Lež není pravda? Klus, Trojan a další diskutovali o etice

Ondřej Trojan, Petra Procházková, Jana Hovorková, Martin Fendrych, ale i Tomáš Bouška či Tomáš Klus diskutovali o tom, jakou roli hrají média při hledání pravdy, jak ji můžeme hledat sami, jak pracovat s dezinformacemi a jak se nebát a hledání pravdy nevzdat.

Letošní letní filmový a hudební festival Slavonice Fest nepřinesl do jižních Čech jen spoustu pozoruhodných filmových snímků, kvalitní hudební produkce, ale i speciální diskuzi s názvem, LEŽ NENÍ PRAVDA. Tento diskuzní panel navštívilo obrovský počet účastníků festivalu a všichni se shodli na tom, že to stálo za to – na chvíli opustit filmový svět.

 A tak se v pátek 2. srpna rozběhla debata režiséra Ondřeje Trojana, který se zde ujal role moderátora, s novináři Petrou Procházkovou za Deník N, Janou Hovorkovou z Forum 24, Martinem Fendrychem, novinářem, spisovatelem, komentátorem za Aktuálně.cz a časopisu Interiér, ale také  s politologem Tomášem Bouškem (nadace Heinrich-Böll-Stiffung) a zpěvákem, stojícím si za svými názory Tomášem Klusem. Jak sám Ondřej k roli moderátora podotkl: „Navrtala mě do toho moje žena Bára s tím, že mám přehled a já jsem nějak na to kývnul a už to tak zůstalo“

Jak internetová, tak tištěná média ovlivňuji velkou spoustu lidí. Důležité je i ta skutečnost, kdo ta média vlastní.

Na úvod citoval Ondřej Trojan z pátého dílu velmi úspěšného a fascinujícího seriálu HBO Černobyl, kdy při závěrečném procesu černobylské tragédie profesor Legasov říká: „Když pravda uráží, tak lžeme a lžeme, dokud nezapomeneme, že nějaká pravda je, ale ona pořád je. Každou lží si děláme u pravdy jenom dluh, který dřív nebo později se musí splatit. Výbuch reaktoru zapříčinily lži!“  Z toho tedy plyne, že novináři by měli být ti, kteří by měli občanům skutečnou pravdu předkládat, protože ten dluh vůči pravdě by byl potom obrovský.

A tedy na otázku, jak to dnes vypadá s novinářským kodexem, etikou, odpověděla například Jana Hovorková, že pravda je zkrátka jen jedna a že je povinností každého novináře si ověřovat fakta, pravdu a tu předávat svým čtenářům. A že dnes jaksi chybí „titulní strana Mladé fronty Dnes“, která zaštiťovala serióznost zpravodajství, což souvisí s tím, kdo dnes Mafru vlastní.

Petra Procházková dodala, že to je na obrovskou přednášku, jak si dnes vybírat média, že by neměli novináři vypouštět ven něco, co není ověřeno ze tří na sobě nezávislých zdrojů, že by čtenáři měli znát i jména novinářů, což je obvyklé i v jiných zemích a že je důležitý k rozlišení pravdy a lži kontext. Pravda vytržená z kontextu přestává být pravdou a stává se lží. Martin Fendrych potvrdil, že pokud se nemůžeme dopátrat, kdo např. zpravodajský server vlastní, je jasné, že tam už něco nehraje. Konkrétně zmínil, kdy šéf protidrogové centrály dal Sputniku, který je prohlašován jako dezinformační server (i ministerstvem vnitra) rozhovor o drogách a bránil se tím, že neřekl nic nepravdivého, jen informoval o skutečnosti, jenže tím vlastně tento server legalizoval, že podobně by se přece se šéfem drogové mafie u nás nebavil a z toho vyplývá, že se dá s pravdou házet, manipulovat a s ní tak zakrývat lež.

Tomáš Bouška především poděkoval slavonickému festivalu a divákům, že na festivalu o filmu a hudbě jsou ochotni se těmito tématy zabývat a dorazili tak ve velkém počtu. A jako ne novinář a především rodič dodal, že hledání pravdy nezávisí jen na novinářích, ale že i my sami se musíme snažit dopátrat pravdy a umět ji předložit, vysvětlit svým dětem, které se v mediálním světě tak neztratí a stanou se mediálně gramotné. Protože dnešní sociální sítě, hry, mobilní telefony obecně naše děti „debilizují“, jak potvrzují také neurologové, psychologové. Navíc zdůraznil, že v naší společnosti chybí altruisté, osobnosti a převažují v ní podvodníci, kteří se dokonce dostali do vedení a navíc demokratickou volbou, což je dramatické.

Tomáš Klus zase, jak řekl, naučil informace vnímat jako plod nějakého stromu a vždy se snaží zjistit, zda ten strom není nějakým způsobem otrávený, proto by měl člověk, který si přečte nějaký článek, vědět odkud je, kdo je pod ním podepsaný. Že je teď čas, aby se společnost postavila investigativní žurnalistiku, protože to jsou „avengers“ dnešní doby, hrdinové, kteří pro ně nekonformním způsobem zjišťují tu pravdu a především, že je důležité se bavit s lidmi o pravdě a nejen o ní číst. Následně se O. Trojan mimo jiné zeptal, jak tedy prorazit ten mýtus, že všichni lžou, že je pořád vše stejné jako za „komoušů“ a že je vyvíjen tlak na novináře zejména z pohledu čtenosti a ne až tak stoprocentní pravdy. Všichni tázaní se shodli na tom, že je důležité o tom všem mluvit, zejména v rodinách, že i některá média se snaží diskutovat, besedovat ze svými čtenáři. Snažit se oslovovat i ty, kteří s vámi nesouhlasí. Mínusem je totiž neochota diskuse ve společnosti mezi jednotlivými názorovými skupinami. A pokoušet se o to, aby jednotlivé politické strany neovlivňovaly nějakým způsobem média, zejména ta veřejnoprávní.

Tomáš Klus zmínil v této souvislosti situaci, kdy se na svém Instagramu vyjádřil k prezidentským volbám a dočkal se tak spousty negativních reakcí, komentářů. A tak si našel čas a opravdu na všechny komentáře odpověděl a stala se nečekaná věc: většina lidí diskutovala a dokonce se mu omluvila. Lež opravdu není pravda a právě proto je důležité to vydržet, nevzdat to a za tou pravdou, demokracií jít, možná jako za dobrodružstvím, ale nebýt pasivní. A to neplatí jen pro novináře!

Domnívám se, že diskuze, debaty na společenská témata na filmový festival patří, vždyť i filmový snímek je pro nás jakousi diskusí a pomáhá nám mnohdy se posunout dál či si něco důležitého uvědomit. 

Související

Michael Žantovský

Žantovský zahájil kampaň za návrat do Senátu. Chce oživit odkaz Václava Havla

Symbolicky v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy dnes zahájil kampaň za návrat do Senátu diplomat, překladatel a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. V Praze 5, kde po 18 letech znovu kandiduje, uctil minutou ticha památku obětí invaze vojsk někdejšího sovětského bloku, která v roce 1968 překazila demokratizační proces známý jako pražské jaro.

Více souvisejících

Tomáš Klus Ondřej Trojan (herec)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy