RECENZE: Na Nové scéně Národního divadla se dotkli vesmíru, pokračování se ale nekoná

RECENZE – Na Nové scéně Národního divadla proběhla světová premiéry hry „Dotkni se vesmíru a pokračuj“ dramatika a původně teoretického fyzika René Levínského. Drama o světě vědy vzniklo přímo pro režiséra Jana Friče, v jeho chaotickém pojetí se však ztrácí potenciál hry.

„Kdo je vyvolen, aby vyzval lidstvo na novou cestu?"

Hra o světě vědy a spolku Sisyfos vznikla přímo pro Novou scénu pražského Národního divadla. Hlavní hrdina, vědec Bohumil Plánovský, je vedoucím skupiny Biochemie a molekulární biologie Ústavu chemické ekologie AV ČR. Podařilo se mu objevit mechanismus vzniku nového druhu, a tedy podstatu evoluce.

René Levínský, dramatik původem ze Saska, žijící v České republice, je prvotním povoláním teoretický fyzik. Ve své nejnovější hře se nechal inspirovat matematikem Iljou Ripsem, který se v devadesátých letech pokusil dekódovat Boží vzkazy zašifrované v Tóře. Levínského hrdinové však jdou ještě dál a hledají Boží vzkazy v genomu.

Levínsky děj situoval do reálného prostředí – odehrává se v Praze a ve skutečném ústavu. Hra střídá vážnější pasáže, v nichž řeší vždy aktuální otázky evoluce a s nimi související témata etiky a zodpovědnosti, s vtipnými až groteskními pasážemi. Vydařená je například scéna s automatem na kávu nebo vtipný, ale pravdivý rozhovor o banálních tématech diplomových prací.

„Octomilka, kvasinka nebo člověk. To je všechno to samý..."

Levínský hru napsal přímo pro režiséra Jana Friče. Jeho pojetí však představuje hlavní úskalí inscenace, v níž se vydařená předloha ztrácí v až příliš vynalézavé režii. Náročné vědecké téma, které je už tak těžké na sledování, Frič naplnil chaotickými obrazy, a děj se tak ztrácí ve zmatku a nepochopení.

Přestože se v inscenaci najde několik důmyslných nápadů (například procházející jeptišky v parku za okny laboratoře, kde se zrovna diskutuje o Bohu), často se však jedná spíše o nadbytečné obrazy. Například skupina děvčat v plavkách působí prvoplánově a rušivě. Zbytečné je i zařazení písní, které živě zpívají do mikrofonu Matásek nebo Preissová. U manželky Božidary to alespoň není přímo v rozporu s charakterem postavy, což se nedá říct o zpívajícím chladném vědci Plánovském.

Problém je i v různorodém pojetí postav. Skupina vědců, v čele s Davidem Matáskem v roli egoistického Bohumila Plánovského, hrají vcelku civilně. Ostatní role, a to především ženské, jsou z neznámých důvodů hnány do zbytečné karikatury, ať už se jedná o manželku Božidaru nebo novinářku Hovorkovou v podání Jany Janěkové ml.

Z těchto důvodů se jen těžko hodnotí ženské herecké výkony, které se v tomto Fričově pojetí jaksi ztrácí. Výjimkou je snad Pavlína Štorková v roli Plánovského doktorandky a potažmo milenky Anděly, která je zábavná, ať už hraje cokoliv. Protagonisté mužských rolí předvádí svůj kvalitní standard. David Matásek v hlavní roli uvěřitelně ztvárnil chladného manžela, ale vášnivého vědce. Za zmínku stojí také Saša Rašilov jako matematik Adam Šmíd.

Scénografie Nikoly Tempíra funkčně propojuje prostředí laboratoře a parku (konkrétně pražské Stromovky), který je v zadním plánu vidět přes okna laboratoře. Kostýmy Petry Vlachynské však příliš zdůrazňují karikaturní pojetí některých postav.

Dotkni se vesmíru a pokračuj je inscenace na náročné, ale poutavé téma, která však nedokázala využít potenciálu předlohy. Vydařená hra se ztrácí v chaotickém a předimenzovaném režijním pojetí.

Celkové hodnocení: 60%

Národního divadla Praha - Nová scénaRené Levínský: Dotkni se vesmíru a pokračujSvětové premiéry: 3. a 8. listopadu 2016 (recenze psaná z druhé premiéry 8. listopadu 2016)Režie: Jan FričDramaturgie: Jan TošovskýScéna: Nikola TempírKostýmy: Petra VlachynskáHudba: Jakub KudláčSvětelný design: Martin ŠpetlíkObsazení: David Matásek (Bohumil Plánovský), Martina Preissová (Božidara Plánovská), Saša Rašilov (Adam Šmíd), Jana Janěková ml. (Svatava Hovorková), Jan Bidlas (Dušan Antal), Pavlína Štorková (Anděla Suchemá), Igor Orozovič (Jonáš Kristek), Ondřej Pavelka (Vojtěch Růžička), Alois Švehlík (Cyril Špaček), Jiří Štěpnička (Jiří Řehoř)

Související

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.
Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

Více souvisejících

recenze Národní divadlo Národní divadlo - Nová scéna

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy