ROZHOVOR | Veřejnost nedokáže ocenit malířství. Proto spousta umělců nabyla slávy po smrti, říká malíř

ROZHOVOR - Podle českého malíře Jana Matějáka v současné době pro výtvarníka není snadné vydělat výhradně uměním. Proto by se malíři měli naučit propagovat svou činnost. Matěják prozradil, že před prací na obrazu vytvoří jej v maličké podobě, aby vyzkoušel barvy, a před malováním portrétu musí si s osobou popovídat, aby poznal její charakter. V současné době malíř odstupuje od klasických technik a hodlá vyzkoušet modernější styly malby. Řekl to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Jan Matěják pracuje jako strojní specialista na Úpravně Uhlí Ledvice. Zároveň svůj volný čas věnuje malířství ve stylu klasické vrstvené olejomalby a v poslední době se posouvá k modernějším stylům. „Samozřejmě je můj sen věnovat veškerý čas i energii pouze malování. Zatím se mi to bohužel nepodařilo ale kdo ví, co přinese budoucnost,“ říká Matěják v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Co vás inspiruje k vytváření obrazů v současné době?

Touha tvořit obrazy mě provází od malička. Tvorba obrazu od počátečního nápadu, přes tvorbu podkladu, kompozici až po vlastní malbu je proces, který zaměstnává mou mysl a vtahuje mě do světa, který na plátně vytvářím. Je to v podstatě takový unik a výlet z reálného života do vlastního ideálního dobrodružného světa, a právě tohle mě na tom baví. Inspirace přichází z několika různých směrů. Nejvíce jsem však ovlivněn současnou realistickou výtvarnou scénou z USA, která zažívá rozmach.

Na jakých obrazech pracujete v současné době?

V současné době pracuji na několika dalších projektech a nápadech, které se budou lišit od mých předchozích díl především technikou zpracování. Má technika čerpá z klasických renesančních postupů, nicméně se čím dál více posouvám k modernějším stylům malby a pojetí barev, neboť se pro mě klasický postup svojí předvídatelností vyčerpal.

Jaké mátě plány do budoucna?

Vzhledem k osobnímu pocitu vyčerpání z klasické tvorby bych především rád zachytil odraz moderní doby a přešel tak k modernějším a současnějším motivům. Ve vlastní technice hodlám na nových obrazech využít plného potenciálu barevného spektra a vytvořit tak různé obrazy, a to jak s monochromatickým zabarvením, tak obrazy využívající syté a zářivé barvy. Rovněž mě baví dělit se o své zkušenosti a rád poskytuji rady ostatním začínajícím umělcům. Dělám to i na svých webových stránkách. Vyučoval jsem totiž v pražských soukromých ateliérech a všechny poznatky z workshopů i výtvarných lekcí se snažím zužitkovat v podobě výukových materiálů a videí, které na svých webech zveřejňuji. Snažím se poskytnout informace, které studentům nejvíce chybí pro jejich vlastní tvorbu.

Jak se tvoří kompozice obrazu a jak se rozhodujete, co na tom obrazu bude?

Realistická malba je disciplína konkrétních problémů, na které existují konkrétní řešení. To platí i pro kompozici obrazů, které většinou vycházejí z klasických schémat. Při plánování rozložení objektů, světel i stínů a všech dalších prvků na obraze vycházím ze zkušeností, teoretických znalostí a toho, jak chci na diváka zapůsobit. V případě, že mám vybraný motiv a kompozici obrazu, dříve, než se pustím do práce na vlastním díle, si vyhotovím malou barevnou studii. V podstatě se jedná o zmenšený a zjednodušený obrázek chystaného díla. Na této studii si doslova vyzkouším barvy, které plánuji použít. Tato studie mi pak pomůže rozpoznat problémy, které mohou nastat při tvorbě velkého obrazu, a zároveň mi pomůže se těmto problémům vyhnout.

Namaloval jste i autoportrét. Jak byla práce na tomto portrétu zvláštní a nakolik jste si s tímto autoportrétem spokojený?

Nepovažuji tvorbu svého autoportrétu za nijak zvláštní dílo. Kompozice a barevné provedení obrazu jsem stylizoval do šerosvitných portrétů typických pro šestnácté i sedmnácté století. Při malbě jsem využil kompletní lavírovací proces, který obsahuje sedm vrstev olejové barvy. Nanášení jednotlivých vrstev malby způsobuje, že vrstvy mezi sebou prosvítají a tím vznikají takové barevné efekty, které nelze docílit jinou technikou. S výsledným dílem nebývám obvykle nikdy zcela spokojený. Studium malby a kresby je proces, který nikdy nekončí. Vždy se najde na obraze něco, co lze do budoucna zlepšit.

Jak podle vás správně namalovat portrét člověka? Co je potřeba o tom člověku dozvědět a jak přesně zobrazit nejen vzezření ale i charakter člověka?

Pro namalování kvalitního portrétu nebo figurální malby umělec potřebuje komplexní teoretické znalosti ze všech aspektů malby. Především se jedná dokonalou znalost anatomie lidského těla, perspektivy a barevné teorie. Dobrá malba nevznikne tak, že pouze okopírujete to, co vidíte na fotce nebo na živém modelu. Každý dobrý umělec při práci transformuje teoretické znalosti i zkušenosti a vnáší tak do obrazu prvky, které ve své podstatě na modelu nejsou viditelné. Pro zachycení charakteru člověka je dobré se s modelem osobně setkat a konzultovat jeho představu výsledného díla. Rovněž je pro dokonalé zachycení celkového charakteru člověka vhodné vzájemnou interakcí poodhalit přirozenost a typ modelu.

Nakolik je pro vás důležitá Vaše základní práce? Naplňuje vás nebo děláte ji jen pro plát?

Cokoliv dělám, snažím se vykonávat, jak nejlépe dovedu. Civilní práce strojního inženýra mě baví, ale je asi každému jasné, že žádná práce nedokáže naplnit pocit, který má každý člověk u činnosti, kterou miluje. Hovořím o pocitu naplnění svého životního cíle, který mi přináší malířství. Jaký váš obraz považujete za nejvíce podařený?

Můj oblíbený obraz z poslední doby je portrét africké vrány. Tento obraz je syntézou klasické lavírovací techniky s použitím moderních materiálů. Je vytvořen slabými vrstvami olejové barvy na hliníkový kompozitní panel, který zaručí trvanlivost podkladu do budoucích let. Světlá místa obrazu byla vysvětlena olovnatou bělobou. Tato běloba je klasický historický pigment, který stále nemá svou kvalitou konkurenci. Obraz se v letošním roce umístil ve finále světové soutěže realistického umění Art Renewal Center USA 2019. Vzhledem k tomu, že jsem samouk, je pro mě toto umístění velkou satisfakcí a nacházení se ve stejném seznamu mezi světovými špičkami realistické malby mě opravdu pohladilo na duši. Jak se v Česku i světě dá vydělat malířstvím? Co by měl dělat malíř, aby se mohl živit výhradně malováním?

Na tuto otázku není úplně snadná a jednoznačná odpověď. Uživit se v Česku malováním není jednoduché. Současná doba přeje především komerci, což je v podstatě celosvětový trend. Čím je něco jednodušší, tím lépe se to masám nabízí. Podle mého názoru široká veřejnost bohužel nedokáže dostatečně ocenit řemeslné zvládnutí nějakého oboru, tedy i malířství. Proto spousta malířů nabyla slávy a úspěchu až po smrti. I čeští umělci včetně mě hledají zastoupení v zahraničních galeriích. Díky sociálním sítím a internetu jsou dnes informace jako třeba video návody k malbě snadno dostupné, konkurence je tedy veliká a umělcem může být v podstatě kdokoliv. Další věcí je propagace. Znám spousty malířů, kteří dnes upadli svým dílem v zapomnění, ačkoliv jejich malba byla z technického hlediska dokonalá. Pro úspěšnou prezentaci umělce je tedy nutné věnovat se propagaci i brandingu. Vezměme v úvahu třeba Damiena Hirsta, tento britský umělec je tak silná značka, že na cokoliv sáhne, prodává se to někdy za závratné částky. Proto má rada, jak být úspěšný a prosperující umělec, je, buďte nejlepší v tom, co děláte, a především hledejte způsoby, jak o sobě dát světu vědět. Jací malíři Vás ovlivnili nejvíce a jak?

V mládí mě nejvíce ovlivnil Zdeněk Burian. Jeho dobrodružná tvorba mě oslovuje i v současnosti a občas si pro radost vytvořím nějaký obraz s dobrodružnou a westernovou tematikou. Další umělec, který mě ovlivnil především technikou malby, je současný umělec Alexei Antonov, který teď žije v USA. Od něj jsem se naučil klasickou lavírovací vrstvenou techniku malby. Mezi mé další oblíbené malíře patří především současní umělci, jako například Jeremy Lipking. Jeho používání barev, studeného přírodního osvětlení a techniky přímého malování významně ovlivnilo mojí vlastní tvorbu. Mezi další umělce, které s oblibou sleduji, patří Katherin Stone, David Gluck, Glenn Dean a mnoho dalších.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jan Matěják

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy