Filmová Laputa vám nabídne cestu odnikud nikam

Máte hodinu a půl čas? Pak můžete navštívit jednu vzhledově neobvyklou, co do konzumace běžnou kavárnu bájného jména, kde vás přivítá Johanka, jejíž život jakoby se zastavil v bodě, z něhož nevedou žádné veselé cesty.

Ti z vás, kteří četli Gulliverovy cesty autora Jonathana Swifta (1667-1745) pouze z té populárnější části, nedostali se až k cestě známého globetrottera na bájný ostrov Laputa, jehož zvláštnostmi jsou schopnost létat a složení z vrstev nerostů. Nahoře se pak nachází hlína, dole diamanty. Swift do něj promítl jistou souvislost s tehdejší politikou Anglie vůči Irsku, rovněž vylíčením jeho obyvatel za pomoci mírné satiry vykreslil povahy tehdejších vědců – rozkolísaných, podivínských až nepraktických.

Johanka ve svém království (foto: Bioscop)

Laputa se v minulosti několikrát objevila i v dalších dílech, stačí třeba vzpomenout film Případ pro začínajícího kata (1969) – ve světové kinematografii si její jméno zvolil věhlasný Stanley Kubrick ve filmu Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964); tady bylo jméno Laputa přisouzeno raketovému komplexu. Nyní se však vydejme do blíže neurčeného města, ulice a naopak přesně definované kavárny Laputa, které vládne barmanka Johana a hostí tu velice rozmanitou, leč prakticky neměnnou skupinu lidí. Před našima očima defiluje kontroverzní Merlot, mající pro okolní dívky charismatický náboj, žárlivý Mikuláš, hudebník Kokos, ochotný Šimon, opravář „přes ulici", ale také Johančina sestra Nikol, její matka, mající pocity spasitele lidstva, vlídná babička s masérskými schopnostmi... Některé postavy z děje postupně mizí, jiné (Felix) se vynoří, ale vlastně vnitřní komunitu Laputy a Johančina suterénního pokoje nijak nenabourají. Ovšem jsou to postavy, většinou nesdělující nic objevného, jen každodenní nálady. Chtějí své pivo, dělají si nároky na Johančinu přízeň a můžeme díky náznakům hádat, kdo z nich uspěje, předvádějí nekontrolovatelné výbuchy hněvu či melancholické sebepoškozování. Mladá kavárnice tím vším proplouvá tu s nádechem odevzdanosti, tu s malou, záhy zhašenou nadějí, tu s pocitem marnosti, občas si bere na pomoc i výklad z karet, většinou jen aby se ještě víc rozčílila.

 Hodný strýček Šimon, užitečný, ale odmítaný všeuměl (foto: Bioscop)

Scénář od roku 2011 nějakou dobu ležel v šuplíku, původně se uvažovalo pouze o televizní podobě, ale pak se několikrát nad jeho deskami přehnala názorová rozepře, zda by nebylo nakonec dobré ho poslat do světa v podobě určené pro kina. Jak už bylo uvedeno v rozhovoru s hlavní představitelkou Terezou Voříškovou, byl film hned v několika směrech zaškatulkován, což je počin silně diskutabilní. Osobně bych byl hodně opatrný v termínech jako artový či nezávislý film, mnohdy to až příliš hraničí s tím, že pokud si s nějakým dílem nevíme rady, strčíme ho pod tuto roušku. Při pohledu na Laputu by se chtělo říci, že jde o hraný záznam ze současnosti, ale ani to neobstojí, protože v tomto směru chybí širší záběr a větší množství postav. Vyvaroval bych se i titulu „výpověď o jedné generaci", protože jednak osazenstvo Laputy rozhodně nechodilo ve škole do třídy stejné úrovně, jednak je jako vzorek až příliš malé. Někteří z nich už dávno prošli několik životních křižovatek, jiní k nim teprve docházejí, ale všichni na nás působí stejně, žádná postava nemá výraznou tvář, jen si stěžuje na dvě tři obligátní témata a přitom vesele prolévá hrdlo alkoholem. A to je další bod, proč „Lapuťané" ve srovnání s přítomnými předlohami notně kulhají – chybí tu totiž dva vedoucí fenomény současnosti: digitální technika a drogy. Zda se tak stalo z důvodu přiznání grantu nebo si režisér netroufl hned napoprvé udeřit do bubnů oběma palicemi naplno, to může být otázka dohadů.

Merlot má pro ženy v širém okolí zničující charisma (foto: Bioscop)

Herecké výkony se budou hodnotit obtížně, protože jde o typický film s dominantní hlavní postavou, která už jen svým pobytem a vypíchnutím nad ostatní zabírá téměř bez výjimky všechen prostor. Neexistuje snad scéna, ve které by Tereza Voříšková chyběla a pokud ano, jde jen o minimum záběrů, aby se k ní kamera opět vrátila. Divák má tu nevýhodu, že většinou nemůže vzít do ruky scénář a přečíst si ho. V případě Voříškové však uvěříme, že její šestadvacetiletá mladá provozovatelka kavárny už nějakou dobu dlí v bodě, kdy od života možná něco očekává, ale neví co, a vlastně se ani příliš nesnaží svou zvědavost nějak vyburcovat.

Další návštěvníky Laputy jsme měli možnost vidět v několika rozhodně nikoli upozaděných filmech, v tomto směru má asi nejmenší zkušenosti Alena Bazalová, ale Šmíd při svém celovečerním debutu mohl vést i tak filmem prověřená jména jako Ivana Chýlková, Klára Melíšková či Petr Stach.Zmínit můžeme ještě lokalitu natáčení – fiktivní Laputa byla „nalezena" v Lysé nad Labem, kde se také natáčelo to něco málo z ostatních exteriérů (Šimonova zahrada, nádraží, potok se splavem). Rozhodně čtyři pětiny filmu vznikly právě na půdě kavárny, což dodává celé kompozici ještě sevřenější dojem.

Výjimečně to jde i bez Johanky (foto: Bioscop)

Z filmu nakonec vyplývá spíše dilema – bude přijat a kým? Rozum napovídá, že dříve narozená generace ho může pojmout z jiného úhlu nebo ho nepochopí vůbec, ta, která by se v něm měla shlédnout, ho odmítne s tím, že nemá zapotřebí se dívat na své vlastní chování, případě ho označí za nesmysl. Je pravdou, že bychom zde jen těžko hledali nějaký děj, zapomeňte, že vyjdete z nějakého začátku a propracujete se k finále, že se postavy budou rozvíjet a odhalovat důvody svého jednání; nabízejí nám spíš svazky konverzačních bloků, které jsou vedle sebe volně poskládány a občas propojeny. Film nás nechává si domýšlet a kombinovat a ani nám často nenabízí konfrontaci s vlastními názory a prakticky pravidelně žádné rozuzlení. Často tak máme pocit, že skutečně nahlížíme do oken kavárny, u nichž jsme se v nějaké chvíli zastavili, aniž bychom věděli něco o jejím vnitřním životě. A oprávněně můžeme váhat, zda vstoupit či ji nevšímavě minout. Rozhodování to bude opravdu velmi těžké.

LAPUTAHrají: Tereza Voříšková, Igor Orozovič, Pavel Gajdoš, Petr Stach, Luboš, Veselý, Jakub Gottwald, Oldřich Hajkách, Marika Šoposká, Alena Bazalová, Denisa Barešová, Ivana Chýlková, Klára Melíšková, Johanna Tesařová, Eduard Šetka, Teodor Šetka.

Kamera: Vidu GunaratnaHudba: Pavel KopeckýScénář: Lucie BokšteflováRežie: Jakub Šmíd

ČR, 93 minut, drama, nevhodný do 15 letPremiéra: 8. října 2015 (ČR)

EuroZprávy.cz jsou mediálním partnerem filmu.

Související

Tereza Voříšková pro EuroZprávy.cz

OBRAZEM: Tereza Voříšková před premiérou filmu Laputa

Praha - V úterní podvečer a následně ve večerních hodinách se konala v pražském kině Lucerna premiéra nového českého filmu Jakuba Šmída Laputa. Zde ztvárnila hlavní roli herečka Tereza Voříšková. Brzy si budete moct přečíst rozhovor s hlavní představitelkou filmu.

Více souvisejících

film Laputa Tereza Voříšková (herečka) recenze

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská balistická raketa zasáhla Oděsu. Ukrajina útočí na energetickou infrastrukturu Ruska

Ukrajinské drony v noci na čtvrtek podnikly údery proti energetické infrastruktuře ve Smolenské, Oriolské a Kurské oblasti, uvádějí gubernátoři jednotlivých oblastí. Uvedla to agentura Reuters. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy