ROZHOVOR | Čína se chce ve velmocenském postavení vyrovnat USA, uvítala by i další oslabení Ruska, říká expert pro EZ

Expert Jan Švec z Centra pro studium globálních regionů Ústavu mezinárodních vztahů v Praze popsal, jak Čína posiluje svou pozici ve světě. Asijská velmoc se podle něj snaží posilovat svůj vliv prostřednictvím ekonomické „spolupráce“, šířením propagandy, infiltrací akademické sféry nebo skrytým ovlivňováním vnitřní politiky. „Na rozdíl od dřívějších představitelů Číny chce Si Ťin-pching učinit z Číny hybatele mezinárodního dění, který má minimálně podobně silnou pozici jako Spojené státy. Ty jsou v podstatě v tomto ohledu jediným rivalem, kterého Čína uznává, tedy ani Indii nepovažuje za relevantního soupeře,“ vysvětluje.

Začnu úplně základní otázkou: jakým způsobem Čína upevňuje svůj vliv ve světě? Využívá například své ekonomické nadvlády nad slabšími státy, zejména v Africe a na Blízkém východě? Bude jí vliv v těchto částech světa stačit k její hegemonii?

Primárně Čína posiluje svůj vliv prostřednictvím ekonomické spolupráce. Pojem „spolupráce“ je ale sporný, protože se mnohdy nejedná o vyvážené vztahy. Oficiálně Čína tvrdí, že nezasahuje do vnitřních záležitostí států, ve skutečnosti ale používá různé formy nátlaku, aby posilovala loajalitu zahraničních subjektů. Mezi ty patří různé formy sankcí, cílené znevýhodňování či přerušování spolupráce. Z hlediska zahraniční politiky usiluje především o uznávání nároků ČLR na sporná území, primárně je to Tchajwan, ale také Tibet, Hongkong či Sinťiang. Snaží se také o to, aby zahraniční vlády legitimizovaly její politické represe. Čína například přiměla desítky arabských zemí, aby označily za správné represe turkických muslimských menšin včetně převýchovných táborů. 

Čína se ale v zásadě snaží posilovat svůj vliv ve všech regionech a prostřednictvím mnoha metod, včetně šíření propagandy, infiltrace akademické sféry či skrytého ovlivňování vnitřní politiky. Do jisté míry se jí to daří, a to především v rozvojových a rozvíjejících se zemích, částečně také v rozvinutých zemích včetně evropských. Nebyl bych si ale jistý, že v tom bude nadále úspěšná. V řadě zemí dochází k reflexi vztahů s Čínou. Vyjevuje se celá řada problémů a vlády rozvojových zemí si zřejmě čím dál více uvědomují, že Čína není lepší a důvěryhodnější partner než Spojené státy nebo Evropa. 

Touží vůbec Peking po hegemonii, nebo jen chce odolávat vlivu svých rivalů? Např. Indie už dokázala Číňany zřejmě předskočit v počtu obyvatel a na stupíncích moci v regionu stoupá čím dál výš. 

Si Ťin-pching považuje Čínu za velmoc a jeho hlavní politickou misí je „velká obroda Číny“, která má být dokončena v roce 2049, tedy ke stoletému výročí založení ČLR. Na rozdíl od dřívějších představitelů Číny chce Si Ťin-pching učinit z Číny hybatele mezinárodního dění, který má minimálně podobně silnou pozici jako Spojené státy. Ty jsou v podstatě v tomto ohledu jediným rivalem, kterého Čína uznává, tedy ani Indii nepovažuje za relevantního soupeře. 

Je možné, že si Číňané chtějí Rusy „omotat kolem prstu“? Nedávná návštěva Si Ťin-pchinga v Moskvě poukázala na chuť Číny se angažovat v odvěké rivalitě Rusko x USA právě namísto Moskvy, nebo spolu s ní. 

Pro Čínu je Rusko důležitým partnerem z hlediska vymezování vůči Spojeným státům a jejich spojencům. Zároveň je užitečným zdrojem nerostných surovin a odbytištěm čínských výrobků. Tam ale v zásadě výhody pro Čínu končí. Současné Rusko je spíše problémový přítel, kterého Čína zachraňuje na úkor svojí mezinárodní reputace. Ruská válka na Ukrajině a související postoj Číny ohrožuje čínské zájmy v Evropě a dalších regionech. Nemyslím si, že by v nejbližších letech měla Čína zájem o získávání kontroly nad Ruskem nebo dokonce plánovala znovuzískat ruská příhraniční území. Pro Čínu by bylo výhodnější, kdyby Rusko bylo sice slabším, ale stabilním a důvěryhodným partnerem. 

Doporučené články

Můžeme považovat jiné země v rámci uskupení SCO a BRICS za spojence Číny? Zajímá mě samozřejmě hlavně Brazílie a Jihoafrická republika, jelikož právě tyto země mají sílu a možnosti zasahovat do globální politiky. 

Veškeré země SCO a BRICS do jisté míry s Čínou spolupracují. V porovnání s NATO nebo Evropskou unií ale mají tato uskupení výrazně nižší míru integrace a jednoty. Řada z členských zemí má dokonce mezi sebou stále nevyřešené teritoriální spory. To se týká také Číny a Indie, jejichž vztah je stěží možné označit za spojenecký, a dosud dochází pravidelně ke střetům mezi vojáky obou zemí. 

Brazílie se stále více vymezuje vůči Spojeným státům a přispívá k posilování vlivu Číny v Latinské Americe. Letos zvolený brazilský prezident Lula da Silva navštívil nedávno Čínu, kde se potkal se Si Ťinpchingem a v Brazílii se pak také setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Ve svých vyjádřeních Lula de facto označil Spojené státy za viníka války na Ukrajině. 

Jihoafrická republika má s Čínou také stále užší vztah a umožňuje Číně získávat vliv v regionu jižní Afriky. Čína mimo jiné získala podíly v jihoafrických mediálních společnostech. Čínské firmy poskytují Jihoafrické republice sledovací technologie a investují také v místním těžebním odvětví a energetice. Jihoafrická republika se nevymezila proti ruské válce na Ukrajině a v únoru letošního roku umožnila na svém území společné vojenské cvičení s Čínou a Ruskem. Zdržela se také při hlasování o odsouzení ruské agrese ve Valném shromáždění OSN. 

Dokážou demokratické země východní a jihovýchodní Asie dlouhodobě čelit rostoucí moci Číny? Dokážou odolávat také deliberalizaci v jejich vlastní politice?

Není jednoznačné, že Čína bude regionu dominovat. S řadou asijských zemí má Čína složité vztahy včetně teritoriálních sporů, mezi ně patří třeba i komunistický Vietnam. Vůči Číně se výrazně vymezuje Japonsko a Jižní Korea, které vnímají její rostoucí aktivitu v okolí Tchajwanu jako hrozbu. V regionu mají navíc stále silné zastoupení Spojené státy včetně například zásadní vojenské přítomnosti na Filipínách. Je možné, že v budoucnu bude pod tlakem rostoucích obav z Číny docházet k většímu příklonu některých zemí regionu k Západu. 

Jaké vztahy má Čína se Severní Koreou? Hrozí nebezpečí jejich případné spolupráce?

Čína dlouhodobě podporuje Severní Koreu a dodává ji nezbytné suroviny a energie, které umožňují udržování totalitního režimu navzdory mezinárodním sankcím. Je pravděpodobné, že bez čínské podpory by se severokorejský režim již zhroutil. Čína ale zřejmě nevnímá pozitivně radikálnější projevy Severní Koreje a její vyhrožování jadernými zbraněmi. Pokud by Severní Korea skutečně připravovala jaderný útok, Čína by se jí zřejmě snažila odradit.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jan Švec Čína Si Ťin-pching Asie USA (Spojené státy americké) Rusko BRICS Severní Korea (KLDR) Tchaj-Wan Indie

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy