Film o diskutované osobě Jana Masaryka mohou diváci vidět ještě před premiérou + VIDEO

Předpremiéra - Někdejší ministr zahraničí a syn prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka je stále postavou, kolem které se točí mnoho otazníků. Tento bohém, milovník žen a diplomat se divákům představí ve filmu Julia Ševčíka.

Jan Masaryk (1886-1948) je postavou, která se dodnes těší zájmu historiků, zejména kvůli jeho zvláštní povaze a smrti, jíž se týkají neustále dohady, i když postupem času se díky novým vyšetřováním prakticky podařilo vyloučit, že jeho úmrtí 10. března 1948 bylo sebevraždou. Kolem Masaryka se však vznášel závoj záhad, zejména kvůli jeho zvláštním postojům ať politickým, tak osobním. Jeho skon se dával do souvislosti se zamítavým postojem k odsoupení demokratických ministrů v roce 1948 (Masaryk sám se k nim nepřipojil).

Jan Masaryk proslul nejen jako politik, ale také milovník žen (zdroj: Bioscop)

Snímek, který vstoupí do distribuce v březnu 2017, zachycuje určité období ze života Masaryka, ve kterém nechybí bujaré večírky, které mu vynesly přízvisko "Veselý Jan". Což dokládá i následné svědectví, podle něj: "... patřil k těm, kteří nechávali v separé stoupat sekt v sladkých fontánách". Pochopitelně jako politik měl o popularitu postaráno a nelze pominout jeho bouřlivé a společensky komentované vztahy, které byly předmětem prvorepublikových bulvárních zpráv. Byl dáván do spojitosti s Adinou Mandlovou či zpěvačkou Jarmilou Novotnou, daleko pravděpodobnější však byl jeho vztah s manželkou Karla Čapka Olgou Scheinpflugovou.

(zdroj: Bioscop)

Jana Masaryka si ve filmu zahraje Karel Roden, vedle něj se pochopitelně dočkáme i velkého množství reálných postav té doby, ať se jedná o prezidenta Edvarda Beneše (Oldřich Kaiser), kontroverzního politika a legionáře Emanuela Moravce (Robert Jašków) či Konráda Henleina (Jiří Vyorálek). A protože už bylo psáno o Masarykově vztahu k ženám, v roli fiktivní přítelkyně Madly uvidíme českou modelku Evu Herzigovou, dále pak Emílii Vášáryovou či Zuzanu Krónerovou. Chybět nebudou ani zahraniční herci, protože film vznikl v koprodukci společností IN Film. Proto se tu objevuje například Paul Nicholas jako britský premiér Neville Chamberlain, Dermont Crowley si zahrál jeho krajana, ministra zahraničí Halifaxe a španělská herečka Arly Joverová ztělesnila roli spisovatelky Marcii Davenport.

Diváci budou mít možnost vidět tento film už s více než dvouměsíčním předstihem - kino Lucerna jako jediné bude v limitované premiéře promítat film mezi vánočními svátky a koncem roku 2016. Od 25. do 31. prosince se tak mohou diváci s tímto filmem seznámit. Vstupenky jsou k dostání v obvyklých předprodejích.

Související

Karel Roden

Ceny Český lev mají nová pravidla, film Masaryk by už nevyhrál

Praha - Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) upravila pravidla udělování cen Český lev. Filmaři při posledním ročníku soutěže kritizovali postup producentů vítězného filmu Masaryk. Vadilo jim, že tvůrci nechali drama promítnout pouhých sedm dnů před koncem minulého roku v jediném kině, což tehdejší pravidla umožňovala.

Více souvisejících

film Masaryk Karel Roden - premiéry

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy