ROZHOVOR | Jak se chovat, když v hotelu začne hořet? Hasič pro EZ vysvětluje, co vám může zachránit život

ROZHOVOR - Pražští hasiči měli v sobotu plné ruce práce, musei zasahovat u velkého požáru hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici. Hasiči byli na místě rychle, požár byl nahlášen v 18:03, první jednotka dorazila v 18:06. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popisuje, co hraje při podobném zásahu hlavní roli. Radí také, jak by se měli lidé zachovat, pokud se ocitnou v hořícím hotelu.

Po sobotním požáru hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici zemřeli čtyři lidé, z toho dva cizinci zemřeli na místě ještě před příjezdem záchranářů. Dvě ženy později podlehly zraněním v nemocnici. Záchranáři vyšetřili při zásahu u požáru 34 lidí a do nemocnic převezli osm lidí, z toho čtyři museli oživovat. Zraněni byli i dva hasiči. 

Pražští hasiči zasahovali v sobotu u požáru hotelu Eurostars David. Můžete obecně popsat, jak takový zásah vypadá? Co je první krok, když se hasiči dostanou na místo?

V první fázi se zásah rozdělí na dvě důležité věci. První je samotný požár – musíme zjistit, kde hoří, a zlikvidovat plameny. Souběžná část zásahu pak spočívá v tom dostat lidi z hotelu nějakou bezpečnou cestou ven. Záchrana osob a likvidace požáru – to jsou ty nejdůležitější věci, které musí velitel zásahu na místě zajistit.

V budovách podobného typu se často vyskytuje velké množství osob. Jak by se v takovém případě měli zachovat? Existují nějaké univerzální rady?

Důležité je, že každý hotel musí ním nejméně dvě únikové cesty. Člověk musí mít vždy možnost nějakým způsobem uniknout z daného objektu chráněnou únikovou cestou. Chráněnou znamená, že by se tam neměl dostat požár a neměly by se tam dostat ani zplodiny z hoření. Tyto cesty bývají označené pomocí šipek a ukazují směr evakuace. Musí být viditelné i v případě, že vypne proud. Pomocí evakuačního plánu, který by měl viset v každé chodbě a každém pokoji by se lidé měli dostat ven. Doporučuji každému, aby se seznámil s tímto plánem, aby se podíval, kde jsou únikové východy.

Hlavní tedy je dostat se z hotelu co nejdříve. Pak je třeba upozornit okolí, že v hotelu hoří. A třeba i říct ostatním lidem, aby opustili prostor. Tím jim pomůžete, protože někdo může třeba spát a nemusel by se o požáru dozvědět. Dobré je také vzít si s sebou jen ty nejnutnější věci a rychle jít ven.

Pokud už to nejde - protože se samozřejmě může stát, že je prostor zakouřen natolik, že už lidé nemohou uniknout a že zůstanou v kouři - je dobré zůstat v pokoji. Tedy pokud to jde. Doporučuji dát například mokrý ručník pod dveře, aby do pokoje nepronikly zplodiny z hoření. A pak na sebe upozornit třeba máváním z okna nebo zavoláním na tísňovou linku. Řeknete, kde jste a hasiči vás dostanou pryč pomocí výškové techniky. Stejně tak tomu bylo v případě sobotního požáru. Lidé volali z oken a my jsme je dostali ven.

Jaké informace jsou pro hasičské jednotky při požárech hotelů či bytových budov klíčové?

My potřebujeme vědět, kde přesně hoří. Ideální je, pokud se najdou svědci nebo lidé, kteří nás přivolali. Ti nám pak popíší, kde hoří a v jakém rozsahu. Když hasič vystoupí z auta, je dobré, když ví, kam má poslat zasahující hasiče. Pak existuje takzvaná dokumentace zdolávání požáru. To je důležitá součást pro podobný zásah. Jsou tam plány, na kterých je jasně vidět, jak je objekt členitý, což pomáhá hasičům se zorientovat. Protože oni ten daný prostor samozřejmě neznají. Pokud má tedy například recepční v hotelu tuto dokumentaci k dispozici, předá ji veliteli zásahu. To vše je pro prvotní zásah důležité.

Problémem může být často i dostat se s vozem na místo požáru. Zjišťujete si předem, jak vypadají cesty k hořícímu objektu? A jak hasiči řeší situaci, když někudy prostě projet nemohou?

Než na místo jedeme, neřešíme, jaká je tam dopravní situace. Prostě tam přijedeme a až aktuálně na místě řešíme, jak se tam dostat. Pokud jsou auta v uličce zaparkována tak, jak mají, to znamená na místech, kde se parkovat dá, my projedeme. Někdy je to omezené, někdy je to náročnější pro výškovou techniku, která je náročnější na manévrování – zvlášť v centru Prahy. Ale většinou nemáme problém.

Samozřejmě některá auta jsou špatně zaparkovaná, brání provozu a to je pak problém. Operativně se to řeší na místě třeba tak, že hasiči vyskáčou z auta a odhází zaparkovaná auta na stranu. Nebo si musí poradit jinak – například táhnou hadice na delší vzdálenost.

V tomto případě jsme neměli žádný výraznější problém s průjezdností. Při takto velkém požáru je pak problém spíše v tom, že daná komunikace nestíhá provoz. Musí se tam uvolnit cesty tak, aby mohli přijíždět hasiči a záchranáři a aby mohli zase odjíždět. V tomto směru nám velmi pomohla Policie ČR, která uvolnila prostor a hlídala dopravu. To je pro celý zásah velmi důležité.

Při sobotním požáru byli zraněni i dva vaši kolegové. Jak jsou na tom? Už byli z nemocnice propuštěni?

Jsou na tom relativně dobře. Jsou mimo ohrožení života a nebudou mít trvalé následky. Momentálně už jsou v domácí léčbě.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Martin Kavka (mluvčí pražských hasičů) požár hotelu Eurostars David v Praze (20. ledna 2018) Hasiči

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 16 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 5 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli tragické sobotní nehodě na D1

Policie obvinila řidiče kamionu ze zavinění sobotní tragické nehody na dálnici D1. Muži hrozí v případě odsouzení až šestiletý trest odnětí svobody. Ve směru do Polska se včera srazilo několik vozidel včetně tahače, který převážel tank. Jeden člověk nepřežil.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy