Klavír, elektronika nebo táborákové hity v jazzovém kabátu. Na Maratonu hudby zahraje Maestro či Perret

Brno - Multižánrový festival Maraton hudby odstartuje v Brně už v pátek a hned jeho první den bude patřit jazzu. Jazzový maraton zamíří do Sono Centra, kde od 19:30 nabídne originální pohled do současnosti žánru. Program totiž zahájí domácí kvarteto Viléma Spilky s projektem jazzových remakeů hitů populárního písničkáře Jana Nedvěda. Čtveřici jazzových trampů vystřídá krása hudební i lidská ve ztělesnění pianistky a zpěvačky Beaty Hlavenkové a cellistky a vokalistky Doroty Barové. Toto exkluzivní spojení vzniklo právě na objednávku Maratonu hudby.

Největší hvězdy přijdou na konec – Shai Maestro trio je Brňanům dobře známo a vždy vítáno, ale fantastickou novou desku Stone Skipper ještě v Brně nezahrálo. Skladby jsou dle samotného lídra kapely ovlivněny několika ztrátami, které ho v poslední době postihly v osobním životě. „Když ve studiu stiskli tlačítko RECORD, nebylo to o nahrávání alba, bylo to spíše o vypuštění všech těch emocí, které se ve mně nahromadily,“ prozradil Maestro. Jeho vystoupení na Maratonu hudby bude bezesporu jazzovou událostí letošního léta. O nadupaný závěr se postará francouzský saxofonista Guillaume Perret, objev festivalu Colours of Ostrava před pár lety. Perret sám, obklopen krabičkami a samplery, předvede, kolik skvělé hudby je schopen vyprodukovat jeden saxofonista. Vstupenky na jazzový večer jsou k zakoupení na webu Maratonhudby.cz a v informačním turistickém centru na Panenské ulici.

Multižánrový festival Maraton hudby Brno letos proběhne od pátku 11. do neděle 13. srpna. Druhý ročník hudebního festivalu opět doslova naplní město Brno hudbou a nabídne plynulý tok hudebních událostí po celý víkend. Festival oživí centrum města hudbou, a to jak v tradičních, tak v nových koncertních prostorech uvnitř i pod širým nebem. Kromě jazzu se návštěvníci mohou těšit například na „nový cirkus“, klasiku, folklor, world music a mnohé další.

Jazzová stage Maratonu hudby

Shai Maestro

Izraelský pianista Shai Maestro začal hrát na klavír ve věku pěti let a jazzovou hudbou byl poprvé okouzlen, když mu bylo osm. Zaujala ho totiž nahrávka “Gershwin Songbook” Oscara Petersona. Za čtvrtstoletí, které uplynulo od chvíle, kdy se Shai poprvé dotknul klaviatury, se proměnil z nadaného dítěte přes vyhledávaného spoluhráče až k sdělnému lídrovi vlastních projektů. V roce 2011 odešel Maestro z kapely proslulého Avishaie Cohena a zvolil si vlastní cestu jako kapelník, skladatel a aranžér. Shai Maestro Trio si vydobylo úspěch u publika v proslulých newyorských klubech i jinde ve světě a vydalo tři velmi oceňovaná alba – Shai Maestro Trio, The Road to Ithaca a Untold Stories.

Nyní Shai Maestro přijíždí do Brna, své oblíbené destinace, představit svoje čtvrté album Stone Skipper, které má rovněž ambici stát se „povinnou položkou“ v přehrávačích všech jazzových fanoušků.

Guillaume Perret

Jsou Vánoce roku 2009. Saxofonista Guillaume Perret do té doby působil v Paříži jen dva roky a najednou se ocitá v Olympii, nejprestižnějším koncertním sále francouzské metropole. Navíc po boku opravdových legend francouzského jazzu. Jeho skupina Electric Epic slavnou Olympii tehdy málem zbourala a zažehla jiskru zájmu fanoušků na sociálních sítích, kde se vzápětí – ihned po vydání debutového alba – křivka růstu zájmu o kapelu změnila z lineární na exponenciální. Trpělivost se bohatě vyplatila. Renomovaný hudebník a skladatel John Zorn popsal Perretovu hudbu jako „emocionální generátor“ a vydal album kapely na vlastním labelu Tzadik.

Perret vnímá jazz jako příležitost k experimentu: smíchat funk, ambivalentní harmonie, speedmetal, nadýchanou arabesku, retro-africký nový groove a jam-bandovou psychedelii. Výsledkem je jazz na velké podium, zvukový elektrošok nesoucí vlivy z celého světa. Perret vyrazil do „jazzosféry“ jako saxofonista hrající sólově i v sekci, mainstream i avantgardu, v koncertním sále i v klubu. Přívlastek, který vás napadne v souvislosti s Perretovým hudebním myšlením, je „otevřené“ a pokud byste hledali vhodně charakterizující motto, nejspíš by vás napadlo „rozbal to!“. Hrál s hudebníky z celého světa, ale především s Bocal, francouzským jazzovým „A týmem“. S touhle průkopnickou a energickou kapelou natočil tři alba plné skladeb, které zkoumaly nová hudební teritoria.

Vilém Spilka Quartet

Jazz a moderní groove. Kdo by neznal hity jako Růže z papíru, Stánky nebo Na kameni kámen? Právě těmito táborákovými evergreeny z pera Honzy Nedvěda se inspirovala jazzová kapela Vilém Spilka Quartet vedená spoluzakladatelem úspěšného jazzového festivalu JazzFestBrno a kytaristou Vilémem Spilkou. Čtveřice brněnských jazzmanů na své debutové desce Podvod přináší osmero zlidovělých skladeb legendárního písničkáře upravených do neotřelých jazzových aranží. „Melodie písniček zůstávají, ale kolem nich se dějí nejrůznější více či méně šokantní věci. Metrické i harmonické změny jdou ale vždy písni v ústrety, nikoliv proti ní. Píseň musí zůstat písní,“ říká lídr kapely Vilém Spilka. Za album si kapela vysloužila nominaci na cenu Anděl a zařadila se mezi tři nejlepší jazzové desky roku 2016 v prestižní anketě Českého rozhlasu Jazz.

Beata Hlavenková & Dorota Barová

Beata Hlavenková je přední česká pianistka a skladatelka, která je kromě svojí triové tvorby známá také spoluprací například s Ingrid Jensen, Richem Perrym nebo Lenkou Dusilovou. Působí v Baromantice, živě doprovází taneční představení Flow skupiny VerTeDance. Na podzim 2013 vyšlo Beatě Hlavenkové sólové klavírní album Theodoros, které přesahuje rámec jazzu a mělo ohlasy nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Album Scintilla vydané na konci roku 2015 si vysloužilo nominaci na na cenu Anděl. Na Maratonu hudby se Beata Hlavenková představí v duu s violoncellistkou a zpěvačkou Dorotou Barovou. Ta je známá především z kapel Tara Fuki či Vertigo, ale i z hostování v mnoha dalších hudebních projektech. Spolupracuje také s divadlem Neslyším, komponovala pro Francouzské divadlo. Složila hudbu k představení Dům Hluchého, za což byla oceněna Thálií.

festival Maraton hudby Shai Maestro Guillaume Perret Vilém Spilka Quartet Beata Hlavenková jazz Dorota Barová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 1 hodinou

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Česko podle Pekarové Adamové promarnilo správnou chvíli na přijetí eura

Česko promarnilo správný okamžik na přijetí eura, řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) slovenské agentuře TASR. Šéfka dolní parlamentní komory přesto věří, že se Česko jednou stane členem eurozóny. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy