Sonda New Horizons proletí kolem planetky Ultima Thule

Planetka Ultima Thule, která se nachází 6,6 miliardy kilometrů od Země, se v úterý stane zatím nejvzdálenějším tělesem sluneční soustavy navštíveným pozemskou sondou. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) očekává, že sonda New Horizons zpět na Zemi pošle fotografie ve vysokém rozlišení, které během průletu pořídí. Aparát kolem planetky v tmavém koutě vesmíru známém jako Kuiperův pás proletí v 06:33 SEČ.

NASA na Nový rok bude na svém televizním kanále dostupném i přes web o události v živém přenosu informovat, z technických důvodů ale není možné přenášet záběry ze sondy. Signálu vyslanému ze Země trvá více než šest hodin, než dorazí k sondě, a dalších šest hodin, než se vrátí zpět.

Hned po půlnoci bude zveřejněna kytarová skladba složená pro tento účel legendárním kytaristou skupiny Queen Brianem Mayem, jenž má doktorát z astrofyziky. Doprovodí vysílání u příležitosti průletu sondy, jak komentátoři NASA tento manévr nazývají na webových stránkách agentury.

Vědci si dosud nejsou jisti, jak Ultima Thule vlastně vypadá - zda je kulatého či podlouhlého tvaru, zda jde o jeden objekt či shluk vícero těles. Objevena byla v roce 2014 pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu a odhaduje se, že má průměru 20-30 kilometrů. Vědci se ji rozhodli prozkoumat poté, co sonda New Horizons vypuštěná v roce 2006 dokončila o devět let později svou primární misi k Plutu, odkud poslala dosud nejpodrobnější snímky této trpasličí planety.

"V bodě největšího přiblížení se pokusíme pořídit tři snímky v takovém rozlišení, jako jsme měli u Pluta," řekl Alan Stern, vedoucí vědeckého týmu sondy New Horizons. "Pokud se nám to podaří, bude to velkolepé." Jestli vše půjde podle plánu, první snímky budou k dispozici do konce prvního dne nového roku.

Sonda řítící se vesmírem rychlostí 51.500 kilometrů za hodinu se k povrchu Ultima Thule přiblíží nejvíce na 3500 kilometrů. Průlet má být více než svižný, dosáhne rychlosti 14 kilometrů za vteřinu. Na palubě New Horizons nese sedm zařízení umožňujících pořízení snímků s vysokým rozlišením i sběr dat o velikosti a složení tělesa.

Ultima Thule je pojmenovaná po bájném ostrově Thúlé na dalekém severu. Ve středověké geografii se takto označovalo místo, které leží na samém okraji našeho světa, nebo dokonce za ním. "Ultima Thule znamená 'za Thúlém' - za hranicemi známého světa -, což symbolizuje průzkum vzdáleného Kuiperova pásu a jeho objektů, které sonda New Horizons provádí. Něco takového se dosud nikdy nedělalo," uvedl NASA v prohlášení.

Podle Hala Weavera z Laboratoře aplikované fyziky Johna Hopkinse lidstvo do 90. let minulého století ani nevědělo, že existuje něco takového jako Kuiperův pás. Označuje se tak rozsáhlý prstenec složený z malých těles, která zde zůstala z počátku vývoje sluneční soustavy. "Toto je hranice planetární vědy", řekl Weaver. "Konečně jsme dosáhli okraje naší sluneční soustavy. Myslíme si, že objekty, které se tam nacházejí, se od počátků vesmíru téměř nezměnily. To zjistíme."

Navzdory ochromení části federálních úřadů, které zůstávají uzavřeny kvůli sporu prezidenta Donalda Trumpa s opoziční Demokratickou stranou o financování stavby zdi na hranicích s Mexikem, ředitel NASA Jim Bridenstine ujistil, že agentura bude průlet sondy vysílat. Za normálních okolností by se v případě blokády financí televize a webové stránky NASA odmlčely.

Související

Planetka Ultima Thule

Vědci změnili názor: Planetka Ultima Thule jako sněhulák nevypadá

Vědci, kteří studují vzdálenou planetku Ultima Thule, změnili názor na její tvar. Stalo se tak po prozkoumání dalších fotografií pořízených sondou New Horizons, které dorazily na Zemi. Původně experti přirovnávali planetku ke sněhulákovi, nyní se ale zdá, že je spíše plochá. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.
Země, pohled z Měsíce

Lety do vesmíru jsou nebezpečný sen? Zaznělo překvapivé varování

Mise, jakými jsou průlet sondy NASA okol planetky Ultima Thule a čínské přistání na odvrácené straně Měsíce, představují více než vítězství technologie, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm deklaruje, že některé věci jsou natolik mimořádné, aby je šlo plně pochopit.

Více souvisejících

sonda New Horizons NASA

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy