznačná pro celou moderní dobu a zůstává aktuální i pro náš dnešek. Ema Bovaryová chce uniknout z nudy manželského života, chce najít samu sebe a dosáhnout výjimečnosti vlastního Já. Vydává se na cestu za naplněním svých snů a imaginací formovaných popkulturou.

Román Paní Bovaryová pat ří ke klasickým dílům světové literatury devatenáctého století. Jako výchozí inspirace Flaubertovi posloužila skute čná událost popsaná v černé kronice. Flaubert kromě toho, že tímto románem de facto etablovat realismus jako styl i na literárním poli, se pokusil popsat velmi sporné dědictví romantismu, ke kterému se sice hlásil, ale po událostech revolučního roku 1848 ho pociťoval jako problematický. Ema Bovaryová uvězněná ve snech o svém ideálním životě se stává obětí vlastních iluzí a tužeb, které se nečekaně prudce mění v noční můru reality.

Zaskočena prudkostí s jakou se vnější svět, který nevnímala kvůli „projektu hledání sebe sama "v jejím životě objeví a vyžaduje po ní řešení. A právě tuto ignoraci skutečnosti obklopující naše komfortní uživatelská rozhraní a následný střet iluzí jedince s nesmlouvavostí reality, která nezáleží pouze na našich přáních, považuje autor scénické variace a režisér inscenace Ivan Buraj za rys celé současné západní společnosti a dodává: „Současná globalizovaná společnost pod vlivem neoliberalismu žije v představě, že prakticky vše je možné, že se můžeme stát a být kým chceme - stačí když se budeme snažit. Máme dojem, že v našich životech jde především o nás samotné a naplnění našich snů a tužeb, které ale nejsou ve skutečnosti ani tolik naše. Spíše to jsou zrecyklované a zreprodukované obrazy z médií, sociálních sítí a popkultury. Tak jsou naše Já a jejich jedinečnost značně zpochybněny perspektivou nové, rafinovanější, uniformity konzumentů." Snaha o zdůraznění klamnosti současného individualismu a sledování jeho společenskypolitických kontextů se v inscenaci odráží i ve vyvázání příběhu z kulis 19. století a přenesení do současnosti. Dramaturgyně Dagmar Radová tento moment upřesňuje: „Ema Bovaryová v této interpretaci už není vášnivou čtenářkou románů, ale současnou ženou, která chce o sobě dát vědět světu. Realizovat tuto touhu dnes je díky médiím a sociálním sítím velmi snadné. Ovšem stejně tak iluzorní.", upřesňuje dramaturgyně Dagmar Radová. Ema je přesvědčena, že svou představu spokojeného a krásného života může apriori naplnit, protože je svobodným individuem. V inscenaci říká: „Maminko, věřte, že můj svět bude krásnej, protože je to můj svět a ne váš," a vydává na cestu za svým Já. Postupně se ale vyhrocuje její individualismus tak, že ztrácí jakoukoliv lidskou integritu a citlivost. Komplexní originální Já, které toužila nalézt, se roztéká a v realitě jejího života a možností vlastního obrazu. Nakonec jí zůstávají pouze dluhy a rozvrácené vztahy."

Paní Bovaryová je první inscenací z dramaturgické linie, která volně navazuje na dramaturgický cyklus Hrdinové a monstra. Zaměřuje se především na klasické tituly světové literatury osmnáctého, devatenáctého a dvacátého století se snahou o jejich radikální interpretace a současně tak o „revizi" naší kultury, kterou tato kanonická díla utvářejí.

Paní Bovaryová do jisté míry tvoří pendant k inscenaci Zámek: záře integrace, kterou Ivan Buraj vytvořil pro HaDivadlo se svým týmem před rokem. Spojitosti mezi inscenacemi jsou ale také tematické. Paní Bovaryová i Zámek se dotýkají tématu moci v konzumní společnosti, přičemž Zámek sleduje její zjevnější projevy v podobě úřadů a institucí, Paní Bovaryová se pak zaměřuje na moc a její působení v subtilnějších a méně viditelných formách, které ale netratí na své intenzitě.

V titulní roli Paní Bovaryové se představí mladá herečka Táňa Malíková a jako její manžel Karel Jiří M. Valůšek. V inscenaci se také v roli Leona objeví Jiří Svoboda, čerstvý absolvent JAMU a nový člen souboru HaDivadla.

Paní Bovaryová Autoři: Gustav Flaubert / Ivan BurajRežie: Ivan BurajDramaturgie: Dagmar RadováVýprava: Jana Boháčková & Lenka JabůrkováÚprava hudby: Pavel V. BoikoPremiéra 7. listopadu 2015

Související

Více souvisejících

Divadlo HaDivadlo

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 5 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy