Valašské Meziříčí představí Mistrovská díla nejvýznamnějších českých malířů

Valašské Meziříčí – Již zítra začíná v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí výstava Mistrovská díla ze sbírky České spořitelny, která potrvá do 5. června. K vidění budou díla nejvýznamnějších děl českých malířů z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Jmenovitě například František Ženíšek, Max Švabinský, Luděk Marold a mnoho dalších.

Výstava představí sto děl významných českých malířů, která pocházejí ze sbírky poboček České spořitelny, a.s. z území Čech, Moravy i Slezska. Jedná se o nejucelenější kolekci v České republice. Sbírka představuje reprezentativní pohled na české umění doby druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století, byť městské a profesní spořitelny kupovaly tato díla „pouze" pro výzdobu svých interiérů.

Mezi díly převažuje žánr krajinomalby, která se v daném období značně rozvíjela. Nejstarším autorem, jehož dílo představující počátky romantismu bude možné vidět, je německý malíř August Bedřich Piepenhagen, který žil nějaký čas v Čechách. Významné zastoupení zde budou mít žáci pražské Akademie, jakými jsou Adolf Kosárek nebo Antonín Waldhauser. Silný vliv měl obnovitel krajinářské školy při Akademii Julius Mařák, jehož ateliér fungoval dvanáct let a díky němuž je vystavovaná sbírka obohacena díly Otakara Lebedy, Aloise Kalvody, Františka Pečinky, Josefa Ullmanna a mnoha dalších. Významné je dílo také Antonína Slavíčka. Řada autorů a jejich ztvárnění krajin byla ovlivněna impresionismem a postimpresionismem, u jiných měl značný vliv zase expresionismus, fauvismus či kubismus a samozřejmě Paul Cézanne, „otec moderního umění". Mezi nimi vynikají osobnosti jako Václav Špála nebo Otakar Nejedlý.

Včetně bohatě zastoupených krajinomaleb bude k vidění i figurální malířství reprezentované olejomalbami Václava Brožíka, Vojtěcha Hynaise nebo Františka Ženíška či kresbami Jakuba Schikanedera, tedy malířů patřících k tzv. generaci Národního divadla. Tito autoři působili také jako pedagogové na Akademii či Uměleckoprůmyslové škole a z jejich ateliérů vzešli vynikající malíři jako Max Švabinský, Jan Presiler či Viktor Stretti, kteří byli součástí Spolku výtvarných umělců Mánes.

Muzejní a galerijní centrum je součástí Kulturního zařízení Valašského Meziříčí a funguje od roku 2014. Jeho cílem je včetně připomínání českých významných osobností a jejich děl na poli malířství ale i sochařství či architektury seznamovat i s netradičními uměleckými médii a projekty reflektujícími aktuální tamní kulturní a výtvarné počiny.

Související

Více souvisejících

Národní divadlo Česká spořitelna Valašské Meziříčí

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy