Obraz surrealistické malířky Toyen nazvaný Ráj černochů koupil zájemce na aukci v Praze za 31,68 milionu korun včetně aukční přirážky, řekla ČTK mluvčí galerie Kodl Terezie Kaslová. Je druhým nejdražší dílem této umělkyně po obraze Šero v pralese, za který dal kupec před dvěma lety 36 milionů korun. Olej Ráj černochů namalovala Toyen v roce 1925. Do dnešní aukce šel s vyvolávací cenou 18 milionů Kč. Jako zvláštní položka byl v aukci zařazen obraz nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta.
Nového majitele na pražském Žofíně našlo i další dílo Toyen. Za plátno Portrét Andrého Bretona, které vzniklo na počátku 50. let minulého století, zaplatil kupec 8,52 milionu korun.
Velký zájem vyvolal na aukci také obraz Červený motocykl malíře Josefa Čapka. "Špičkové, malířsky naprosto mistrně provedené plátno vysoké galerijní a sběratelské hodnoty," charakterizuje olej z roku 1937 aukční katalog. Nový majitel ho získal za 13,44 milionu Kč.
Téměř za 12,5 milionu našel nového vlastníka obraz ruského malíře Ilji Repina Burlak na Volze. Vyvolávací cena byla 1,3 milionu Kč. "Význam tohoto plátna, vytvořeného v době autorova největšího uměleckého rozkvětu, potvrzuje jeho výtečná provenience ve sbírce Emiliána Millera, českého diplomata působícího ve Finsku od roku 1929," uvádí katalog.
Do dražby šla také velkoformátová práce Mikuláše Medka nazvaná Žíznivý anděl II. "Patří do obsáhlého souboru andělů, náležejícího k těm nejvýznamnějším v Medkově pozdním díle," uvádí katalog. Tomu odpovídala i výsledná cena 10,44 milionu korun.
Jako zvláštní položka byl v aukci zařazen obraz nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta. Za dílo, které je variací na slavnou Monu Lisu, zaplatil zájemce přes dva miliony včetně přirážky. Vyvolávací cena byla 350.000 korun.
Dnešní dražba nabídla 250 položek umění klasické moderny, 19. století i současné scény. Její součástí byla dobročinná aukce dokumentárních fotografií, který vynesla 386.000 korun. Výtěžek je určen ve prospěch projektu Paměť národa, která dokumentuje příběhy pamětníků nacismu a komunismu.
Dobročinnou aukcí si galerie Kodl připomněla 30 let od pádu komunismu, ale také od doby, kdy majitel aukční síně Martin Kodl připravoval společně s přáteli 22. října 1989 první novodobou aukci pod názvem Antikva Nova Praga.
Související
Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní
Růžový diamant se ve švýcarské aukci prodal za téměř 700 milionů korun
aukce , Karel Gott , Toyen (Marie Čermínová) , Umění , Praha , kultura
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
před 39 minutami
Trump: Paříž a Londýn už jsou k nerozeznání. Otevřely dveře džihádu
před 1 hodinou
OSN: Obnova zničeného Pásma Gazy může trvat až do příštího století
Aktualizováno před 1 hodinou
Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO
před 1 hodinou
Scholz a Macron se tajně setkají v Paříži, před návštěvou čínského vůdce
Aktualizováno před 1 hodinou
Macron: Pokud Rusko prolomí frontu, je možné vyslat na Ukrajinu západní vojska
před 1 hodinou
Chemické zbraně na Ukrajině? Naprosto nepodložené tvrzení, reaguje Kreml
před 3 hodinami
Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny
před 3 hodinami
Mrazivé počasí zdecimovalo úrodu. Česko může zažít nejhorší sklizeň ovoce v historii
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání. Policie našla pohřešovanou dívku bez známek života
před 4 hodinami
Google měl výpadek. Důvod není jasný, potíže hlásili lidé po celém světě
před 4 hodinami
Kyjev představil novou tvář. Za ministerstvo bude mluvit umělá inteligence
před 4 hodinami
Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu
před 5 hodinami
Vážná nehoda v Praze. Porsche srazilo ženu s kočárkem ve Vysočanech
před 5 hodinami
Švýcarsko nenabídlo Rusku pozvánku na mírový summit o Ukrajině
před 5 hodinami
Jak je princezně Kate? Princ William odpovídal na všetečné otázky lidí v ulicích
před 6 hodinami
Ruská balistická raketa zasáhla Oděsu. Ukrajina útočí na energetickou infrastrukturu Ruska
před 6 hodinami
Hamás odmítl "mimořádně velkorysou" nabídku Izraele na příměří
před 7 hodinami
Rusko navrhlo členům OSN rezoluci o zákazu zbraní ve vesmíru. Samo ji před týdnem vetovalo
před 7 hodinami
Ruská armáda na Ukrajině opět použila zakázané chemické zbraně, tvrdí USA
Spojené státy obvinily Rusko z použití chemické zbraně proti ukrajinským silám v rozporu s mezinárodní úmluvou o zákazu této výzbroje. Informace přinesly agentury Reuters a AFP.
Zdroj: Libor Novák