Stanislav Libenský Award představuje to nejlepší od mladých sklářů

Praha – Pestré a neotřelé přístupy ke sklu. Ty nejlepší absolventské práce studentů vysokých uměleckých škol. To je prestižní mezinárodní soutěžní výstava Stanislav Libenský Award, která se letos koná po osmé. V Centru současného umění DOX můžete až do 14. listopadu obdivovat šestatřicet děl mladých umělců z osmnácti zemí světa.

Stanislav Libenský Award je mezinárodní sklářskou soutěžní výstavou, kterou již od roku 2009 každý rok pořádá Pražská galerie českého skla. Ředitelka této galerie Kateřina Čapková říká, že jejich cílem je podporovat mladé začínající skláře. Tento rok se přihlásil údajně rekordní počet studentů sto jedenáct, z nichž odborná porota vybrala výsledných šestatřicet. Značnou část většinou tvoří čeští studenti, ale letos je předběhli studenti z Číny. Výstava tak poskytuje možnost seznámit se s rozmanitými a neotřelými přístupy ke sklu umělců z nejrůznějších zemí světa.

Odborná porota vybrala tři vítěze a udělila jednu zvláštní cenu. Ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea a zároveň jedna z porotců Helena Koenigsmarková říká, že výsledek rozhodnutí je v podstatě experiment odvíjející se i od přístupu porotců. „Nemluvíme o čistě sklářských produktech, ale jak kdo s materiálem sklo zachází. Jsou zde díla vyrobená klasickou sklářskou metodou, konceptuální díla, animace," dodává.

Natsuki Katsukawa: Vzorky z mikrosvěta / sklo tavené ve formě (zdroj: Pražská galerie českého skla)

První místo bylo uděleno Natsuki Katsukawa z Japonska, jejíž dílo je inspirováno mikroskopickým zobrazováním. Vzorky z mikrosvěta, jak zní název, připomínají pravěké živé organismy. Podle jednoho z porotců a zároveň sklářského umělce Charlieho Parriotta má toto dílo to, co by dobré sklo mělo mít, tedy nápad, řemeslo a duši. Katsukawa obdržela cenu v podobě pobytu ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA. Tato škola, která vznikla již v 70. letech, se údajně postupem času stala poutním místem, kam se sjíždí umělci z celého světa.

Karina Malling: Transcendence / foukané a v peci přetavené sklo (zdroj: Jan Slavík)

Druhé místo získala Karina Malling z Dánska se svým dílem Transcendence. Vychází z toho, jak sklo vnímáme v našem každodenním životě a usiluje o jeho větší různorodost. Experimentuje tak s různými surovinami jako je písek či zemina, které kombinuje právě se sklem. Třetí místo pak obsadila Francouzka Ebibi Salomée s dílem Časy, kde propojuje sklo s videem. Výsledným výstupem je právě animace, kde se do pohybu dostává materiál, který je normálně statický. Iluze pohybu je zde vytvořena pomocí několika skleněných sošek koní.

Clare Peters: Hledání naděje / tavené sklo, tekuté zlato, redukující olej, zlatý text 22 karátů, tepelně ošetřená měkká ocel (zdroj: Pražská galerie českého skla)

Zvláštní cenu pak obdržela Clare Peters z Austrálie za dílo Hledání naděje. Jde o tajemství skryté ve skle, které kombinuje s textem a zejména se světlem coby metaforou transformace a naděje.

Celkově jsou součástí výstavy pouze ochutnávky z vybraných diplomových prací, které jsou jinak mnohem větší. Mimo to jde často o velice osobní přístupy, přičemž je zde k vidění pestrá paleta technik i myšlenek. U jednotlivých děl jsou vždy popisky přibližující záměr autora. Mnohdy ho ovšem člověk dokáže vyčíst i bez něj například i díky emocím, které z něj sálají. Zaujmou zde nejen vítězné práce, ale i ty ostatní, kdy jejich autoři mnohdy materiál sklo posouvají na další úroveň i díky kombinaci s materiálem jiným.

Ukázka z expozice (zdroj: Ondřej Kocourek)

Soutěžní výstava nese jméno po českém legendárním skláři Stanislavu Libenském, jehož dílo je známé u nás i v zahraničí. K tomuto pojmenování svolila jeho žena a zároveň spolupracovnice Jaroslava Brychtová. Díla této umělecké dvojice jsou zastoupena v nejrůznějších výtvarných sbírkách po celém světě. Společně rozvinuli techniku tavení skla ve formě a dokázali jí dát umělecký důraz, monumentalitu a nadčasovost.

V odborné porotě tento rok zasedli již zmíněná Helena Koenigsmarková a Charlie Parriott, dále pak zakladatelka a ředitelka švédského sklářského centra The Glass Factory Maja Heuer, japonská sklářka a pedagožka působící ve Spojených státech a Japonsku Erika Tada a hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Petr Nový. Odborným garantem projektu je vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze Milan Hlaveš.

Výstava je doplněna doprovodným programem.

Stanislav Libenský Award sklářství sklo Centrum současného umění DOX

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy