V Africe zuří krvavá válka o slony, masakry jsou na denním pořádků

Národní park Zakouma (Čad) - Ochránci životního prostředí, kteří se snaží zachránit poslední slony v Čadu zdecimované organizovanými skupinami překupníků se slonovinou ze sousedního Súdánu, se uchylují až k polovojenským metodám.

Vytvořili si zpravodajské sítě a používají techniky moderního boje. Jak píše agentura AFP, válka pytlákům byla vyhlášena v národním parku Zakouma.

Tato rozlehlá rezervace o 3000 kilometrech čtverečních ležící na jihu země se sice od roku 1989 těší podpoře Evropské unie, přesto ale v posledních letech přišla o 90 procent slonů. Ze zhruba 4300 zvířat v roce 2002 jich po deseti letech zbylo jen asi 450. Zabíjena byla přímo pod okny správců parku.

Prvním krokem bylo zajistit stálou přítomnost - park byl totiž ponecháván v létě, v období dešťů, kdy je izolován a je z velké části pod vodou, na pospas pytlákům. V té době jsou sloni zvláště zranitelní.

African Parks vybudovala přistávací plochy použitelné v každém období, v době záplav tu rozmístila hlídače a začala slony sledovat pomocí satelitu. Vraždění slonů skončilo: v posledních dvou letech ztratil park Zakouma jen 13 zvířat. A sloni, kteří dříve byli silně stresováni, se teď začali znovu rozmnožovat.

Tato opatření však nebyla bez problémů. Jednoho rána loni v září, několik dní po zásahu proti táboru pytláků na severovýchodě parku, bylo usmrceno šest hlídačů. Získané informace o masakru potvrdily to, co ochránci životního prostředí už věděli: pytláci se základnami v Súdánu jsou po zuby ozbrojeni, jsou dobře organizováni a dobře znají buš. 

Šedesátka strážců v Zakoumě se tak stala skutečnými vojáky a patnáct z nich tvoří jednotku rychlého nasazení. "Pytláci jsou silně vyzbrojeni a odhodlaní zlikvidovat všechno, co jim stojí v cestě. Zónu je třeba militarizovat," zdůrazňuje bývalý francouzský policista Patrick Duboscq, který je vycvičil.

Ceny slonoviny na černém trhu vystoupaly nad 700 dolarů za libru. Za jejich rychlým růstem stojí především poptávka z Číny, kde ekonomický boom vytvořil početnou skupinu bohatých podnikatelů. Luxusní řezby ze slonové kosti jsou v Číně tradičním symbolem bohatství. Píše o tom časopis Vanity Fair.

Problém s vybíjením slonů se zdaleka netýká jen Čadu. Slony začali například v Keni kvůli penězům lovit i místní masajské kmeny, kteří slony ve své tradici dlouho považovali za nedotknutelné. Slonovinu prodávají překupníkům na hranicích s Tanzanií za 20 dolarů za libru. Ta pak putuje často přes Vietnam či Thajsko do Číny, kde se prodává až za 700 dolarů za libru, píše ihned.cz.

Slonovina, stejně jako "krvavé diamanty", je také důležitým zdrojem financování afrických povstalců a teroristických skupin. V národním parku na severu Keni pytlačí somálská islámská milice s vazbami na Al-Kaídu.

"Keňa je v nelehké situaci, když 1700 kilometrů hranic sdílí se zeměmi uprostřed občanské války - Somálskem, Etiopií a Súdánem," říká ředitel jednoho z národních parků Julius Kipnig. Několik strážců parku bylo v přestřelkách z pytláky zabito či zraněno.

Související

Věznice

Pytlák zabil gorilu horskou, soud vynesl přísný trest

Ugandský soud dnes poslal na 11 let do vězení muže usvědčeného ze zabití samce gorily horské. Rafikiovi bylo 25 let a byl vůdcem nejstarší skupiny horských goril v Ugandě. V červnu ho našli mrtvého se zraněními v oblasti břicha.

Více souvisejících

pytláctví Sloni afrika

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinská armáda v noci zaútočila drony na Rusko

Ukrajinské ozbrojené síly v noci na čtvrtek drony zaútočily na ropnou rafinerii v Novošachtinsku v Rostovské oblasti na jihu Ruska i na sklad ropných látek v městské části Staryj Oskol v Belgorodské oblasti.

před 19 minutami

Volby, ilustrační foto

Eurovolby poskytují dezinformátorům i hackerům možnost manipulace. EU má nástroje na zamezení cizímu vměšování

Volby do Evropského parlamentu jsou kvůli svému rozsahu velmi lákavé pro různé zájmové skupiny. Jejich prostřednictvím se mohou pokusit ovlivnit směřování politiky Evropské unie. Stačí k tomu ovlivnění voleb v jediné zemi, která může změnit celý rozhodovací proces v evropských institucích. Z Evropské komise ale zaznívá, že Unie má nástroje pro to, aby vměšování zabránila. 

před 53 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst

Více než jedno ze čtyř dětí mladších pěti let na světě žije ve "velké" potravinové chudobě, což znamená, že více než 180 milionům dětí hrozí nepříznivý vliv na jejich růst a vývoj. Oznámil to ve středu Dětský fond Spojených národů (UNICEF), informuje agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Praha, ilustrační foto

V Praze žijí statisíce cizinců. Za pár let jich bude milion, ukazuje analýza

Počet cizinců v Praze dlouhodobě roste a podle analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) by mohl do roku 2050 dosáhnout téměř milionu. I když jsou Češi k příchodu dalších cizinců spíše zdrženliví, vedení města uvedlo, že Praha je na tento nárůst dobře připravena. Magistrát zdůraznil, že cizinci jsou pro město klíčovou pracovní silou.

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022).

Ukrajinští vojáci mohou mít děti i po smrti. Desetina těžkých zranění na frontě způsobí neplodnost

Ukrajinský parlament i přes některé kontroverze zvládl zajistit, aby mohli mít ukrajinští vojáci děti i v případě smrti nebo neplodnosti v důsledku zranění. Až desetina těžkých zranění na frontách ukrajinsko-ruské války totiž vede k neplodnosti. Nyní mohou vojáci uchovat svůj genetický materiál až po tři roky s tím, že je oplodnění možné i po jejich smrti. 

před 2 hodinami

Bitva o Normandii - pohled na Omaha Beach a vyloďovací dok.

Před 80 lety začala Operace Overlord. Spojenci se během Dne D vylodili v Normandii

Vylodění spojeneckých vojsk v Normandii bylo jednou z nejdůležitějších událostí druhé světové války. Před 80 lety, 6. června 1944, došlo k otevření hlavní část západní fronty a na pláži Omaha a dalších přidružených místech se vylodilo přes 150 tisíc spojeneckých vojáků. Tento den vstoupil do historie jako Den D, den, při kterém zemřelo na 20 tisíc vojáků na obou stranách konfliktu.

před 3 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Na ptačí chřipku zemřel první člověk, oznámila WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Jde o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka, uvedla tisková agentura AFP.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Odpouštím a varuji, říká Robert Fico ve svém prvním videu po útoku.

Fico je zpátky v plné síle a nastavuje kurz. Zklamání, říká Šimečka. Jsme tam, kde jsme byli před atentátem, přidal se Korčok

Podle předsedy opoziční strany PS Michala Šimečky bylo první vystoupení premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po atentátu politickým zklamáním. Šimečka tvrdí, že Fico ve své politice nezměnil nic a že se zdá, že odmítl směřovat k sociálnímu usmíření. Toto prohlášení učinil jako reakci na premiérovo středeční vyjádření na sociálních sítích. Uvedly slovenské tiskové agentury.

včera

Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku

Jak zastavit válku v Pásmu Gazy? EU odstartovala jednání

Šéf diplomacie EU Josep Borrell oznámil v úterý, že oficiálně pozval vysoké diplomatické představitele Izraele k jednání o jejich vzájemných vztazích. Informaci přinesla agentura AFP s odkazem na Borrellovo vyjádření na sociální síti X.

včera

včera

Senioři, ilustrační fotografie.

V ČR bude kolem roku 2050 více seniorů, než se myslelo. Reforma je podle Jurečky nutná

Seniorů bude v polovině 21. století asi o 200 tisíc více, než se předpokládalo před pěti lety. Počet by mohl překročit 3,3 milionu lidí, v takovém případě by byl o milion vyšší než nyní. Vyplývá to z nové zprávy o stavu důchodového systému, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Je podle něj zřejmé, že penzijní reforma je nutná. 

včera

Vláda Petra Fialy

Vláda chce pomoci perzekvovaným k důstojným důchodům a přilákat nové kvalifikované zaměstnance z ciziny

Lidé, kteří byli za komunistické totality perzekvováni pro své občanské postoje a kvůli svému vysokému věku, zdravotnímu stavu či dalším důvodům dosud nepodali žádost o vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, budou mít větší šanci toto osvědčení, a tím i nárok na důstojnější penze získat. Vláda Petra Fialy na středečním jednání odsouhlasila návrh novely zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu, který umožní vybraným subjektům – příbuzným či institucím – o toto osvědčení požádat i u ještě žijících osob.

včera

včera

včera

Robert Fico promluvil poprvé od atentátu na svou osobu.

Fico prolomil mlčení a promluvil poprvé od květnového atentátu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) ve středu poprvé promluvil k občanům od chvíle, co se v květnu stal obětí atentátu po výjezdním zasedání vlády v Handlové. Na videu, které zveřejnil na sociální síti, uvedl, že do práce by se mohl vrátit na přelomu června a července. Neváhal také kritizovat opozici. 

včera

Biden bude ve Francii jednat o Gaze i Ukrajině. Spojenci jsou kvůli jeho nejednotné politice rozmrzelí

Americký prezident Joe Biden přicestoval do Francie a čelí nevoli spojenců týkající se jeho politiky vůči válce v Pásmu Gazy. Zároveň se ale snaží prosadit hlubší pomoc Ruskem napadené Ukrajině, které už značná část spojenců povolila používat jejich zbraně proti ruskému území. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy