Jazzový a swingový zpěvák Kerndl je pro někoho "český Sinatra"

Jazzovému a swingovému zpěvákovi Vladimíru "Laďovi" Kerndlovi, který se narodil 16. května 1945 v Brně, se někdy říká "český Sinatra".

Swing mu učaroval již v mládí a že má k téhle americké muzice blízko dokazoval téměř čtvrt století během svého mnohaletého angažmá na amerických výletních lodích. Později zpíval také s orchestry Gustava Broma nebo s Big Bandem Felixe Slováčka, v repertoáru má přes pět stovek písní v angličtině.

Vyučený nástrojář vystudoval průmyslovku a také klavír na hudební škole. K muzice měl přitom blízko od dětství, k houslím postupně přidal řadu dalších nástrojů, nakonec ho ale nejvíc živil jeho hlas. Už v 15 letech stál u vzniku trampské osady Tomahawk, složené ze samých muzikantů a zpěváků, o dva roky později získal angažmá v recitálu zpěvačky Ljuby Hermanové v divadle Večerní Brno. A hudbě se nepřestal věnovat ani během vojenské služby.

Po návratu z vojny se dal na dráhu profesionálního zpěváka, původně v orchestru Termiti kapelníka Jaroslava Řehánka, později přešel do kapely Leona Slezáka, se kterou od začátku 70. let vystupoval na výletních lodích. Kerndlovu kariéru na mořích a oceánech ukončila v roce 1994 vážná nemoc, po zotavení už zůstal doma, kke vystupoval se známými českými kapelami. Občas také s dcerou Terezou, která začínala v triu Black Milk. Syn Robert působí v politice, nyní je náměstkem brněnské primátorky.

Související

Jan Smigmator

Jan Smigmator se svým big bandem opět vystoupí v pražské Lucerně

Už deset let trvá pěvecká kariéra českého swingaře Jana Smigmatora (36). A stihl toho už víc než dost. Honza je na pódiu jako doma už od dětství. Poprvé si jazz zazpíval v roce 1995 na hradě Roštejn nedaleko Telče, kde jeho tatínek pořádal dvacet let jazzový festival. Naše swingová legenda Laďa Kerndl byl pro Honzu tím hlavním impulzem, že se rozhodl stát se zpěvákem.

Více souvisejících

Vladimír "Laďa" Kerndl

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy