ROZHOVOR | Čeká nás nadprůměrně teplé počasí. Silný vítr zeslábne, ale vrátí se, říká meteoroložka

Silný vítr je pro zimní měsíce v Česku typický a vrátí se i v příštím týdnu. Takové intenzity jako na konci ledna by už ale nabývat neměl, řekla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Podle ní má být zbytek února teplejší než obvykle, na horách ale zůstane dostatek sněhu.

Česko se v posledních týdnech potýkalo se silnými větry, které si vyžádaly milionové škody na majetku a jeden lidský život. Podle meteoroložky ze společnosti Meteopress Dagmar Honsové jsou poryvy větru pro zimní měsíce typické a setkávat se s nimi budeme i nadále, byť v menší intenzitě. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také uvedla, že nás čeká do konce února čeká nadprůměrně teplé počasí, i přesto to ale neznamená brzký příchod jara.  

Česko v posledních dnech bičují silné větry. Co je příčinou jejich vysoké četnosti?

Je to dáno rozložením tlakových útvarů nad Evropou a převládajícím cyklonálním charakterem, které počasí v Česku ovlivňuje.

Jsou vichřice v Česku pro zimní měsíce typické, nebo jde o neobvyklý jev?

Plošné větrné počasí je v Česku spojené se zimním půlrokem, v létě vítr zesiluje lokálně zejména v bouřkách.

Jak a proč taková vichřice vzniká, co určuje rychlost větru?

Zesílení větru je dáno velkým tlakovým gradientem nad starým kontinentem, tedy rozdílem tlaku vzduchu, kdy se vítr tento rozdíl snaží vyrovnat. 

V souvislosti se silným větrem nelze nezmínit ani výskyt tornáda na Moravě v loňském roce. Můžeme se něčeho podobného v dohledné době opět obávat, nebo se jednalo o výjimečný jev?

Silné tornádo F4 bylo extrémním a výjimečným jevem. Na bouřky, i silné, doprovázené nebezpečnými jevy, se během letního půlroku musíme připravit i letos. Tornádo jako takové se předpovídat nedá, pouze podmínky pro jeho vznik.

Nabývají podle Vás extrémnější meteorologické jevy v tuzemsku na intenzitě?

Průměrná roční rychlost větru v nížinách je dva metry za sekundu, s výškou rychlost roste. V nížinách je u nás asi 15 dní s bouřlivým větrem o rychlosti 62 až 74 kilometrů v hodině, v nadmořské výšce kolem 400 metrů již 25 a ve výškách nad 700 metrů i více než 100 dní ročně. Rychlost pod dva metry za sekundu se vyskytuje zejména v údolích řek a pánevních oblastech na jihozápadě a jihu Čech.

Největrnější jsou polohy nad 1000 metrů nad mořem v Jeseníkách, Krkonoších a nad 800 metrů v Krušných horách a Českém středohoří. Ze studie zvyšování rychlosti četnosti větru v České republice vyplývá, že od 80. let 20. století dochází ke zvýšení počtu dnů s nárazy větru většími než 17 metrů za sekundu, a to zejména na meteorologických stanicích v nadmořských výškách 250 až 450 metrů. Výskyt silného větru se v druhé polovině 20. století stále častěji zaznamenává i díky tomu, že máme lepší monitoring a dostupnější informace.

Budeme se se silnějším větrem potýkat i v nadcházejících týdnech?

Charakter počasí se v nejbližší době příliš měnit nebude – i v příštím týdnu očekáváme větrné dny. Nárazy větru ale zřejmě nebudou tak silné jako v neděli 30. ledna.

Jaké počasí můžeme během následujících týdnů očekávat?

Numerické modely až do konce února nenaznačují žádné výrazné ochlazení a celodenní mrazy, a to ani v nížinách se sněhovou pokrývkou. I druhá polovina února by měla být podle jejich výstupů teplotně nadprůměrná. Na horách je a bude sněhu dost díky vydatnému sněžení v posledních dnech.

Lze už nyní předpovědět, kdy do Česka dorazí jaro?

To meteorologické už 1. března. A podrobněji se na tuto otázku odpovědět nedá. Vloni sezónní modely naznačovaly, stejně jako letos, že nás čeká teplotně nadprůměrné jaro. Nakonec bylo nejchladnější za 34 let a 16. dubna leželo na Lysé hoře 158 centimetrů sněhu.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Počasí Dagmar Honsová (meteoroložka)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 4 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

Náhle zemřela herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let

Českou hereckou obec zasáhla během prvního květnového víkendu velmi smutná zpráva. Ve věku 59 let zemřela známá herečka Simona Postlerová. O jejím úmrtí informoval Nadační fond Dvojka srdcem na sociální síti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy