Jak zabránit rozvoji demence? Změňte životní styl, nabádají odborníci

Demence je kolektivní název pro zhoršování různých funkcí mozku, které ovlivňují paměť, myšlení, chování a emoce. Podle Alzheimer´s Disease International demence postihuje 50 milionů lidí na celém světě a nový případ se na světě objeví každé 3 sekundy. Nová studie představila další faktory, které mohou zvyšovat riziko demence.

Podle České alzheimerovské společnosti bylo v roce 2013 v České republice 143 000 lidí s diagnostikovanou demencí. Ve Velké Británii je toto číslo odhadováno na 850 000 a do roku 2040 se předpokládá, že se zvýší na 1,2 miliónů. Podle odborníků je mnoho faktorů, které jsou dány převážně genetikou, ale mnoho jich spočívá ve špatném životním stylu.

„Demenci je možné předcházet, ať už jste v jakékoliv fázi života,“ uvedla psychiatrička Gill Livingstonová, autorka studie. Podle jejích slov lze demenci předejít změnou životního stylu a snížit tak šanci na rozvoj demence i u lidí s genetickými předpoklady.

Podle Guardian se nová studie opírá o studii z roku 2017, kdy bylo zveřejněno 9 faktorů, které mohou zvýšit riziko demence. Patří sem hypertenze, sluchové postižení, kouření, obezita, diabetes, nízký sociální kontakt, fyzická nečinnost, nízká vzdělanost a deprese. Nová studie objevila další tři faktory, které mohou riziko zvýšit. Jedná se o nadměrné pití alkoholu, úraz hlavy a znečištěné ovzduší.

Podle zjištěných dat britské studie lze 3 % případů demence přičíst zraněním hlavy, 2 % znečištěnému ovzduší a 1 % nadměrnému pití alkoholu. Podle odborníků by se až o 40 % snížil počet případů demence po celém světě, kdyby se lidé vyvarovali těchto 12 faktorů. Podle Livingstonové je tato hodnota optimistická, protože tyto faktory nebudou pravděpodobně zcela nikdy vymýceny.

Výzkum naznačil, že výskyt demence v Evropě a v Severní Americe klesl o 15 % za desetiletí. „Nemyslím si, že je náhoda, že ke snížení demence došlo u vzdělaných lidí, kteří mají kontrolu nad svým prostředím,“ řekla Livingstonová a dodala, že odborníci očekávají do roku 2050, že dvě třetiny lidí s demencí budou pocházet ze zemí s nízkými příjmy.

Epidemioložka Fiona Matthewsová, která se této studie nezúčastnila, uvedla, že zaměření na životní styl neznamená, že by se lidé měli cítit zodpovědní v případě, že se u nich demence objeví. „Skutečně můžeme pracovat na sníženi rizika, ale i tak s těmito faktory se jedná o méně než 50 % vývoje demence,“ konstatovala s tím, že když budou lidé riziko naopak zvyšovat, neznamená to, že se u nich demence vyvine.

Související

Alkohol, ilustrační fotografie.

Zdraví neprospívá ani střídmé pití alkoholu, ukazuje analýza

Ani umírněná konzumace alkoholu není zdraví prospěšná. Vyplývá to z analýzy více než stovky studií za posledních 40 let, která vyšla letos v březnu, píše list The New York Times. Dosavadní výzkum hovořil o možné souvislosti střídmého pití alkoholu s nižší úmrtností, především v případě červeného vína. Podle vědců byl ale do značné míry zkreslený. 

Více souvisejících

výzkum nemoci alzheimerova nemoc důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 40 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 43 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy