Divadlo J. K. Tyla uvede operu Medea v české premiéře

Plzeň – Luigi Cherubini napsal operu Medea před 220 lety, dosud však nebyla v České republice uvedena. To napraví soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni, který operu uvede v české premiéře v režii Martina Otavy a hudebním nastudování Norberta Baxy.

Medea italského skladatele Luigi Cherubiniho měla světovou premiéru v roce 1797 v Paříži ve vlastní autorově režii. Cherubini se nechal inspirovat dramatem antického autora Euripída, který čerpal z řecké mytologie. Opera vypráví o kouzelnici Medee, který se zamilovala do vůdce argonautů Iásona a pomohla mu získat zlaté rouno. Iáson však poté Médeu zapudil, když si chtěl vzít dceru korintského krále Kreóna Glauké. Méda se mu krutě pomstila – zavraždila obě své a Iásonovy děti a Glauké poslala otrávené roucho.

„Médea je smyslná žena, čarodějnice, chce všechno nebo nic. Když miluje, tak až za hranice samotné smrti, je oddaná a panovačná zároveň,“ říká k námětu režisér plzeňské inscenace Martin Otava.

Operu později proslavila pěvkyně Maria Callas, pro níž se Medea stala jednou z největších životních rolí. Na českých jevištích se však dílo dosud neobjevilo, plzeňské Divadlo J. K. Tyla jej uvede v české premiéře.

„Jako režiséra mě vždy kromě ověřených titulů lákaly i opery, které se z nějakého důvodu u nás buď dlouho, nebo vůbec nehrály. Jsou to pro mě takové výzvy. A tak jsem uvedl třeba Rossiniho Straku zlodějku, Belliniho Náměsíčnou, Rubinsteinova Démona, Offenbachovu operu buffa Robinson Crusoe a naposledy v Liberci a v Plzni Puccinuho Edgara. A ukázalo se, že jsou to tituly divácké a životaschopné. Médea je mým dlouholetým snem, poprvé mě okouzlila prostřednictvím nahrávky s geniální Mariou Callas. Je to krásné klasicistní dílo s prvky rodícího se romantismu, “ pokračuje Otava.

Výrazným prvkem inscenace bude dekorativní výprava Jána Zavarského, která vychází z antiky, ale esteticky se vztahuje i k architektuře a módě čtyřicátých let. Inscenátoři našli paralelu mezi nástupem fašismu a tématem prosazování despotické moci v příběhu o Médee. Scéna tedy bude evokovat monumentální palác, podobný stavbám Hitlerova dvorního architekta Alberta Speera.

„Na světová jeviště se dnes vrací i původní francouzská verze libreta s mluvenými dialogy, my operu uvedeme s italským libretem s recitativy od Carla Zangariniho,“ vysvětluje dramaturg Zbyněk Brabec v tiskové zprávě.

V titulní roli se představí Ivana Veberová, Katarína Jorda nebo Lívia Obručník Vénosová. Její sokyni Glauké ztvární Petra Nôtová, Vanda Šípová nebo Monika Sommerová, Iásona Philippe Castagner nebo Paolo Lardizzone. V dalších rolích uvidíme Pavla Klečku, Nikolaje Někrasova, Janu Foff Tetourovou, Barboru Poláškovou a další.

Premiéra opery Medea se koná dnes, 3. června 2017, v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

Související

Více souvisejících

Divadlo J. K. Tyla (Plzeň) kultura Divadla Plzeň

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy