Hrad Křivoklát byl dílem posledních Přemyslovců a znakem nové éry

V 1. polovině 13. století se svět českého středověku změnil. Již na konci 12. století začal pomalu, ale jistě krachovat systém, který v knížecích Čechách fungoval po několik století. Stará hradská soustava, která kdysi zajišťovala pevnou moc knížete v kraji a vykonávání jeho vůle, se začala bortit. Tomuto faktu musel čelit už první český král Přemysl Otakar I., který vymohl dědičný královský titul pro své potomky. Vedle tohoto diplomatického trumfu v zahraniční politice však musel čelit vnitrostátním problémům nové doby.

Stárnoucí Přemysl Otakar viděl, že se časy změnily. Svět, jak ho znal z mládí, již neexistoval a s tím i způsob, jak tento svět z jednotlivých hradišť ovládat a řídit. Účinný prostředek vlády bylo třeba obměnit a přizpůsobit nové době. Ostatně při svých pobytech a stycích v zahraničí si dobře všiml posunu doby, vývoje společnosti i prostředků vlády. Všiml si též nového rozvoje stavitelství a architektury. Tento fenomén si dobře uvědomoval, byť začal přesvědčivě reagovat až v závěru své vlády a to výstavbou nových mocenských opor. 

Mezi tyto první hrady vznikající nové hradské soustavy patřil hrad Křivoklát. První zmínka o Křivoklátě pochází z roku 1110, kdy zde podle kronikáře Kosmase kníže Vladislav I. uvěznil svého bratrance Otu Černého, olomouckého knížete. Tato zmínka se však vztahuje ke staršímu křivoklátskému hradišti. Toto hradiště bylo následně nahrazeno novým centrem, kterým byl právě kamenný hrad stejného názvu. Hrad Křivoklát tak dle svého situování a provedení navazoval na hradištní tradici. První doklady o něm pochází z 20. let 13. století. V té době zde více jak šedesátiletý Přemysl Otakar I. založil nový pilíř své královské moci v podobě kamenného hradu. V jeho době se jednalo teprve o první stavební etapu, počátek rozsáhlé stavby. 

Na tuto etapu navázal Přemyslův syn Václav I. Zdejší lesnatý kraj v srdci Čech, si vzhledem ke své lovecké vášni zamiloval, stejně jako hrad Křivoklát, v jehož stavbě pokračoval. Byl to právě Václav I., který následně v odkazu na svého otce začal s rozsáhlou výstavbou královských hradů jak v srdci Čech, tak i na dalších strategických místech v rámci českého území. Právě na Křivoklátě však trávil spoustu času. Je o něm známo, že se tady oddával více světským radovánkám než vladařským a že v křivoklátských lesích přišel na lovu o oko. Druhá stavební fáze výstavby hradu trvala téměř až do Václavovy smrti, přičemž nebyla dokončena. 

Ve stavbě hradu pak pokračoval jeho syn Přemysl Otakar II., za jehož časů se Křivoklát dočkal největšího rozkvětu. Hrad, který se skládal z horního a dolního hradu, se v té době rozrostl o další palácová křídla, což odkazovalo na mocenské ambice velkého Přemyslovce. Ovšem stejně tak život hradu kopíroval osudy svého současného pána. Když velký král Přemysl v roce 1278 padl na Moravském poli, utichl ruch i na královském hradě. 

Lepší časy nastaly až v době, kdy se na český trůn opět dostal právoplatný dědic, kterým byl Přemyslův syn Václav II. Ten dostavěl hradní kapli a hrad byl v 80. letech konečně dokončen.Křivoklát se stal nejlepším příkladem této doby, pojítkem všech posledních velkých Přemyslovců, jelikož se stavěl více než půl století a na jeho výstavbě se tak podílely všechny 4 generace. Jeho sláva byla bohužel jen o málo delší.

Václav II. už na Křivoklátu netrávil příliš času, jelikož ho značně zatěžoval boj o korunu v Polsku, kterou následně hájil i pro svého syna Václava III. K tomu se přidaly snahy o získání uherské královské koruny, které byly nakonec úspěšné a poslední Přemyslovec se tak těšil z titulu českého, polského a uherského krále. Václav III. už na Křivoklátě pobýval jen krátce, jelikož osud nedal mladičkému králi mnoho času. V roce 1306 byl zavražděn a jeho osobou vymřeli Přemyslovci po meči.

Trvalým odkazem tak zůstala jen síť hradů, kterou za poslední století vybudovali. Samotný Křivoklát už zůstal v ústraní zájmu. Po šlechtických půtkách navíc v roce 1307 vyhořel. Oblibě se těšil už jen krátce v době Václava IV. a naposledy pak za Vladislava Jagellonského na konci 15. století, který jej pozdně goticky přestavěl. V období Jagellonců už ale byl svět opět jiný a doba, kvůli kterým byly hrady stavěny, pomalu minula, stejně jako epocha, pro níž se stal Křivoklát symbolem.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky Hrad Křivoklát Křivoklátsko Přemyslovci historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

Izrael v Haagu popřel genocidu: Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy