ROZHOVOR | Rusko sleduje, co se v Česku děje. Důchodci jsou manipulovatelní, SPD pracuje proti českým zájmům, říká poslanec Exner

Podle poslance Martina Exnera (STAN) Rusové v tu chvíli aktivují své lokální agenty, ať už spící nebo aktivní. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také uvedl, že Rusko má tisíce specialistů, kteří se zabývají dezinformačními vlivovými operacemi, a bedlivě sledují, co se odehrává v Česku. Mrzí ho rovněž posun hnutí ANO směrem k extremistickým a manipulativním výrokům. „Pokud jednou budou ve vládě, tak se to zase obrátí proti nim,“ podotýká. 

Tomio Okamura říká, že Rusko nelze porazit, a že Západ tím může vyvolat jadernou válku. Je správné, aby toto vůbec zaznělo ve Sněmovně?

Správné to není. Tomio Okamura je dlouhodobě extrémista, uvádí to mimochodem i zpráva o extremismu a předsudečné nenávisti na území ČR v roce 2022. Podle mého názoru se chová jako komerční fašista. Ve Sněmovně dlouhodobě ventiluje proruské narativy.

Co si mám představit pod pojmem komerční fašista?

Už svou druhou stranu pojímá jako komerční projekt a jeho názory a ideologie, které propaguje, se blíží fašismu. Ale řekl jsem to samozřejmě v nadsázce.

Jak probíhá tvorba zákona o potlačování dezinformačních webů?

Jestli máte na mysli zákon o omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost online, tak ten byl navržen a projednán na ministerstvu vnitra, projednala ho také pětikoalice. Nyní je na vládě, jestli ho projedná a pošle dál do legislativního procesu.

Je ale potřeba říct, že tento zákon řeší jen nepatrnou výseč opatření proti vlivovému působení. Není to zdaleka nejdůležitější věc, reaguje na zcela mimořádné situace – jako třeba eskalace války na Ukrajině. Tehdy nám bylo vyčítáno, že se na to reagovalo bez legislativní opory.

Když se teoreticky dostanete k projednávání tohoto zákona, jaký očekáváte průběh?

Je mnoho věcí, které by ve Sněmovně měly mít prioritu. Neříkám, že je tento zákon bezvýznamný, ale nepřeceňoval bych tu důležitost, přece jen bude využit pouze ve velmi specifických a mimořádných situacích. Ve Sněmovně máme mnoho jiných priorit a vidíte, jak dlouho trvá jejich schvalování.

Jakákoliv opatření proti informačním manipulacím budí velký povyk dezinformátorů, a to je přirozené. Budou šířit zase další dezinformace i s tímto zákonem, o kterém se dokonce říká, že je cenzorský. Já to tam nikde nevidím, nikdo z jeho odpůrců ani nevysvětlil, jak něco cenzuruje. Není to pravda, protože v něm jsou různé pojistky a opakuji – je pro naprosto výjimečné situace.

Vůbec to, že se tím zabýváme a chceme to řešit, je cílem dezinformační scény. Chtějí nás zastrašit, abychom couvli, lekli se jejich kritiky. Nesmíme na to vůbec reagovat.

ANO, podstatně větší strana, se bohužel posouvá k extremistickým a manipulativním názorům a radikalizují společnost – zejména od prezidentské volby – a to mě velmi mrzí. Nemyslím si, že by šlo o stranu cíleně rozvracející stát. Ale ničí důvěru v systém, ve státní instituce a orgány. Pokud jednou budou ve vládě, tak se to zase obrátí proti nim.

Obávám se i potenciálu Andreje Babiše ničit důvěru v Evropskou unii manipulacemi o Green Dealu, migračním paktu či konci spalovacích motorů. Řešili tam jeho střet zájmů. Dělal tam České republice takové jméno, že jsem si říkal, s lehkou nadsázkou, jestli to takhle půjde dál, tak je to skoro na vyloučení z Evropské unie. Je to orbánizace České republiky.

Rád bych připomněl situaci po protestech u Národního muzea, kdy došlo ke snaze o sundání ukrajinské vlajky. Pan poslanec Mašek a paní poslankyně Mračková Vildumetzová sdíleli sestříhané video, aniž by si předem cokoliv ověřili u policie. Okamžitě z toho vyvozovali policejní brutalitu a nezákonnost jen proto, aby měli munici na obviňování ministra vnitra Rakušana. A to jsou členy bezpečnostního výboru, kteří snadno a rychle mohou získat informace na nejvyšších místech.

Policie samozřejmě ukázala, že to bylo jinak. Na tom videu nebyly zachyceny všechny okolnosti pro posouzení situace. Neptali se druhé strany – policie – a video rovnou sdíleli. Vytvářeli nenávist a nedůvěru vůči policii, což považuji za naprosto nezodpovědné, alarmující a naprosto krátkozraké. V dlouhodobém horizontu se to obrátí proti nim, jednou třeba budou mít ministra vnitra oni. Navíc paní Vildumetzová je stínová ministryně vnitra, která by si toto vůbec neměla dovolit.

Jsou v bezpečnostním výboru i členové SPD?

Samozřejmě, jejich zástupcem je pan Radek Koten.

Chová se podobně jako v Poslanecké sněmovně?

No samozřejmě.

Nebylo by vhodné bojovat proti dezinformacím, které šíří vysoce postavení činitelé?

Domnívám se, že reagovat na tyto věci je úkolem demokratických politiků, a samozřejmě na to odpovídat. Myslím si, že to děláme. Nejsem úplně spokojen se strategickou komunikací na vládní úrovni, která by tomu měla i do jisté míry předcházet.

Porušují tito vysoce postavení dezinformátoři v čele s panem Okamurou národní zájmy? Když se budeme bavit třeba o podpoře Ukrajiny.

Určitě ano, ačkoliv oni to vidí opačně.

Vidí to opačně, ale přece máme nějaká oficiální stanoviska, podle kterých se řídíme v naší zahraniční politice.

Ano. SPD a Tomio Okamura pracuje jednoznačně proti českým zájmům.

Jak se vám v tuto chvíli pracuje v Poslanecké sněmovně?

Fyzicky i psychicky to vydržím dobře. Mrzí mě na tom to, o čem mluvím – že pokud i dominantní opoziční strana najede na určité proruské narativy a buzení nespokojenosti a nenávisti mezi obyvatelstvem, tak dlouhodobě to bude mít za následek, že nedůvěra vůči státu a establishmentu společnost rozloží. To je cílem desetiletí trvajícího snažení Ruska. Asi jim nevědomě a nechtěně nahrávají, to je pro společnost zničující.

Myslíte, že jsou subjekty typu SPD nějak napojené na Rusko?

Nevím, jak jsou napojené, každopádně slouží jejich zájmům a opakují tady proruské narativy.

Když už někdo s dezinformační scénou, šíří poplašné zprávy a chce kandidovat – jako například pan Rajchl – existuje nějaká legální cesta, jak ho v tomto omezit?

Každý občan České republiky může za určitých podmínek kandidovat. Pokud je splnil pan Okamura, splní je i pan Rajchl. Pokud jsou jejich výroky trestné, nechť se jimi zabývají orgány, které se tím zabývat mají. Klíčoví jsou ale voliči.

Smutným faktem zůstává, že u pana Okamury nemůžeme zpochybnit, že dostal mandát občanů pro zastoupení v parlamentu. Proto je důležité, aby občané byli v tomto ohledu vzdělaní, kriticky smýšlející, a abychom řešili sociální problémy, které je k podpoře takovýchto stran vedou.

Je Rusko v České republice zpravodajsky aktivní? Je známo, že v zahraničí mají různá zařízení na ambasádách, která umožňují odposlechy a podobné věci.

Stačí se podívat na Google Maps na střechu ruské ambasády. Jsou tam samozřejmě všelijaká zařízení umožňující leccos. Poté, co jsme vyhostili velkou část ruského diplomatického zastoupení i zaměstnanců ruské ambasády, aktivity tu mají složitější, ale samozřejmě nepřestali.

Je logické, že v tu chvíli aktivují své lokální agenty, ať už spící nebo aktivní.

Dívají se v Rusku na to, co se děje v českém parlamentu?

Samozřejmě, Rusko má tisíce specialistů, kteří se zabývají dezinformačními vlivovými operacemi. Mají oddělení s odborníky sledujícími politické dění v regionu. Využívají jakéhokoliv tématu, které může společnost rozdělovat. Extremizují oba póly diskuze.

Jak moc důležitá je Česká republika pro toto ruské úsilí napříč západními zeměmi?

Nevím, proč jsme tak skromní. Česká republika je geopoliticky naprosto klíčový stát. Když ovládnete Českou republiku, máte pro Rusko most na Západ. Země na východ od nás ruská propaganda už ovlivňuje masivně, podívejte se na průzkumy veřejného mínění na Slovensku a na to, co se děje v Maďarsku. Ovládnutí nebo zmanipulování České republiky do toho pasuje jako klíč do zámku.

Hrozně mi vadí, jak se Češi podceňují. Jsme v evropském kontextu střední a důležitá země. Za komunismu tady byl milion a půl členů Komunistické strany Československa. Mezi lidmi je spousta osob se sentimentem a těch, kteří byli u moci s podporou sovětských vojsk. Existuje podhoubí napříč starší generací. Vidíme to dobře na tom, jak snadno jsou manipulování důchodci. Vyskytuje se tu i panslovanský narativ.

Česká republika je velice důležitý cíl dezinformační války. Na počet obyvatel jsme tu měli zdaleka největší zastoupení na ruském velvyslanectví, nebylo to náhodou. Měli tady základnu pro operace ve zbytku Evropy.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Tomio Okamura Rusko Boj proti dezinformacím a fake news Martin Exner Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 41 minutami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

Výrazně se sníží důchody, nebo porostou daně. Jurečka popsal, co bez reformy hrozí Česku

Bez důchodové reformy hrozí v budoucnosti buď výrazné snížení výše důchodů nebo zvýšení daní. Ministr práce Marian Jurečka zdůraznil, že navrhované změny, včetně navyšování důchodového věku nad 65 let, mají za cíl udržet propad systému penzí na úrovni jednoho procenta HDP, což odpovídá loňským hodnotám.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy