KOMENTÁŘ | V Česku hrozí splasknutí realitní bubliny. Ceny však výrazně klesat nemusí

Snad každý člověk ví, že hospodářský cyklus má několik fází, které mohou být různě dlouhé. Definice říká, že se sestává obvykle z recese, kdy je tzv. ekonomická aktivita země podle statistik minimální, následovaná fází expanze neboli oživení, kdy je krize překonána a pak už je veseleji - přichází fáze tzv. konjunktury, či růstu ekonomiky a příznivého vývoje. No a celý cyklus by nebyl kompletní bez deprese, tedy poklesu výkonu celé ekonomiky. Tahle definice se dnes více než hodí, protože snad všichni dobře vědí a vidí, že nejen ČR, ale i celý svět neprožívá ekonomicky příliš příznivé období.

Navíc ‒ agentura Bloomberg důrazně upozornila, že v tuzemsku hrozí propuknutí dopadů spouštěče nepříznivého ekonomického vývoje, totiž tzv. „splasknutí“ realitní bubliny. Naše země je totiž podle Bloombergu zemí, kde je riziko tohoto ekonomického jevu vůbec největší. Jak proto zaznělo v domácím mediálním prostoru, déjà vu let 2008 a 2009 je zpět.

Je sice pravda, že příčiny realitní krize z uvedených let jsou i po nutných následcích z USA v tuzemsku jiné, ale jedním z dopadů podobného jevu může být i nepříznivý vliv na celou ekonomiku. Podle zmíněné analýzy Bloomberg Economics je u devatenácti zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) vyšší poměr ukazatelů cen realit vůči nájmům a příjmům, než tomu bylo před finanční krizí v roce 2008. Podle analytiku to ukazuje, že jsou ceny bydlení nezdravě vysoko. V celosvětovém žebříčku rizika možného pádu cen nemovitostí je Česko podle tohoto zdroje hned na druhém místě za Novým Zélandem. Ze zemí eurozóny je na tom s rizikem dramatického pádu cen nemovitostí nejhůře Portugalsko, dobře na tom nejsou ale ani Německo či Rakousko, které drží příčky kolem desátého místa.

Není těžké nejen v ekonomických analýzách najít vysvětlení, proč je tento problém, byť by se zdálo, že by snížení cen nemovitostí mohlo po uvedeném splasknutí bubliny přinést větší dostupnost bydlení, pro ekonomiku i samotné lidi ale dosti nebezpečné. Tedy krátkodobě. Jistě, neznamená to, že by se měly ceny nemovitostí držet i kvůli všem příčinám a důvodům tak vysoko, jako v ČR, vždyť ceny těchto položek v letošním prvním čtvrtletí pokračovaly v rychlém růstu, což vyplývá z HB Indexu. Byty zdražily meziročně o 20,6 procenta, rodinné domy o 19,6 procenta a pozemky o 23,7 procenta, což je za 11 let zveřejňování indexu dosud nejvíc. Jenže…

Přehřátí realitního trhu v podobě růstu cen, vedle růstu úrokových sazeb zdražujících hypotéky, může přinést problémy se splácením těchto úvěrů. Do potíží se tak mohou nejen sociálně, ale i ekonomicky dostat kvůli velmi rychlému růstu nesplácených úvěrů samotné banky, ale i stavební společnosti, které kvůli omezování poptávky po výstavbě bytů a domů (právě ty vysoké úroky, nedostupnější financování a omezení poptávky) nemohou investovat, zaměstnávat, a tak dále a tak dále. Jistě, nemá cenu strašit černými scénáři, ale hrozba splasknutí realitní bubliny se může projevit ještě větší nedůvěrou společnosti, což může mít dosti neblahý vliv právě na ekonomický růst a příznivý vývoj poptávky v zemi. Server Novinky.cz v této souvislosti citoval výsledky analýzy ČNB, která konstatovala, že byty jsou pro domácnosti s mediánovým příjmem nadhodnoceny již zhruba o 40 procent. Loni ČNB uváděla, že ceny bytů jsou nadhodnocené o 15 až 25 procent (!).

Splasknutí realitní bubliny může sice přinést pokles cen nemovitostí, ale ten je většinou po krátké době vystřídán dalším růstem cen. Což ale je, jak dodává řada ekonomů, zcela přirozený jev. Navíc je nutné si uvědomit, že kvůli růstu cen nejen stavebních materiálů, nemusí být cenový propad nafouknutých cen nemovitostí opravdu reálný. Takže ‒ i když je hrozba splasknutí realitní bubliny veliká a v podstatě pro ekonomiku ne zcela příznivá událost, jde o přirozenou reakci ekonomických „pochodů“. Mezi signály, které navozují růst rizika splasknutí realitní bubliny patří kromě dat o poklesu ekonomiky, také růst úrokových sazeb a obecně pokles poptávky. Jak už bylo řečeno, černé scénáře v důsledcích dopadů splasknutí realitní bubliny nejsou zatím ani v tuzemsku důvodem obav z kolapsu, který nastal po stejném jevu v roce 2008. Hodí se ale o to víc být na krizové momenty opravdu připraven.

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář Byty Bydlení reality nemovitosti

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy