Pečené labutě a volavky a tři litry alkoholu denně? Zuby Richarda III. odhalily pikantní detaily o jeho životě

Až tři litry alkoholu denně si prý dopřával středověký panovník Richard III. poslední tři roky svého života. Jeho jídelníček v té době tvořily vybrané pochoutky, jako pečené labutě a volavky. Vyplývá to z analýzy panovníkových zubů a kostí zveřejněné v odborném časopisu Journal of Archaeological Science.

"Použili jsme multiprvkovou izotopovou analýzu, abychom dokázali rekonstruovat historii jeho života v co největší šíři," uvedli podle serveru news.discovery.com britští autoři studie.

Výzkumníci změřili množství některých chemických prvků, jako je stroncium, dusík, kyslík, uhlík a olovo ze tří částí králova skeletu: zubů, stehenní kosti a žebra. Z několika míst dvou zubů analyzovali bioapatit a kolagen, které se tvořily během Richardova dětství a začátkem dospívání. Vzorek stehenní kosti vypovídal o době asi 15 let před Richardovou smrtí a žebro poskytlo informace o situaci v době před dvěma až pěti lety před královým skonem.

Změny množství izotopů v Richardově stehenní kosti a žebru odkryly také "významnou změnu" ke konci jeho života, což koresponduje s tím, že se stal králem Anglie. Konzumoval tehdy ve zvýšené míře vybrané pochoutky, jako labutě, různé druhy volavek a sladkovodní ryby.

Na další zajímavost upozornila hodnota izotopu kyslíku, která se ke konci jeho života také zvýšila: "Pokud víme, tak se v té době nestěhoval, takže tyto změny můžeme nejspíš přičíst zvýšené konzumaci vína," sdělil podle serveru news.discovery.com vědecký tým. Analýza ukázala, že když se Richard stal králem, stoupl jeho příjem vína o 25 procent. To odpovídá asi jedné lahvi vína. Když se k tomu připočte pití piva, které bylo i ve středověku všeobecně populární, vychází podle expertů výsledek, že král pil denně dva až tři litry alkoholických nápojů.

22. srpna 1485 se Richard střetl s vojskem Jindřicha Tudora v bitvě u Bosworthu. Richardovo vojsko bylo početné, asi ve dvojnásobné přesile. V průběhu bitvy byl Richard zrazen Tomášem Stanleym, sirem Vilémem Stanleyem a Jindřichem Percym, jejichž vojáci se do bitvy nezapojili. Tím se poměr sil obrátil v Richardův neprospěch. K výsledku bitvy přispěla i smrt Johna Howarda, vévody z Norfolku, která demoralizovala jeho vojáky. Richard se proto rozhodl k riskantnímu útoku, kdy se svou osobní gardou zaútočil přímo na Jindřicha.

Uvádí se, že Richard bojoval statečně, zabil koně sira Johna Cheneye, známého šampióna rytířských turnajů, zabil nosiče Jindřichovy standarty a se svými nejvěrnějšími se dokonce ocitl na dosah Jindřicha samého. Byl ale nakonec poražen a zabit.

Jeho nahé tělo bylo slavnostně vezeno ulicemi města a jeho ostatky byly uloženy v Leicesterském kostele. Jindřich Tudor nahradil Richarda na anglickém trůnu jako Jindřich VII. a svou pozici posílil tím, že se oženil s Alžbětou z Yorku, dcerou krále Eduarda IV. a neteří Richarda III.

Související

Více souvisejících

Richard III.

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

včera

včera

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

včera

Tornádo na jihu Čech? Bylo to něco jiného, vysvětlili meteorologové

Velkou částí Česka se v pondělí přehnaly silné bouřky. Na jihu Čech si lidé všimli i jiného jevu, přičemž se mohli bát, že jde o tornádo. Meteorologové v úterý na sociální síti vysvětlili, o co se jednalo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy