RECENZE: Antiutopická sci-fi 7 životů aneb politika jednoho dítěte v podání norského řezníka

RECENZE – Blade Runner 2049 byl filozofický. Ghost In the Shell se tak aspoň tvářil. Nejnovější letošní okénko do budoucnosti sice není vyloženě blbé, na vyšší umění si ale ani omylem nehraje. Vždyť se také jeho realizace ujala mysl zodpovědná za nacistické zombíky z hororu Mrtvý sníh a metalovou akční fantasy Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic.

Být z vrhu jednovaječných sedmerčat není žádný med. Obzvlášť pokud se narodíte do přelidněného světa, který v zoufalém strachu z globální katastrofy adoptuje a striktně dodržuje kontroverzní zákon, podle něhož má každá rodina nárok jen na jednoho potomka (nadbytečné děti vláda zabavuje a umisťuje do kryogenických komor, kde mají čekat na populační krize). Fakt, že vám matka zemře při porodu a váš dědeček (William Dafoe) se v záchvatu prudké originality rozhodne pojmenovat každou z vás po dni v týdnu, už jsou jen kyselou třešničkou na kyanidovém dortu.

Aby Pondělí, Úterý, Středa, Čtvrtek, Pátek, Sobota a Neděle (všech se ujala švédská herečka Noomi Rapace) zůstaly v nehostinném prostředí pospolu, vymyslely si spolu se svým dědečkem sestru osmou – Karen Settmanovou – ideální fiktivní fúzi sourozeneckého septeta, v jejíž „kůži“ se sestry střídají – jak jinak, každá je u kormidla právě v den svého jména.

7 životů si bere zajímavý koncept stvořený v nejlepším duchu měkké (sociální) sci-fi, při jehož sledování se postavy i divák několikrát zamyslí nad tenkou hranicí mezi tím, co je správné, zodpovědné a morální, a přetváří ho v drsný akční thriller, který se nebojí ubližovat malým dětem a rozprskávat mozky po stěně. Nejedná se ale o žádné přímočaré béčko, politika a etika zůstávají v pozadí a hned několikrát se vynoří na světlo reflektorů. Jen na ně zkrátka není kladen takový důraz a jejich myšlenky jsou značně zjednodušené.

Režisér Tommy Wirkola se ve své krátké kariéře proslavil hlavně nápaditým explicitním násilím a sebe uvědomělým černým humorem fanouška, který se shodou okolností dostal k natáčení filmů. Zatímco vtipů a odlehčených hrátek s žánrovými pravidly si tentokrát moc neužijeme, velmi přímočará akce rozhodně stojí za to. Norský král krváků opět sází na jednoduchost. Bojové scény většinou probíhají pěkně tělo na tělo, v uzavřených prostorách naplněných překážkami a potenciálními zbraněmi a bez zbytečných piruet a neuvěřitelných nadlidských výkonů. Každá rána bolí a nikdo není dokonalým strojem na zabíjení. Kromě instinktivního využívání okolí napomáhá věrohodnosti šarvátek také práce s kamerou. Noomi Rapace je jako vždy ve skvělé kondici a většinu svých akčních scén zvládá sama. Díky tomu není potřeba zakrývat její nepřítomnost rychlými střihy, roztřesenou kamerou a podobnými filmařskými berličkami.

Vzniká nám tu tak zajímavý paradox, kdy hlavní herečka za svoji postavu bojuje, skáče a běhá, ale v klidných scénách musí hrát (v lepším případě) proti své dvojnici, případně dvojnicím. V tom horším pak mluví na univerzálního spolupracovníka všech současných trikařů – tenisový míček. Jak se taková komplikace projeví na hereckém výkonu, je nasnadě. Švédská hvězda patří mezi herce z ranku charismatický, ale nijak extrémně všestranný. Svoji sedmiroli tak zvládá spíše rozpačitě a z pestrého rejstříku nenápaditých archetypů drsňačka, koketa, asociálka, rebelka, optimistka, pracantka, trémistka jí uvěříte spíše ty, s jejichž ztvárněním už nějaké zkušenosti má.

Scénář k 7 životům ležel dlouhé roky na tzv. Black Listu, tedy seznamu nejzajímavějších hollywoodských projektů, které se zatím nedočkaly realizace. Na to, že se od roku 2010 doznal značných úprav od různých lidí (mimo jiné se změnilo pohlaví hlavní postavy), je jeho základní struktura naštěstí vcelku kompaktní a příběh tajných sedmerčat působí (v rámci žánru) hmatatelně. Chaos v pozadí se vynořuje až při pohledu na předložený svět a jeho principy. Hledat chyby v logice příběhu a v chování postav diváka po chvíli přestane bavit. Už jen proto, že jeho pozornost odvede akční složka filmu.

7 životů je věrno svému jménu. Předkládá nám totiž příběh, který jsme již viděli tolikrát, že nám spíš přijde jako zkušenost z našich minulých inkarnací. Jako spotřební zábava s kvalitní akcí a alternativa a) k přetrikované a dost zmatené komiksárně, b) životopisné slaďárně nebo c) hezké české komedii ale funguje dokonale.

Celkové hodnocení: 70 %.

What Happened To Monday? (2017)

Hrají: Noomi Rapace, Christian Rubeck, Willem Dafoe, Glenn Close, Pål Sverre Hagen a další

Režie: Tommy Wirkola

Scénář: Max Botkin, Kerry Williamson

Kamera: José David Montero

Hudba: Christian Wibe

USA, Velká Británie, Francie, Belgie / 123 minut / sci-fi, akční, thriller

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Více souvisejících

recenze film 7 životů Noomi Rapace (herečka) rodina žánr: akční Willem Dafoe (herec) Glenn Close

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

Nová bilance: V Pásmu Gazy zemřelo přes 34 500 lidí

Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy od 7. října zahynulo 34.568 lidí. Ve středu to uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaném Hamásemm informovala agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy