Febiofest oznamuje další hosty. Dorazí herečka Carmen Maura i Peter Mullan

Praha – Mezinárodní filmový festival Febiofest ohlásil nové hosty. Do Prahy přijala pozvání španělská herečka Carmen Maura i dealer z Transpottingu Peter Mullan. Předprodej vstupenek začíná již zítra 9. března.

Carmen Maura je další filmovou hvězdou, která si převezme 17. března Kristiána za přínos světové kinematografii, ocenění, které je určeno pro nejvýznamnější hosty festivalu. Stane se tak během slavnostního zahájení festivalu v Obecním domě. Kromě ní obdrží Kristiána také italský režisér Marco Bellocchio. Stejné ocenění si v průběhu festivalu přebere i britský scénárista Peter Morgan.

Febiofest letos přivítá více než 50 zahraničních hostů. Chybět nebude izraelský herec Itay Tiran, který v Praze představí polský film Démon režiséra Marcina Wrony. Dorazí také Bjørn Olaf Johannessen, norský scénárista, který stojí za scénářem ke snímku Everything Will Be Fine, jenž byl zařazen do hlavní soutěže na Berlinale. Návštěvníci se mohou těšit také na vítězný snímek letošních Oscarů Spotlight.

Nově udělí Febiofest cenu Amnesty International Febiofest Award. Prostřednictvím ní chtějí organizátoři upozornit na nespravedlivě vězněné umělce a novináře po celém světě. Charitativním partnerem 23. ročníku festivalu se stala organizace Život 90, která se zaměřuje na zanedbávané a týrané seniory.

Festival odstartuje v Praze 17. března, poslední projekce zakončí pražskou část festivalu 25. března. Poté se přesune Febiofest do regionů, kde se během Regionálních ozvěn Febiofestu objeví ve čtrnácti českých městech.

Febiofest uvede v Praze a během následných projekcí v regionech 150 snímků z 56 zemí. Celkem se mohou návštěvníci těšit na 586 projekcí. Předprodej vstupenek bude k dispozici na pokladně kina CineStar Praha – Anděl a v internetovém předprodeji od 9. března.

Související

Divadlo Na zábradlí: Mýcení (foto: KIVA)

Divadlo Na zábradlí uvede skandální román Thomase Bernharda

Praha - Slavnostní setkání několika umělců u večeře završí příchod slavného herce Národního divadla a večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. Román Mýcení Thomase Bernharda ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury. Divadlo Na zábradlí jej uvede v režii Jana Mikuláška.

Více souvisejících

Febiofest

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy