Klenot za 24 miliard korun? Labská filharmonie je určitě světovým zázrakem akustiky

Hamburk - Labská filharmonie, nová ikona přístavního města Hamburk, je otevřena již téměř rok a půl. Po letech stavebních průtahů stojí architektonický skvost na svém místě a láká miliony návštěvníků po celém světě. V tomto článku se podíváme na zoubek tomuto klenotu za necelých 24 miliard korun.

První hmotné důkazy o připravované stavbě Labské filharmonie se objevily kolem roku 2007, kdy plánované dokončení stavby bylo stanoveno na rok 2010. Díky soudním sporům a průtahům na stavbě, byla budova slavnostně otevřena až 11. ledna 2017. Tyto komplikace se samozřejmě promítly i na ceně budovy, která se z původních 8,1 miliard Kč navýšila na 23,4 miliard Kč. Starosta Hamburku Olaf Scholz to okomentoval slovy: „Už od začátku bylo zcela nereálné se držet prvotní částky. Hamburská radnice podcenila plánování a v průběhu stavby narazila na mnoho problémů, s kterými nepočítala.“  

Ohromná částka za budovu si našla své odpůrce. Sám Scholz věří, že nadšení z krásy vyhraje nad dojmem předražené stavby. Město láká turisty k navštívení větou: „Labská filharmonie je absolutní umělecké dílo: kombinuje v sobě inovativní architekturu s výjimečnou polohou, vynikající akustikou a vizionářským koncertním programem.“

Výroční zpráva vydaná v lednu 2018 poukazuje na úspěch prvního roku. Labskou filharmonii navštívilo okolo 850 000 lidí, kteří se zúčastnili alespoň jednoho z 600 koncertů od slavnostního otevření. Více než 4,5 milionů lidí navštívilo vyhlídkovou platformu s výhledem na hamburský přístav zvanou The Plaza a necelých 70 000 se vydalo na prohlídku koncertního sálu. Poptávka po lístcích probíhá nepřetržitě a u některých koncertů je dokonce 20krát vyšší, než je počet dostupných míst.

Starosta Olaf Scholz k úspěchu budovy dodává: „Labská filharmonie změnila tvář Hamburku na místní a mezinárodní úrovni. Kultura našla nový domov v srdci města. Vyprodané koncerty večer za večerem a kolem 4,5 milionu návštěvníků vyhlídky Plaza ukazují nesmírnou fascinaci budovou a hudbou odehrávající se uvnitř."

Nepřehlédnutelná 110 metrová budova zaujme na první pohled neobvyklým tvarem střechy, který má připomínat rozbouřenou hladinu Severského moře. Architekti ze švýcarského studia Herzog & de Meuron chtěli docílit toho, aby lidé zůstali v kontaktu s vodou a větrem. Proto navrhli v jednom z výklenků ve fasádě budovy vyhlídkovou platformu The Plaza, na níž je možné si zkusit, jaký vzduch panuje v přístavu. Součástí budovy je dále hotel s 244 pokoji, 44 soukromých bytů, restaurace nebo parkoviště pro více než 500 míst. Z bezpečnostních důvodů je Labská filharmonie umístěna 8,5 metru nad hladinou řeky, čímž chrání jak budovu, tak i dva hudební sály.

Srdcem Labské filharmonie je velký sál, který má kapacitu až 2100 sedadel připomínající svým umístěním terasovité vinice. Nikdo z posluchačů nesedí dále než 30 metrů od dirigenta. Tím, že je posluchač tak neobyčejně blízko, se mu otvírá nový prostor k nezapomenutelnému hudebnímu zážitku. O optimální akustiku se postaral mezinárodně uznávaný akustik Yasuhisa Toyota, jenž za pomoci 10 000 individuálně tvarovaných sádrokartonových desek na milimetr řezaných, dokázal rozdělit zvuk do každého rohu. Ve velkém sále se dále nachází mimořádné varhany od společnosti Klais složené ze 4,765 trubek.

V horní části budovy sídlí takzvaný recitační sál, který pojme 550 osob a je ideálním místem pro komorní hudbu, recitály, jazzové a world music koncerty. Jedná se o intimní a všestranný prostor zcela obložený dřevem s dokonalou akustikou rovněž od společnosti Toyota. Díky dvojitému odhlučnění jsou oba koncertní sály zcela izolovány od hluku lodních sirén. Posluchači se tak snáze ztratí ve víru hudebního opojení.

Související

Německá policie

Velké razie v Berlíně a Hamburku. Policie provedla zátah na zločinecké klany

Německá policie provedla rozsáhlé razie proti organizovanému zločinu mezi klany v Berlíně, Hamburku a spolkové zemi Braniborsko. Akce mířila na velké rodiny arabského původu i jejich napojení na motorkářské gangy, sdělilo berlínské státní zastupitelství na twitteru. Na zátahu se podílelo kolem 500 policistů.

Více souvisejících

Hamburk Labská filharmonie Herzog & de Meuron Olaf Scholz

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

Putin pracuje na nejkrutější válečné zbrani Ruska, tvrdí experti. Systém promění bojiště v hořící peklo

Rusko v poslední době zesiluje ostřelování ukrajinských měst a stejně horká je situace na frontě. Zatímco Ukrajina bojuje o přežití, Moskva pracuje na nové zbrani, která by mohla zcela změnit pravidla hry, tvrdí server Onet.pl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy