Taková čísla nikdo nečekal: Nová zpráva odhaluje, jaká zvěrstva lidé páchají na zvířatech

Borneo - Mezinárodní vědecký tým přišel s hrozivou analýzou ze třetího největšího ostrova světa, Bornea. Studie se zaměřila na úbytek ohrožených orangutanů, kteří na ostrově mizí závratným tempem. Tak vysoké číslo vědci totiž nečekali.

Ostrov Borneo se nachází v jihovýchodní Asii mezi Indickým a Tichým oceánem. Vědci tam provedli výzkum trvající neskutečných šestnáct let. Soustředili se zejména na úbytek vysoce ohroženého druhu - orangutanů. Mezinárodní tým však přišel s výsledkem, se kterým nepočítal ani v nejhorších snech. Za šestnáct let bylo na Borneu zabito 100 tisíc orangutanů. Hlavním viníkem je odlesňování. Těží se dřevo a vyrábí se palmový olej.

Výzkum, který byl publikován v časopise Current Biology také uvedl, že orangutani rovněž zmizeli i ze zalesněných částí. Podle vedoucí projektu Marie Voigtové z Max Planckova Institutu pro evoluční antropologii v Německu byli orangutani jednoduše zabiti. Vědci totiž naznačují, že orangutani byli chladnokrevně zabiti za zničenou úrodu farmářů, kteří pěstují plodiny. Tato hrozba byla dříve podceňovaná, ale jak se ukázalo, neprávem.

 

"Neočekávali jsme, že by ztráty v zalesněných oblastech byly natolik rozsáhlé, takže tyto studie potvrzují, že lov je velkým problémem," uvedl pro BBC News Profesor Serg Wich z Liverpoolské univerzity Johna Moorese ve Velké Británii, který dodal, že pokud se zvířata dotanou do konfliktu s lidmi na okraji plantáže, pak je lidé téměř vždy zabijí. "Minulý týden jsme dostali zprávu, že byl nalezen zastřelený orangutan, který měl v těle 130 broků," uvedl.Podle Moorese je to šokující a zbytečné. Orangutani sice můžou sníst farmářům ovoce, ale nejsou nebezpeční.

Podle výzkumu je také zřejmé, že těžba zdrojů na Borneu pokračuje neudržitelným tempem. Jenom odlesňování samo o sobě by mohlo během 35 let připravit o život dalších 45 tisíc orangutanů. Proto profesor Wich požaduje po Malajsii a Indonésii, aby situaci řešili a vystoupili proti zabíjení orangutanů.       

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.

Více souvisejících

Asie Tichomoří Opice Vědci

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy