Co jste možná nevěděli o Ötzim, nejstarší dochované mumii v Evropě

„Ledový muž“ Ötzi byl nalezen v roce 1991 dvojicí turistů v Alpách. Jeho mumie je vůbec nejstarším takto dochovaným pozůstatkem evropského člověka, a proto se mu dostalo velké vědecké pozornosti. Odborníci díky nálezu těla zjistili mnoho zajímavých informací o životě naších předků v době měděné. Zde je několik z nich.

Ötzi byl pravděpodobně neplodný. Přestože si vědci nemohou být stoprocentně jistí, naznačují to výsledky jednoho z výzkumů, při němž z mumie extrahovali mitochondriální DNA. U Ötziho přitom byly nalezeny dvě mutace, které jsou spojovány s mužskou neplodností.

Nález mumie přinesl také nové informace o klimatických podmínkách, které v Evropě před více než 5000 lety panovaly. Odborníci při výzkumech zjistili, že zhruba o 1000 let dříve, než Ötzi zemřel, panovaly v oblasti teplé a úrodné podmínky. Před 5 300 lety, v době jeho smrti, však již teploty výrazně poklesly a začaly se tvořit velké ledovce. Právě díky těmto klimatickým podmínkám se mumie dochovala v tak dobrém stavu.

Lékařské prohlídky odhalily také zdravotní problémy, kterými Ötzi trpěl. Žlučové kameny, lymská borelióza nebo zánět dásní mohly podle některých teorií souviset s primitivními tetováními. Pomocí skenování těla se podařilo odhalit 61 jednotlivých kusů a někteří odborníci spekulují, že se jedná o pradávnou formu akupunktury. Podle serveru Listverse se 80 % ztěchto tetování nachází v místech akupunkturních bodů. Pokud mělo tetování skutečně tuto funkci, předběhlo by o 2000 nestarší známé formy léčby zaznamenané v Číně.

Ötzi byl pravděpodobně zkušený bojovník. V roce 2003 byly na jeho oblečení a výbavě nalezeny stopy krve dalších čtyř lidí. Na hlavici jednoho šípu odhalily rozbory DNA zbytky po krvi hned dvou různých lidí, z čehož vědci usoudili, že musel Ötzi cenný šíp z obou obětí po použití vytáhnout. Další krev byla objevena na jeho noži a kabátu. Zatímco v prvních třech případech je zřejmé, že se muselo jednat o jeho protivníky, krevní stopy na kabátu naznačují, že mohl Ötzi táhnout některého poraněného druha.

Teprve po deseti letech od nálezu těla vědci zjistili, jak vlastně ledový muž zemřel. Přestože se nejprve domnívali, že v horách podlehl podchlazení, dnes už je obecně přijímaným faktem, že byl zavražděn. V roce 2001 bylo zjištěno, že má v levém rameni uvízlý hrot šípu. Z dalších šetření vyplynulo, že byl pravděpodobně zastřelen z větší vzdálenosti v době, kdy se cítil v bezpečí.

Ze skutečnosti, že se u mrtvoly našlo všechno cenné vybavení, jako byla měděná sekyra, luk a nůž, ale i kvalitní oblečení a další zásoby, odborníci vyvodili, že motivem nebyla loupež. Vražedný útok tak mohl třeba souviset s předchozí šarvátkou, z níž si ledový muž odnesl několik drobnějších zranění. Co přesně se před více než pěti tisíci lety odehrálo, se však již nikdy přesně nedozvíme.

Související

Švýcarsko

Překvapivá studie: Alpy před 6000 lety měly zřejmě méně ledovců než dnes

Alpy měly před 6000 lety pravděpodobně výrazně méně ledovců než dnes. Uvádí to studie vědců z benátské univerzity Ca´Foscari, univerzity v Bernu a rakouské akademie věd, napsala agentura ANSA. Podle autorů studie ledovce pokrývaly během celého holocénu pouze alpské vrcholy v nadmořské výšce 4000 metrů a více.

Více souvisejících

Ötzi (mumie ledového muže z Rakouska) historie Rakousko věda výzkum Alpy Mumie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy