Můžeme současnými zbraněmi zničit Měsíc? Kdyby se to povedlo, život by nikdy nebyl stejný

Říká se, že lidstvo disponuje tak silnými zbraněmi a jaderným arzenálem, že by dokázalo zničit Zemi hned několikrát. Ve skutečnosti bychom sice mohli vyhladit celé lidstvo, zničit planetu ale nedokážeme. Odborníci dokonce spočítali, že nejsme schopni zničit ani náš Měsíc, i kdybychom sebevíc chtěli. A rozhodně by to nebyl dobrý nápad.

Měsíc nám může připadat malý, a oproti Zemi má asi 3,5x menší poloměr, přesto jde o pořádně velký objekt, který by nebylo lehké zničit, i kdybychom chtěli sebevíc.

Server World Building se zabýval myšlenkou, jestli by bylo možné zničit ho současnými zbraněmi. Jediná současná zbraň dost silná na to, aby dokázala na vesmírném tělese napáchat nějaké škody, je atomová bomba. Jedna by ale rozhodně nestačila.

Odborníci pomocí vzorce pro výpočet potenciálu gravitačního pole zjistili, že pro zničení měsíce by bylo potřeba nakumulovat energii rovnající se zhruba 1 240 000 000 000 000 000 000 000 000 joulů.

Následně spočítali, že dokáže-li nejsilnější atomová bomba, bomba Car, vytvořit energii 10^17 joulů, pak je ke zničení Měsíce zapotřebí asi 10 bilionů těchto bomb (ke zničení Slunce by bylo zapotřebí použít 3 kvadriliony Car bomb, tedy asi třimiliardkrát více).

Co by se ale stalo pak? Pokud bychom neměli Měsíc, život na Zemi by se prakticky zhroutil. Kromě toho, že bychom přišli o mořský příliv a odliv, bychom přišli o kalendář. 

Ten je totiž založen na měsíčních cyklech, bez měsíce by se ale Země otáčela rychleji, den by byl mnohem kratší a nakonec by jeden denní a noční cyklus trval jen asi 10 hodin, namísto současných 24.

Vzhledem k neustále se měnící délce dne by tak ztratily význam i hodiny a jakékoliv plánování, a jelikož je celý svět založen na 24hodinovém cyklu, proměnil by se k nepoznání.

Související

Více souvisejících

vesmir měsíc vesmír, Měsíc Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Finále Eurovize 2024 bez Česka. Aiko v semifinále neuspěla

Česko bude chybět mezi 26 zeměmi v sobotním finále Eurovize ve švédském Malmö. Aiko totiž nepostoupila ze čtvrtečního druhého semifinále. Nejlepším českým výsledkem tak zůstává šesté místo Mikolase Josefa z roku 2018. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy