ROZHOVOR | Pro mnohé slovenské oligarchy je současné dění odstrašující, říká 5 let po vraždě novináře Kuciaka politolog Baboš

Uplynulo 5 let od chvíle, kdy nájemný vrah Miroslav Marček zastřelil slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka i jeho partnerku Martinu Kušnírovou. Dvojitá vražda ze dne 21. února 2018, za níž podle vyšetřování stály oligarchické, na vrcholnou politiku napojené struktury, vedla k rozsáhlým protestům u našich východních sousedů. Nejenže přivodily pád tehdejšího premiéra Roberta Fica, ale předně ukázaly obrovskou nespokojenost se stylem vládnutí na Slovensku, uvádí politolog Pavol Baboš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na polarizaci společnosti a participací lidí ve veřejném prostoru z Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě dále objasnil například to, proč s pětiletým odstupem mezi Slováky převládá spíše pocit zklamání a proč případ nakonec neukončil Ficovu politickou kariéru.  

Kuciakova vražda mimořádně mobilizovala slovenskou společnost. Do ulic dostala desítky tisíc nespokojených lidí, šlo o největší demonstrace na Slovensku od roku 1989. Jak hodnotíte výsledky těchto protestů s pětiletým odstupem? Nejsou – s ohledem na jejich početnost – spíše skromné?  

Protesty do velké míry dosáhly toho, co je z hlediska vývoje ve společnosti možné – poukázaly na obrovskou nespokojenost se stylem vládnutí a zejména ovládání justice a policie některými politiky a oligarchy. Díky protestům se zmobilizovala značná část společnosti, která nejdříve přinutila odstoupit Roberta Fica z pozice premiéra a v následných volbách Dala nové vládě ústavní většinu. To, že politici pod vedením Igora Matoviče nedokázali tuto sílu a legitimitu, kterou jim lidé dali, přetavit v lepší výsledky či reformy po třech letech vládnutí, už není problém protestů.   

Jaké nálady převládají ve slovenské společnosti nálady v souvislosti s Kuciakovým případem pět let poté? 

Celkově převládá zklamání z toho, co všechno mohla tato vládní koalice v justici a celkově oblasti spravedlnosti dosáhnout, avšak nedosáhla. Policie má rozvázané ruce, avšak často ji brzdí nově zvolený generální prokurátor, přičemž ve společnosti existují pochybnosti, proč jedná tak, jak jedná. A podle průzkumů si ho – generálního prokurátora (Maroše) Žilinku – lidé spojují spíš s opozičními stranami a Robertem Ficem než s prodemokratickými politiky.  

Ve své době byla vražda Kuciaka a Kušnírové často označována za zlomový moment pro slovenskou politiku. Nezdá se tedy, s pětiletým odstupem, že tyto odhady byly přehnané? 

Ano i ne. Ne jedné straně bych považoval za zlomové vyšetřování lidí na nejvyšších společensko-politických místech. Někteří jsou zatím jen obvinění, jako například guvernér národní banky (Peter) Kažimír nebo bývalý ministr vnitra (Robert) Kaliňák, ale mnozí uzavřeli dohody, přiznali se. A další byli odsouzení, jako například bývalý zvláštní prokurátor (Dušan) Kováčik. A z hlediska proměny politické scény nemůžeme vidět až takové zlomy či zásadní transformaci, jak by se možná očekávalo v zemi s vyšší politickou kulturou.   

Mnozí v roce 2018 očekávali, že případ definitivně ukončí politickou kariéru Roberta Fica. Dnes víme, že se tak nestalo. V čem spatřujete hlavní důvody?  

Ano, na to jsem narážel v předchozí odpovědi. Nestalo se tak zejména proto, že pro část společnosti a voličů nikdo nenabízí adekvátní náhradu. Velké části voličů vadí více než korupce hádky, které vyvolávají zdání nekompetentnosti, a ten současná vláda vyvolává. Navíc se Robert Fico rétoricky posunul víc k proruské a protizápadní geopolitice a ve společnosti je zkrátka po této politice jistá poptávka. 

Změnily se podle Vás na Slovensku obecná situace ohledně provázanosti politiky a organizovaného zločiny, která před pěti lety podle mnohých hlasů vytvořila podmínky pro likvidaci nepohodlného novináře?  

Do určité míry ano. Myslím si, že pro mnohé vlivné lidi z řad oligarchů, ale i těch na straně státu, například v oblasti justice, kteří by se rádi ovlivnit nechali, je současné dění dostatečně odstrašující. Samozřejmě to neznamená, že nebudou existovat pokusy ovlivňovat veřejné dění nebo míchat politiku s byznysem, to se nakonec v nějaké míře děje všude. A domnívám se – a snad ne naivně -, že ta míra bude i na Slovensku výrazně nižší, než byla na vrcholu vlivu lidí jako (Norbert) Bodor, (Jozef) Brhel, (Juraj) Široký, (Miroslav) Výboh a spol. (Všichni jsou označováni jako oligarchové, pozn. redaktora.)   

Vyšetřování vraždy provázela veřejná vystoupení zpochybňující jeho nezávislost. Měly podle vás výraznější praktické dopady? 

Nemyslím si, navíc rozhodnutí Nejvyššího soudu v odvolacím řízení značně podpořilo sílu důkazů, které prokurátoři a vyšetřovatelé shromáždili. 

Závěrem, myslíte si, že případ Kuciak může být po pěti letech stále tématem, který promluví do nadcházejících parlamentních voleb na Slovensku? 

Nemyslím si to, protože jednak samotný případ je třeba chápat spíše v celkovém kontextu korupčního a mafiánského řízení státu bývalou garniturou, ne jako samostatně stojící soudní proces,  ačkoliv je to přirozeně jeho nejsilnější symbol. A druhý, důležitější důvod je to, že mezitím se do popředí dostaly mnohé jiné problémy ve společnosti, například pandemie a její nezvládnutí, válka na Ukrajině, energetická krize a inflace, vysoké ceny potravin, a to vše potlačuje téma korupce do pozadí. Neříkám, že téma korupce či spravedlnosti všeobecně nebude pro některé lidi důležité, ale z celkového pohledu bude méně důležité než kdykoliv dříve.  

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Pavol Baboš Ján Kuciak Slovensko

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 3 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy