České lvy ovládl Masaryk, na kontě má dvanáct cen

Praha - V pražském Rudolfinu se dnes koná 24. ročník předávání filmových cen Český lev. Nejvíce nominací, celkem 14, získalo životopisné drama režiséra Julia Ševčíka Masaryk věnované osudu diplomata a politika Jana Masaryka. Dvanáct z nich proměnilo v ocenění.

Ocenění za filmovou scénografii si odnesl Milan Býček, který pracoval na filmu Masaryk. V kategorii televizní film nebo minisérie vyhrál Zločin Polné režiséra Viktora Polesného. V kategorii dramatický seriál vyhrálo drama Pustina.

V kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli zvítězila Klára Melíšková, zazářila ve filmu Já, Olga Hepnarová. V mužské vedlejší roli si cenu odnesl Oldřich Kaiser, opět za film Masaryk.

Nejlepším dokumentárním filmem byl zvolen Normální autistický film režiséra Miroslava Janka. Českého lva za filmovou hudbu dostali Michal Lorenc a Kryštof Marek, nepřekvapivě za film Masaryk. Za stejný snímek si cenu v kategorii zvuk odnesli Viktor Ekrt a Pavel Rejholec.

I sedmá cena putuje k týmu stojícím za filmem Masaryk. Tentokrát si ji za střih odnesl Marek Opatrný. V kategorii kamera byl vyznamenán Martin Štrba za film Masaryk a za stejný snímek si odnesl cenu i Petr Kolečko, zesnulý Alex Koenigsmark a Julius Ševčík, tentokrát v kategorii scénář.

Nejlepším hercem v hlavní roli byl vyhlášen Karel Roden za film Masaryk. Nejlepší herečkou v hlavní roli byla vyhlášena Michalina Olszanská za film Já, Olga Hepnarová. Ocenění za nejlepší film si odnesl taktéž Masaryk režiséra Juliua Ševčíka.

Cenu za nejlepší masky dostal Lukáš Král za film Masaryk. Za nejlepší kostýmy byla oceněna Katarína Štrbová Bieliková, také za film Masaryk. Cenu Magnesia za nejlepší studentský film získala Anna Lyubynetská za film Kyjev Moskva.

Ocenění se udílelo i za mimořádný přínos české kinematografii. Letos si cenu Český lev odnesli Jiří Bartoška a Eva Zaoralová.

O výsledcích rozhodlo hlasování akademiků České filmové a televizní akademie (ČFTA). Celkem 112 hlasujících akademiků v prvním kole a 157 v druhém kole vybíralo ze 42 celovečerních hraných a animovaných filmů a 29 dokumentů uvedených do distribuce v roce 2016.

Kromě zveřejnění nominací už byli vyhlášeni také vítězové nestatutárních cen. Cenu filmových fanoušků si odnesl režisér Ellis za film Anthropoid. Ocenění za nejlepší filmový plakát získal Lukáš Veverka, tvůrce plakátu filmu Já, Olga Hepnarová.

Související

Více souvisejících

Český lev film Masaryk filmy Jiří Bartoška

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy