Letošní Febiofest přiveze Nikiho Laudu, dobré jídlo, ale i filmy o uprchlících

Praha - Mezinárodní filmový festival Febiofest přivítá jednoho z nejtalentovanějších mladých evropských herců Daniela Brühla, známého ze snímků jako Good Bye, Lenin!, Hanebný pancharti nebo z filmu Rivalové, kde ztvárnil roli Nikiho Laudy. Na programu je i sekce Uprchlíci, ale také spojení filmu a jídla.

Daniel Brühl, herec španělského původu započal svojí kariéru hlavní rolí v oceňovaném snímku Good Bye, Lenin! z roku 2003. Svůj talent předvedl i v rakousko-německém dramatu Občanská výchova. Jeho prvním úspěšným filmem v zámoří byl akční thriller Bournovo ultimátum v hlavní roli s Mattem Damonem. Další jeho výrazná role byla v Tarantinových Hanebných panchartech, kde ztvárnil postavu německého válečného hrdiny Fredericka Zollera.

Nejen jeho herecký talent, ale i umění mluvit čtyřmi evropskými jazyky otevřely Brühlovi dveře k dalším rolím napříč žánry i národními produkcemi. Jde o filmy jako jsou Velký sen, který připomíná život průkopníka fotbalového sportu v Německu Konrada Kocha nebo britské drama z loňského roku Dáma ve zlatém s Helen Mirrenovou v hlavní roli.

Za ztvárnění legendárního pilota Formule 1 Nikiho Laudy ve filmu Rona Howarda Rivalové z roku 2013 získal nominaci na Zlatý glóbus. Strhující příběh o osobním i profesním souboji dvou předních jezdců Formule 1 vznikl podle scénáře Petera Morgana, který také bude jedním z hlavních hostů letošního Febiofestu. Daniel Brühl představí na festivalu v exkluzivní české předpremiéře i nový historický thriller Kolonie, napínavý příběh manželského páru, který se ocitá v trestanecké kolonii pro politické odpůrce a je inspirován skutečnými událostmi. V tomto filmu se jeho hereckou kolegyní stala Emma Watsonová.

Letošní Febiofest na svůj program zařadil sekci Uprchlíci. Za vnikem jednotlivých filmů je dlouhý proces, příběhy o uprchlících byly natočeny ještě před současnou uprchlickou vlnou a jedná se tak o cenné příspěvky do celosvětové diskuze. Uvidíme snímky, které se inspirovaly skutečnými, příběhy z uprchlických táborů nebo rekonstrukce některých událostí, které otřásly světem. Programový ředitel Štefan Uhrík k tomu říká: „Filmy v tomto výběru nesoudí, nenabízejí žádná rychlá řešení, nestavějí se na žádnou stranu, pouze přinášejí obraz světa, ve kterém žijeme. Za všemi fiktivními příběhy jsou skuteční lidé, vzdáleni povrchním televizním reportážím, a taková by měla být dobrá umělecká výpověď."

Na programu je také sekce Febiofest Junior, která představí i mladšímu divákovi zajímavé snímky jako jsou Bella a Sebastián: Dobrodružství pokračuje, japonský animovaný fantasy snímek Kluk ve světě příšer nebo nový animovaný Robinson Crusoe – Na ostrově zvířátek. Sekce Febiofest Junior potěší diváky, kteří obdivují přírodní krásy planety Země a přinese jim obdivuhodný dokument Příběh lesa.

Od loňského roku organizátoři pořádají filmově-gurmánskou sekci Culinary Cinema, na které se představí český šéfkuchař Jiří Král, ale také berlínský šéfkuchař a čerstvý držitel michelinské hvězdy Alexander Koppe. „Mezi kinematografií a jídlem je velká spojitost. Oba tyto světy potřebují silný tým, který je schopen vytvořit umělecké dílo. Pro Culinary Cinema nepřipravuji jen obyčejný recept, ale zážitek," uvedl Koppe. Událost, která spojuje filmovou projekci a několikachodovou exkluzivní večeři bude uvedena v kině CineStar Praha – Anděl a v přilehlé restauraci andel's hotelu Prague.

23. ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest se uskuteční 17. až 25. března.

Související

Divadlo Na zábradlí: Mýcení (foto: KIVA)

Divadlo Na zábradlí uvede skandální román Thomase Bernharda

Praha - Slavnostní setkání několika umělců u večeře završí příchod slavného herce Národního divadla a večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. Román Mýcení Thomase Bernharda ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury. Divadlo Na zábradlí jej uvede v režii Jana Mikuláška.

Více souvisejících

Febiofest

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy