Nejpomalejší koncert na světě byl po letech rozšířen o dva tóny

Posluchači nejpomalejšího koncertu na světě v podobě kompozice Organ2/ASLSP zesnulého amerického skladatele Johna Cage, kterou od roku 2001 uvádí románský kostel v německém Halberstadtu, se po sedmi letech dočkali dalšího rozšíření hudebního zážitku, a to o dva tóny. Koncert, který je označován za věčný či mezigenerační, má skončit v roce 2640.

"Je to projekt naděje," říká o akci šéf Cageovy nadace Rainer Neugebauer. "Pokud přetrvá až do 4. září 2640, bude to pro tento kostelík nejdelší doba míru, které se kdy dočkal," dodává.

Cage, který byl známý svými hudebními experimenty, skladbu ASLSP (As SLow aS Possible, Co nejpomaleji) připravil nejprve pro klavír a o dva roky později ji přepracoval pro varhany. V roce 1997, pět let po Cageově smrti, varhaníci, hudební teoretici, filozofové i teologové na sympoziu v Trossingenu diskutovali o podobě díla. Cage totiž nikdy neuvedl, jak pomalu by jeho skladba měla být hrána, běžně ale její předvedení trvalo několik desítek minut. Výsledkem debat byl závěr, že skladba může trvat nekonečně dlouho, přinejmenším po dobu životnosti varhan, trvání míru či ochoty budoucích generací v projektu pokračovat.

Z Trossingenu už byl jen krůček k realizaci. Za dějiště byl vybrán někdejší klášter svatého Burcharda v sasko-anhaltském Halberstadtu. Toto město je totiž považováno za kolébku moderní hudby, neboť zde v roce 1361 byly postaveny zřejmě první varhany s dvanáctitónovou klaviaturou.

Osmistránková partitura byla připravena pro koncert v délce 639 let, začátek byl stanoven na rok 2000. Tato doba nebyla určena náhodně, ale jako oslava 639 let od stavby zmíněných, ale nedochovaných varhan. Kvůli odkladům ale skladba začala až 5. září 2001, takže neskončí v původně plánovaném roce 2639, ale až o rok později.

Zajímavostí bylo, že první rok a půl od spuštění varhany nevydávaly žádný zvuk, neboť Cageova skladba začíná pauzou. První tóny tak zazněly až v únoru 2003.

Ke změně tónů dosud docházelo zhruba v ročních či půlročních intervalech, od října 2013 ale žádná úprava nenastala. Nové tóny, kterými jsou gis a e', spustili sopranistka Johanna Vargasová a skladatel Julian Lembke, kteří k varhanám připojili dvě nové píšťaly. Stalo se tak u příležitosti 108. výročí Cageova narození. Díky pytlíkům s pískem, které zajistí stlačení příslušných kláves, budou píšťaly v příštích letech až do další úpravy vydávat tóny.

Další úprava je nyní plánována na 5. února 2022, kdy utichne gis. O další dva roky později se naopak rozezní d'. Jak varhany aktuální zní, je možné si poslechnout nejen v kostele, ale i na webu projektu.

Související

Více souvisejících

Hudba zajímavosti kultura Německo

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy