Průlom v boji s Parkinsonovou chorobou? Čeští vědci přišli s novou metodou

Nedávný třas německé kancléřky Angely Merkelové vyvolal spekulace, zda netrpí Parkinsonovou chorobou. Tato nemoc se projevuje právě znatelným třesem i v klidovém stavu, ztuhlostí svalů a potížemi s řečovou artikulací či zpomaleností. Pro ty, kdo chorobou skutečně trpí, je tu však naděje. Objev českých vědců by mohl rozpoznat nemoc ještě před jejím propuknutím

Na nové metodě objevu choroby pracuje špičkový český neurolog David Školoudík. Spočívá v analýze mozku prostřednictvím ultrazvukové sondy. Ta po přiložení ukáže změť šedých odstínů, z nichž lze detekovat zdravotní stav pacienta.

Lékaři si všimli, že u lidí nemocných Parkinsonovou nemocí se objevuje v mozku černá hmota. Lze ji zachytit právě při ultrazvuku, je to však složité, protože lidské oko nedokáže rozpoznat velmi jemné odchylky šedých odstínů.

Dokáže to však počítač. Školoudík pracuje spolu s IT speciality na testu software, který umí tyto údaje z ultrazvukové sondy analyzovat a změny na mozku odhalit. Sever iDNES.cz podotýká, že program funguje tak, že se analyzuje obraz pixel po pixelu a lékaři se ukáže konkrétní detail.

„Vymysleli jsme algoritmus, který počítá dvě nezávislé veličiny a z nich teprve vytváří finální číslo, které stanoví riziko dané nemoci. To už funguje, máme otestované, že program je stejně přesný jako těch několik pár expertů na světě, v některých případech dokonce přesnější,“ sdělil televizi Nova Školoudík.

Právě jen špičkoví neurologové dokáží zatím objevit, zda pacientovi hrozí Parkinsonova choroba. Program by tak umožnil, že by se to dokázali zjistit i běžní lékaři. Mohl by též být použit k zjištění sklonů k depresím či k Alzheimerově chorobě.

Znaky toho, zda bude mít pacient Parkinsonovu chorobu, lze zjistit od dvacátého roku pacienta. Lékaři zatím neumí blokovat nemoci, protože prevenční léky jsou zatím testovány jen na zvířatech kvůli tomu, že nebylo možné najít pacienty bez příznaků choroby. Projekt však může najít potenciální kandidáty pro zkoušky této prevenční léčby.

Program není jediný způsob, jakým se čeští vědci pokouší odhalit možnou Parkinsonovu chorobu. Jedním z nich je i pozorování poruch v REM spánku. Normálním lidem se běžně zdají v této fázi sny. Mozková kůra by měla být odpojena od zbytku těla, aby nikam neodcházeli a neřešili, co vidí ve snech.

„U těchto lidí to dobře nefunguje, protože kůra není odpojená dostatečně. Ukazuje se, že právě u těchto lidí je pravděpodobné, že se rozvine nějaká forma neurodegenerace. Může to být Parkinsonova nemoc, ale i cokoli jiného,“ vysvětlil serveru iDNES.cz  vedoucí centra Neurologické kliniky I. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Robert Jech, proč právě tato metoda může pomoci zjistit Parkinsonovu chorobu.

Na výzkumu této zákeřné nemoci se podílí i mladí vědci. V roce 2018 během každoročního klání Biosignal Challenge pořádaného Fakultou elektrotechniky ČVUT ve spolupráci s Fyziologickým ústavem AV ČR a 1 a 2. lékařskou fakultou UK zvítězili tři studenti oboru Biomedicínské inženýrství a bioinformatika z Vysokého učení technického (VUT) v Brně s projektem diagnózy Parkinsonovy choroby na základě řečových aktů prostřednictvím umělé inteligence.

V ČR trpí Parkinsonovou chorobou asi 50 000 osob. Nejčastěji postihuje lidi nad 50 let, může se projevit i dříve. Např. bývalý horník Pavel onemocněl Parkisonem v 27 letech.

Související

Věda, ilustrační fotografie

Pokrok v boji s Parkinsonem. Australští vědci vyvinuli speciální hydrogel

Australští vědci vyvinuli hydrogel, jenž by mohl posloužit při jednorázovém zákroku u nemocných s Parkinsonovou chorobou a možná také u osob s dalšími neurologickými onemocněními. Gel, jenž se skládá z aminokyselin, mohou zdravotníci vpravit do mozku pacienta a látka poté pomůže s nápravou poškození. Agentuře Reuters to řekl jeden z členů vědeckého týmu.

Více souvisejících

Parkinsonova nemoc lékaři věda mozek

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Biden poprvé prohlásil, že bude debatovat s Trumpem. Termíny už jsou známé

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy