Lidé se vypořádají i s chybějícími geny, tvrdí vědci

Londýn/Washington - Genetický kód je záhadou, kterou se vědci snaží rozklíčovat v naději, že lidem jeho pochopení otevře nové možnosti léčby i prevence. Američtí a britští vědci nyní zjistili, že člověk je zřejmě přizpůsobivější, než se domnívali, a dokáže se bez určitých genů obejít. Informoval o tom server Science News.

Vědci se původně domnívali, že pokud člověku kvůli jeho původu a genetickým mutacím nefungují určité geny i jeho kopie, bude se nutně potýkat se zdravotními problémy.

Výzkum, v rámci kterého porovnali záznamy 638 lidí se vzácnou mutací, kvůli které jim některé geny nefungují, se záznamy 1 524 lidí bez této mutace, ukázal, že lidé s nefungujícími geny neměli riziko onemocnění o nic větší, než lidé bez mutace.

O tom, že je člověk schopný vyrovnat se i s chybějícími geny, které jsou jinak velmi důležité, svědčí i případ ženy, které chyběl gen PRMD9, který je klíčový pro vývoj vajíček a spermií. Žena i přesto otěhotněla, což podle vědců dokazuje, že lidé jsou schopni chybějící geny kompenzovat.

Související

DNA

Historický zvrat nejen v boji s koronavirem. Profesor oslavuje příchod vakcíny

NÁZOR - Začátkem srpna jsem se zapsal na klinické testy vakcíny proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech, které právě ohlásily její velmi slibné výsledky, přiznává Walter Isaacson v komentáři pro server Washington Post. Profesor historie z Tulane University dodává, že jde o zcela nový typ RNA vakcíny, který dosud nebyl použit.

Více souvisejících

genetika biologie Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy