Pavel Tichoň představuje svůj umělecký odpad v galerii bez kurátora

Praha – Galerie bez kurátora je novým galerijním experimentem ve vysočanské Pragovce, jejíž hala E se pronajímá jako umělecké ateliéry. Původní galerijní koncept White Pearl vystřídal prostor s názvem The White Room. V rámci první výstavy, která začala 22. února a potrvá do 5. března, se představí Pavel Tichoň odkazující názvem svého projektu ke známému dílu Merda d‘artista italského umělce Piera Manzoniho. Autor bude během konání výstavy přítomen na místě.

Pavel Tichoň (1980) je absolventem Akademie výtvarných umění v ateliéru intermediální školy Milana Knížáka a nových médií Michaela Bielického. Projekt Merda d’artista je jeho sólovou výstavou po delší době. Název projektu odkazuje k dílu italského umělce Piera Manzoniho v podobě jeho zakonzervovaného exkrementu coby uměleckého gesta, které představovalo jakýsi vrchol tělesnosti a prchavosti v umění.

Pavel Tichoň: Muž se sloní hlavou, 2017 (zdroj: archiv výstavy)

Pavel Tichoň název tohoto díla přejímá a parafrázuje Manzoniho gesto po svém. Vytváří prostorovou instalaci čítající sto papírových krychlových krabic, do nichž ukládá vlastní umělecký odpad shromážděný za posledních šestnáct let. Návštěvníci výstavy si tyto krabice budou moci za malý obnos zakoupit, čímž podpoří nově vzniklý Fond ohrožených výtvarných umělců. Instalace byla vytvořena speciálně pro prostor The White Room. „Vytváří totální postapokalyptickou fúzi mezi Warholovými krabicemi Brillo, Sol Le Witovými krychlemi, Manzoniho konzervami, Hrabalovskou tombolou z filmu Slavnosti sněženek a výdejním skladem společnosti Ikea,“ říká tzv. neexistující kurátor Arnošt Goldberger.

Projekt Merda d'artista v galerii bez kurátora The White Room (zdroj: archiv výstavy)

Tvorba Pavla Tichoně se prolíná napříč různými médii a je charakteristická svou hravostí a ironičností. Velkou část výstavy tvoří jeho obrazy, přičemž pracuje v uzavřených obrazových cyklech, které se navzájem liší právě nejrůznějšími formami, jež prozkoumává. „Vše se jeví banálně a jasně, nicméně pod tímto povrchem se ukrývá celá řada výkladů, se kterými autor vědomě pracuje a nabízí k interpretaci,“ vysvětluje Goldberger. Vybraná díla, byť jsou starší, jsou stále aktuální a nadčasová.

 

Pavel Tichoň: René Magritte, 2016 (zdroj: archiv výstavy)

Coby nedělní malíř, jak se sám nazývá, je jeho vizuální projev neukotvený, ale upřímný. „Jeho pohled na současnost a umělecké dílo se projevuje střízlivě skeptickým názorem s výrazným podtextem absurdity,“ říká Goldberger. Pavel Tichoň byl nominován na cenu Henkel Art Award, NG 333 či Essel Award. Jeho díla jsou mimo jiné zastoupena ve sbírce Národní galerie a ve sbírce Galerie Klenová.

Galerijní experiment pro rezidenty Pragovky

Ve vysočanské Pragovce má Tichoň svůj ateliér od roku 2010, tedy od roku, kdy se hala E začala pronajímat jako umělecké ateliéry. Novinkou je zde galerie bez kurátora The White Room, prostor, který poslední půl rok fungoval jako galerie s názvem White Pearl. Galerijní experiment, jenž bude fungovat na základě tzv. booking systému, vznikl díky podpoře majitelů Pragovky pro umělce, kteří zde mají svůj ateliér.

Pro umělce to má své výhody, ale i jisté nevýhody. Výhodou je umělecká svoboda, které se jim tímto dostává, kdy nemusí absolvovat výběrová řízení apod. jinak nutná pro vystavování v galerii. Jistou nevýhodou může být tlak na umělce a zodpovědnost co se týče kvality výstavy, která mu vzniká při zamluvení konkrétního termínu. „Samotnou existenci galerijního prostoru bez kurátora či výběrové komise pro výstavní plán lze vnímat jako sociologicko-umělecký experiment, vědomě zkoumající otázku, nakolik bude kvalita výsledného programu srovnatelná s jinými, výběrovými prostory, pokud záměrně popírá mechanismy stávající umělecké scény,“ uvažuje Goldberger.

Dernisáž výstavy se bude konat 5. března od 15 do 20 hodin. Více informací naleznete na www.pragovka.com.

Související

Kolben Open: vizuál 2017

Umělecké ateliéry v Pragovce se veřejnosti otevřou již počtvrté

Praha – Akce pod názvem Kolben Open byla původně založena pouze pro pár přátel. Příležitost nahlédnout do ateliérů nejrůznějších umělců byla časem nabídnuta široké veřejnosti. Letošní čtvrtý ročník se bude konat 8. dubna v areálu vysočanské Pragovky. Součástí programu jsou nejen otevřené ateliéry, ale i prohlídka přilehlých hal, workshop pro děti, výstava a koncert.

Více souvisejících

Pragovka Art District Pavel Tichoň Umění The White Room

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 37 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 7 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 7 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 8 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy