Tank mezi dinosaury: Opravdu se muselo jedno z nejsilnějších zvířat světa maskovat?

Jeden z nejlépe zachovaných dinosaurů v historii podle vědců využíval svých barev k tomu, aby se schovával před predátory. I když měl velmi silné brnění. Ne všichni vědci však souhlasí.

Před několika lety archeologové objevili pravděpodobně nejlépe zachovaného dinosaura v historii. Jednalo se o zcela unikátní objev, protože dinosauři se v průběhu věků často proměnili v prach či hromádku křehkých kostí. Nodosaurus dostal odborné jméno Borealopelta markmitchelli. Borealopelta, který je starý okolo 110 milionů let, si zachoval polovinu kůže a „brnění“.

Tento obrněný dinosaurus, který by mohl být dinosauřím ekvivalentem tanku, měří 5 a půl metru. Vážit by podle vědců měl okolo 1 300 kilogramů a se svým brněním se řadí mezi ankylosaury. Ti byli známí svým těžkým plátováním.

Dinosaurus je vystavený v Royal Tyrrell Museum v Albertě. „Je to krásný exemplář,“ komentovala ho výzkumnice Royal Ontario Museum pro National Geographic. Ona sama studuje jiného dinosaura, který je dobře zachovalý. Tyto zachované fosílie jsou podle ní skvělou příležitostí zjistit, jak dinosauři vypadali, dokud žili.

Odborníkům trvalo šest let, než dinosaura zcela vymanili z obětí kamene. Technik Mark Mitchell na této práci strávil přes 7 tisíc hodin, jen samotná lebka podle National Geographic zabrala asi 8 měsíců. Práce se však vyplatila, protože oficiální jméno Borealopelta markmitchelli se překládá jako „Severní štít Marka Mitchella“.

Vědci nyní tvrdí, že dinosaurus byl pravděpodobně červenohnědý, protože ve zbytcích jeho kůže paleobiolog Jakob Vinther našel pigment pheomelanin – ten se však vyskytoval jenom na hřbetě a nohou. Na břiše podle nich zcela chybí, proto si Vinther myslí, že břicho bylo světlejší.

Některá zvířata mají takové zbarvení kvůli termoregulaci. Jiná ho využívají jako určitou formu maskování, protože dvě barvy zvíře z dálky činí nevýrazné. Podle National Geographic pak zvíře vypadá ploše a je pro predátory těžší ho spatřit.

To, že tak velké a obrněné zvíře, které je ve své podstatě dinosauří obdobou tanku, potřebovalo barevné maskování, podle vědců naznačuje, že takzvané období křídy bylo vskutku děsivé a Borealopeltovi nepřátelé velmi nebezpeční. Pro ilustraci, v době křídy se po Zemi proháněl i Tyrannosaurus rex, Spinosaurus či Gigantosaurus. Všichni tři byli obrovští.

Ne všichni vědci však s Vintherem souhlasí. Alison Moyer, která se zabývá zkoumáním fosilií, pro National Geographic uvedla, že je studie pigmentů plná nedostatků. Vintherovy důkazy jsou nejasné a neprůkazné. Ačkoliv je dinosaurus dobře zachovaný, Vinther našel jen stopy chemikálií, které jsou zanechány po tom, kdy se pigment rozpadne.

Podle Moyer studie nebere v potaz, že se chemické složení fosílie mohlo během času změnit, nebo jestli je tmavý film zbytky kůže nebo jen zbytek bakterií, které se rozšířily přes hnijícího dinosaura. Navíc se zachovaná kůže neroztahuje až na břicho, takže o jeho pigmentaci nebo jejím nedostatku nemůže být jasno. Moyer si myslí, že Vinther své závěry uspěchal.

Vinther tvrdí, že se nejedná o poslední výzkum a poslední závěry, které se tohoto dinosaura týkají. Odborníci se ve skutečnosti těší na debaty vědců, které se jednoznačně brzy objeví. Nodosaurus je vystaven v muzeu, kde se k němu mohou zájemci dostat. 

Související

Více souvisejících

Dinosauři fosílie kostry historie paleontologie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy