REPORTÁŽ: Dvě domácí premiéry, multimediální opera i kontroverzní inscenace. Festival Janáček Brno předvedl špičkový program

Reportáž – V úterý byl slavnostně zakončen dvanáctidenní festival Janáček Brno 2016. Pátý ročník mezinárodního hudebního festivalu předvedl 27 významných produkcí, včetně dvou premiér Národního divadla Brno, jedné kontroverzní inscenace nebo české premiéry multimediální opery.

Ve dnech od 7. do 18. října se konal pátý ročník mezinárodního hudebního festivalu, věnovaného osobnosti významného českého skladatele Leoše Janáčka. Prestižní festival, který pořádá Národní divadlo Brno, nabídl 27 produkcí v různých brněnských koncertních i divadelních sálech, rozdělených do tří základních linií. Kromě různých přístupů v intepretaci Janáčkových oper v podání předních světových umělců a souborů, tvořila významnou část brněnského bienále i sborová tvorba, ale také mezižánrové přesahy díla tohoto významného českého hudebního skladatele.

„Víš, zdává se mi někdy, že jsem pták. Tak mě to láká vzlétnout!"

Letošní ročník festivalu Janáček Brno byl slavnostně zahájen premiérou opery Káťa Kabanová v provedení Janáčkovy opery NdB v režii jednoho z nejžádanějších operních režisérů současnosti Roberta Carsena. Carsenova Káťa vznikla už v roce 2004, kdy ji hrála Vlámská opera, postupně byla tato úspěšná inscenace převedena do dalších evropských divadel a dostala se konečně i k nám. Janáčkova opera je totiž prvním souborem v České republice, která Carsenovu inscenaci zařadila do repertoáru.

Carsenova Káťa Kabanová vyniká především po vizuální stránce. Inscenace je totiž založena na symbolice vody a vodou je reálně zaplněna scéna. Tu doplňuje pouze jednoduchá dřevěná konstrukce, která tvoří lávku. Skupina tanečnic v rámci choreografie dřevěné panely různě přeskupuje a tvoří ve vodě vizuálně působivé obrazce, které zároveň jdou po smyslu libreta a odráží jak vztahy postav, tak i emocionální rozpoložení titulní hrdinky. Velmi působivá je například scéna posledního setkání Káti s milovaným Borisem, kdy každý stojí na jedné straně scény a mezi nimi leží nepřekročitelná propast vody. Uhrančivou scénografii efektně dotváří projekce na zadním prospektu, kde je promítáno dění na scéně z ptačí perspektivy.

Po všech stránkách excelentní inscenaci doplňuje také výborné obsazení. Vynikající je především Pavla Vykopalová v titulní roli, která bez problémů zvládá roli pěvecky, ale také herecky. Její Káťa je energická, i poeticky zasněná, zamilovaná i nešťastně utlačovaná společností, a tvoří tak silnou hrdinku, s níž není těžké se ztotožnit. Jejího milence Borise výborně ztvárnil dánský tenorista Magnus Vigilius, který se nadto perfektně vyrovnal s češtinou.

Janáček z Hebronu

Součástí programu festivalu Janáček Brno 2016 byla česká premiéra multimediální opery The Cave skladatele Stevea Reicha a jeho partnerky, videoartové umělkyně Beryl Korot. Dílo je natolik náročné technicky i umělecky, že si na jeho provedení hned tak někdo netroufne. Orchestr Brno Contemporary Orchestra pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra si ale troufl a je to opravdu významná událost.

Autoři opery se inspirovali Jeskyní patriarchů v Hebronu, která je posvátným místem tří velkých světových náboženství – judaismu, křesťanství a islámu – a využili je ke konfrontaci jejich názorů. Opera se tak pohybuje na hranici dokumentárního divadla, kdy videoprojekce mluvčích doprovází živý orchestr a zdvojuje tak melodii mluveného slova (čímž samozřejmě navazuje na Leoše Janáčka a jeho nápěvky mluvy).

Je až s podivem, jak excelentně se s náročným hudebním dílem Šnajdrův soubor vyrovnal. Dokonalá souhra všech účinkujících jak vně orchestru, tak i s projekcí a zpěváky je přímo obdivuhodná. V orchestrálním partu se navíc objevuje i tleskání nebo rytmické ťukání do klávesnice, je tedy třeba ocenit především přesnost perkusistů. V druhé polovině inscenaci dostala výraznější prostor i čtveřice zpěváků, kteří svými sehranými a vyrovnanými výkony doplnily zbytek ansámblu.

"Svoboda, svobodička!"

Norimberský operní soubor přijel na festival Janáček Brno už podruhé. V roce 2012 zde uvedl Věc Makropulos v režii Roberta Carsena. Tentokrát přivezl inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu kontroverzního španělského režiséra Calixta Bieita. Inscenace byla přístupná od osmnácti let, pravidelnou součástí Bieitových produkcí jsou totiž sex a násilí. Ani v tomto případě tomu nebylo jinak.

Poslední operu Leoše Janáček, která se odehrává v prostředí sibiřské věznice, Bieito ozvláštnil reálným letadlem na scéně, které má představovat symbol svobody. Funguje to hlavně na vizuální rovině, letadlo zabírající celou scénu se sice na pohled krásně vyjímá, Bieito s ním ale už dále nepracuje. Scéna je také plná odpadků, krve a mrtvol, což vytváří sugestivní prostor depresivního prostředí, zároveň je však po celou inscenaci přítomný jakýsi chaos, který nedovoluje plně sledovat jednotlivé příběhy postav.

Bieito ukáže nahého muže, znásilnění mladého Aljeji a různé sexuální scény, v tomto množství už ale divák ani nestíhá být šokován. Vzhledem k vězeňskému prostředí to vlastně ani až tak šokující není. Přesto oceňuji volbu představit na festivalu tuto produkci, tvoří totiž výborný kontrast například k poetické Káti Kabanové a cílem festivalu je přece jenom představit různé přístupy k Janáčkovým operám.

"Ty poslední dveře neotevřu..."

Druhou premiérou domácího souboru NdB byly dvě jednoaktové opery – Modrovousův hrad Bély Bartóka a Očekávání Arnolda Schönberga – spojených do jednoho večera. Bartókovu operu o Judit, která následuje Modrovouse do hradu, kde objeví sedm zamčených dveře a postupně je otevírá, a Schönbergovo Očekávání, které pojednává o ženě čekající na milence, aby našla jeho mrtvolu, pojí společné téma. Tedy touha poznat tajemství a následující děsivé poznání. Radok spojil orchestr Janáčkovy opery se třemi švédskými sólisty z Opery Göteborg a vytvořil tak úchvatnou inscenaci, která je pravým vrcholem celého festivalu.

Modrovousův hrad je inspirován známým příběhem, opera se ale soustředí pouze na část, kdy Judit postupně otevírá sedm dveří. Půvabná představitelka ženské role, Katarina Giotas, výborně ztvárnila energickou mladou ženu, která postupně poznává děsivá zákoutí duše svého nového manžela, a nakonec je zdrcena svým poznáním. Anders Lorentzon v roli Modrovouse vytvořil kontrast tajemného muže. Oba sólisté nadchli svými pěveckými výkony i charismatem. Za zmínku stojí i velmi efektní scénografické řešení dveří, které tvoří posuvné stěny.

Schönbergovo Očekávání naváže na první polovinu večera díky scénografii. Za sedmými dveřmi Modrovousova hradu totiž Judit nalezne pokoj, v němž se poté odehrává druhá opera. Žena v podání vynikající mezzosopranistky Katariny Karnéus zde najde mrtvolu svého milence. Režisér Radok záměrně nechává situaci na divákově představivosti, do konce totiž není vyjasněno, zda se jedná o sen či realitu. Údajně mrtvý milenec se totiž prochází po pokoji, při čemž Žena na něj někdy reaguje dotykem, jindy jako by ho ani neviděla. Za okny pokoje se nadto mění výhled, což dotváří surrealistickou atmosféru inscenace a tím víc, ale příjemně, znejasňuje situaci.

Program festivalu byl vskutku nabitý. Kromě operních představení, které byly pravým tahounem janáčkovského bienále, se konalo několik sborových koncertů. Přijela například i Iva Bittová nebo Emil Viklický jako součást programové linie "Jazz goes to Janáček". Národní divadlo Brno dokázalo, že je schopné jak pozvat, tak i vytvořit špičkové produkce. Doufejme, že další ročník bude stejně kvalitní a úspěšný.

Leoš Janáček: Káťa KabanováJanáčkova opera NdBPremiéra: 7. října 2016Režie: Robert CarsenDirigent: Ondrej OlosScéna a kostýmy: Patrick KinmonthSvětelný design: Peter van PraetChoreografie: Philippe GiraudeauAsistent režie: Maria LamontObsazení: Pavla Vykopalová (Káťa), Magnus Vigilius (Boris Grigorjevič), Gianluca Zampieri (Tichon Ivanyč Kabanov), Lenka Čermáková (Varvara), Jiří Sulženko (Savël Prokofjevic Dikój), Eva Urbanová (Marfa Ignatěvna Kabanová), Petr Levíček (Váňa Kudrjáš), Igor Loškár (Kuligin), Jitka Klečanská (Glaša), Jitka Zerhauová (Fekluša) + sbor Janáčkovy opery NdB

Beryl Korot, Steve Reich: The CavePremiéra: 11. října 2016Dirigent: Pavel ŠnajdrBrno Contemporary OrchestraScénická realizace: Rosound – Radek OdehnalObsazení: Dana Toncrová, Lucie Kořínková, Jakub Kubín, Tadeáš Hoza

Leoš Janáček: Z mrtvého domuStátní divadlo NorimberkRežie: Calixto BieitoDirigent: Marcus BoschScéna: Calixto Bieito, Philipp BerwegerKostýmy: Ingo KrüglerScénické nastudování: Barbora Horáková JolySvětelný design: Michael Bauer, Thomas SchlegelDramaturgie: Ute Vollmar /Johann Casimir EuleSbormistr: Tarmo VaaskObsazení: Tilmann Unger (Luka Kuzmič), Edwart Mout (Skuratov), Antonio Yang (Šiškov), Kay Stiefermann (Alexandr Petrovič Gorjančikov), Cameron Becker (Aljeja), David Yim (Velký vězeň), Alexey Birkus (Malý vězeň/ Čekunov), Marcell Bakonyi (Placmajor), Richard Kindley (Stařičký vězeň), Hans Kittelmann (Šapkin / Kedril), Lucas Noerbel (Poběhlice), Levent Bakirci (Vězeň hrající Donna Juana a Brahmina), Youngseung Song (Mladý vězeň / Čerevin), Chool Seomun (Opilý vězeň), Wonyoung Kang (Kuchař), Vikrant Subramanian (Kovář), Rüdiger Krehbiel (Duchovní)

Béla Bartók – Modrovousův hrad, Arnold Schönberg – OčekáváníJanáčkova opera NdB ve spolupráci s Operou GöteborgRežie: David RadokDirigent: Marko IvanovićScéna: Martin ChocholoušekKostýmy: Zuzana JežkováSvětelný design: Torkel BlomkvistObsazení: Modrovousův hrad: Anders Lorentzson (Modrovous), Katarina Giotas (Judita); Očekávání: Katarina Karnéus (Žena)

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Janáčkovo divadlo v Brně Divadla

Aktuálně se děje

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

včera

včera

Aktuální počasí: Bouřková předpověď na víkend. Hrozí dnes i zítra

V Česku hrozí během probíhajícího víkendu výskyt bouřek. Meteorologové upozornili, že ačkoliv se to stává málokdy, tak předpověď na neděli je jasnější, než na sobotu. Bouřky každopádně hrozí dnes i zítra.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy