V závodě smíšených štafet zaznamenali Češi nejlepší výsledek sezóny. Skončili pátí

V neděli pokračuje dalšími závody v estonském Otepää další podnik Světového poháru v biatlonu 2021/22. Tentokrát se nejprve uskutečnil závod smíšených štafet, kterého se zúčastnilo i české kvarteto ve složení Michal Krčmář, Jakub Štvrtecký, Markéta Davidová, Jessica Jislová. Ze začátku se sice české kvarteto pohybovala těsně za elitní desítkou, díky výtečným výkonům Jakuba Štvrteckého a Markéty Davidové se Češi dokázali vyšvihnout až na čtvrtou příčku. Finišmanka Jessica Jislová nakonec dojela do cíle na páté pozici, což je i tak nejlepším výsledkem české smíšené štafety v tomto ročníku. V závodu pak triumfovali Norové.

Jak už bývá zvykem v závodech smíšených štafet, první polovinu závodu obstarali muži. Závod z českého pohladu ostartval Michal Krčmář, jemuž se však jeho úsek vůbec nevydařil. Hned na první střelecké položce totiž vypotřeboval tři rezervní náboje na jeden z terčů a po návratu ze střelnice tak rázem figuroval až na sedmnáctém místě. Mezitím se do čela závodu posunuly štafety Norska a Francie.

I při následné stojce musel Krmář bohužel vypotřebovat všechny tři náhradní náboje, přesto ale došlo k mírnému posunu v průběžném pořadí, neboť se po této střelbě pohyboval na 13. místě. Tehdy ale na vedoucího Nora Bakkena ztrácel skoro minutu. „Hrozně jsem se pral se střelbou, několikrát jsem tam v reakci na vítr cvakal. Měl jsem všechny rány děsně dolů a musím se omluvit týmu za katastrofální výkon," byl si vědom Krčmář svého špatného výkonu především na střelnici v pozávodním rozhovoru pro ČT sport.

Také po první předávce nadáleb byli na čele startovního pole Norové, i když za ně tentokrát závodil Christiansen. Nedělalo mu žádné problémy ani to, že jeho soupeřem byl nyní silný Francouz Fillon-Maillet. Na tohoto vedoucího muže Světového poháru ale dokázal Christiansen na střelnici najet dvacetivteřinový náskok a to i přes jednu minelu. Na třetí příčku se mezitím dokázalo dostat díky Ponsiluomovi Švédsko. Naštěstí se dařilo i české štafetě zásluhou Jakuba Štvrteckého, kterému to nejen běželo na trati, ale dával si i pozor při jednotlivých střelách a tak ani vleže, ani vestoje nemusel ani jednou dobíjet.

Když předával pomyslný štafetový kolík své kolegyni Markétě Davidové, měli určiětě čeští biatlonoví fanoušci radost z toho, že se česká vlaječka ocitla na slušné páté pozici, přičemž na tehdy čtvrté Rakousko ztráceli Češi téměř půlminutu. „Pro mě to byla vůbec první štafeta bez dobíjení, z toho jsem vážně nadšený. Šel jsem neustále dopředu a musím taky poděkovat i servisu na lyže, které jely super," uvedl v rozhovoru pro ČT sport Štvrtecký, jenž tak připomněl tentokrát velmi dobrou práci českých servismanů.

Tradičně dobře rychle běžící Davidová tuto svojí přednost prokazovala i tentokrát, neboť na svém úseku se mohla pyšnit nejrychlejším běžeckým časem. I proto tak při stelbě vleže byla v kontaktu se čtvrtou Rakušanku Schwaigerovou. Tu pak dokonce předběhla, když tuto střelbu zvládla naprosto bezchybně. To Schwaigerová musela mezitím na jedno trestné kolo.

Norská štafeta i ve druhé polovině závodu mířila suverénně za vítězstvím. Třetí úsek měla z norského pohledu na starost Eckhoffová, která čím dál více navyšovala náskok před pronásledovatelkami ze Švédska a Francie. Po střelbě vestoje, kterou Davidová zvládla opět čistě, díky čemuž si tak vybudovala patnáctivteřinový náskok na Němku Voightovou. Na tehdy třetí Francouzky pak česká štafeta ztrácela půlminutu. „Byl to asi jeden z mých nejlepších závodů v této zimě, na střelnici dvě nuly a k tomu moc dobrý běh," neskrývala svou radost v rozhovoru Davidová.

Českou finišmanku Jislovou sice ještě předběhla Němka Herrmannová, i tak ale je konečné páté místo nejlepším výsledkem pro českou štafetu v této sezóně.

Světový pohár v biatlonu – smíšená štafeta na 4x7,5 km v Otepää (13.3.2022):

1. Norsko (Bakken, Christiansen, Eckhoffová, Tandrevoldová) 1:19:39,3 (0+7)2. Švédsko (Nelin, Ponsiluoma, Perssonová, E. Öbergová) +22,5 (0+8)3. Francie (Desthieux, Fillon Maillet, Chevalierová, Braisazová-Bouchetová) +34,6 (0+6)4. Německo (Rees, Doll, Voigtová, Herrmannová) +1:53,7 (0+6)5. Česko (Krčmář, Štvrtecký, Davidová, Jislová) +2:34,6 (0+8)6. Slovensko (Šíma, Sklenárik, I. Fialková, P. Fialková) +3:30,7 (0+10)7. Rakousko (Komatz, Leitner, Schwaigerová, Zdoucová) +4:09,2 (1+9)8. Finsko (Ranta, Laitinen, Ederová, Kinnunenová) +4:39,0 (1+12)

Související

Více souvisejících

Biatlon

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 48 minutami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy