KOMENTÁŘ: Slavík měl zůstat mrtvý. Konečně ale našel svou identitu

Česko má za sebou další předávání slavíků. Po čtyřleté pauze se pod taktovkou matematika Karla Janečka vrátila soutěž, která má kořeny daleko v minulosti. Anketa popularity, jak se jí přezdívá, přitom v dnešní době nemá moc co nabídnout, a tak není divu, že se změnila na obyčejnou propagaci.

Pamatujete na všechny ty zábavné a kulturní televizní estrády, které nás doprovázely v dobách dávno minulých? Pořady jako Novoty, Čundrcountryshow nebo Zlatý slavík se na obrazovkách objevovaly s železnou pravidelností, většinu z nich ale nakonec odvál čas. Výjimkou je právě předávání cen hudební popularity, které se snaží udržet zuby nehty. A to poněkud paradoxně.

Původního slavíka totiž založil v roce 1962 časopis Mladý svět, jehož vydavatelem byl v té době ÚV Československého svazu mládeže řízený Komunistickou stranou Československa. Co na tom, že anketa měla údajně od nástupu komunistů k moci jisté problémy s fair play, po pádu režimu se jí zkrátka změnilo jméno a pokračovala směle dál. 

Když už se v roce 2017 zdálo, že je anketě konec, objevil se Karel Janeček, který slavíka resuscitoval. Přinesl svá roky proklamovaná hlasovací pravidla a vytvořil slavnostní večer, který měl do kulturní noblesy stejně daleko, jako jeho výsledky do relevance.

Podíváme-li se totiž na výsledky, jednoduše zjistíme, že se hlasování zúčastnilo pouze něco málo přes 200 tisíc lidí. O tom, kdo je v Česku nejpopulárnější, tak rozhodly pouhá 2 procenta Čechů. Zbytek o možnosti hlasování buď nevěděl, nebo ho jednoduše nezajímala.

Rovněž si nedělejme iluze, že by měl slavík něco společného s hudbou. Ačkoliv jde o předávání cen výhradně pro zpěváky, zpěvačky či kapely, řada výherců nevydala nové album i několik let. Někteří ještě nikdy. 

Pokud bychom tedy chtěli měřit skutečnou míru popularity, ať už po hudební či fanouškovské stránce, existují na to lepší nástroje. Například porovnat počty sledujících na sociálních sítích (kde 200 000 lidí není vpravdě nijak neobvyklé číslo a řada celebrit dosahuje násobně vyšších počtů followerů).

Velmi dobré statistiky (navíc na týdenní bázi!) poskytují také různé online hudební služby typu YouTube Music či Spotify, kde se mimochodem někteří výherci slavíka neobjevili, jak je rok dlouhý. Nebo lze vyhodnotit úspěšnost umělců podle počtu prodaných alb. Možností je nespočet.

K čemu tedy slavík v dnešní době vlastně slouží? Odpověď jsme dostali několikrát, a vlastně nám byla naservírovaná na webu i v televizi. K propagaci hlasovacího systému D21. Takzvaná Janečkova metoda má být přelomovým hlasovacím systémem, který na základě udělování kladných a záporných hlasů podle svého tvůrce přináší přesnější výsledky, než pouhopouhé klasické volební hlasování.

Jestli je to skutečně pravda nebo ne nechme stranou, veskrze jde o matematickou záležitost, která může skončit v propadlišti dějin, nebo změnit svět. To druhé se ale zatím nestalo, a známý český miliardář bezpochyby doufá, že se toho jednou dočká. Svou metodu se proto rozhodl aplikovat právě na hlasování o slavících.

To nemusí být navzdory nesmyslnosti celé ankety a priori špatně, podobně jako veřejností odsuzované výstupy některých účinkujících v průběhu pátečního večera. Co bylo ale opravdovou třešničkou na dortu byla finální politizace slavíka, k níž došlo právě ústy Janečka. 

Matematik využil svůj proslov k napadání aktuálních opatření a očkování proti covidu. Prakticky přes noc se tak stal hvězdou dezinformátorů, kteří ho na sociálních sítích vynášejí do nebes. Lidé, kvůli kterým se i po téměř dvou letech s covidem plní nemocnice k prasknutí, tak mají pocit, že našli zastání u známé a bohaté osobnosti.

Pokud se Janeček nechce zařadit mezi odpůrce očkování a opatření typu Csáková nebo Volný, měl by svá slova formulovat lépe, či vůbec. Hlavně si k tomu ale příště vybrat jiné místo a jiný čas. A ideálně se vyvarovat i spotů, v nichž se profiluje například jako ochránce národa od zákazu zpívání, které jen tak mimochodem dle studií skutečně podporuje šíření covidu. 

Finální otázku (která od včerejška koluje internetem), jestli šlo o slavíky nebo zahájení prezidentské kampaně, si odpoví každý sám. Faktem ale zůstává, že slavík má s pohřbíváním sebe sama bohaté zkušenosti. V minulosti zemřel už dvakrát.

Související

Ewa Farna, Český slavík 2023

Český slavík 2023: Ewa Farna absolutní vítězkou. Triumfovali také Ztracený, kapela Kabát a Václav Neckář

Ewa Farna (30) se stala nezpochybnitelnou hvězdou večera na udílení Českého slavíka. Nejenže získala zlatou sošku v kategorii Zpěvačka roku, přičemž porazila legendární Lucii Bílou (57), ale triumfovala i jako absolutní vítěz Slavíka. Její tvář v okamžiku vyhlášení jména mluvila sama za sebe – byla úplně překvapená. Během emocionálního projevu se zpěvačce nedokázaly ubránit slzy. Do síně slávy Českého slavíka vstoupil Václav Neckář. Cenu za objev roku dostala Tereza Balonová. Ocenění v 61. ročníku hudební ankety převzaly v pražském Foru Karlín. 

Více souvisejících

Český slavík Karel Janeček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy