Počet tygrů opět roste. Majestátní šelmy ale ještě vyhráno nemají, upozorňují experti

Před deseti lety byl počet tygrů ve světě na historickém minimu a hrozilo jim vyhubení. Dobrou zprávou je, že v pěti zemích - v Bhútánu, Číně, Indii, Nepálu a Rusku - jejich počet roste. Špatnou zprávou je ale to, že majestátní šelmě stále hrozí nebezpečí.

Je to zejména pytláctví a ztráta přirozeného prostředí, napsal italský deník Corriere della Sera.

Před deseti lety zbývalo ve světě v přírodě méně než 4000 tygrů. Teď už snad v ohrožení nejsou, jejich přežití však ohrožuje mnoho faktorů, počínaje pytláky, kteří nelegálně a s velkými zisky prodávají tygří kožešinu a další části jejich těl. Čísla začínají být povzbudivá a Světový fond na ochranu přírody (WWF) počítá s tím, že do dvou let bude dosaženo psychologického prahu 6000 jedinců.

WWF se podílí na projektu Tx2, jehož cílem je dosáhnout zdvojnásobení počtu tygrů ve 13 státech, kde žijí. Kromě již uvedených zemí to je Bangladéš, Kambodža, Indonésie, Laos, Malajsie, Barma, Thajsko a Vietnam. To bude v roce 2022, kdy nastane čínský rok tygra, jako v roce 2010. Tehdy bylo rozhodnuto, že svět bez tygrů by byl nekoncepční, a byla přijata opatření k zachování tohoto živočišného druhu.

"Od historického minima v roce 2010 začal počet tygrů konečně stoupat, a to je důležité i pro další ohrožené druhy, které s ním sdílejí životní prostředí," říká Stuart Chapman z WWF. "A je to důležité i pro miliony lidí, kteří jsou závislí na těchto ekosystémech," dodává.

V minulosti se tygři zabíjeli i z nevědomosti, strachu nebo pověrčivosti, protože lidé ne vždy znali vzájemné působení mezi těmito zvířaty a životním prostředím. A také pro peníze, neboť kvetoucí obchod nezná ani dnes krizi: odhaduje se, že každoroční obrat obchodu s částmi zvířat dosahuje nejméně 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč). Patří sem i tygři s jejich kožešinou, ale také zuby a částmi těla, po kterých je velká poptávka ze strany tradiční orientální medicíny.

I z ekonomického hlediska je ochrana zvířat a životního prostředí důležitá, neboť turistika vytváří pracovní příležitosti pro místní obyvatele. Dobře to vědí například v Nepálu, kde počet tygrů vystoupil ze 121 v roce 2009 na současných 235. V národním parku Bardia žije na 80 tygrů. Přírodní krásy této zóny přilákaly mnoho turistů z celého světa, kteří chtějí vidět tygry a další zvířata volně žijící v přírodě. Park Bardia se stal turistickou destinací a vytvořil nové ekonomické příležitosti.

Projekt Tx2 se týká více oblastí: ochrany teritoria, boje proti pytláctví se zapojením mezinárodní policejní organizace Interpol a místní policie a ochrany lesa, ale také ochrany dalších živočichů, kteří jsou přirozenou kořistí velkých masožravců. Vybíjení zvířat není otázkou jen vzdálené minulosti. Na začátku tisíciletí žilo ve světě stokrát více tygrů než v roce 2016, kdy jich bylo 3890. V letech 1940 až 1980 vymizel tygr z Bali, Jávy a z oblasti Kaspického moře.

Proto dnes musíme tuto tendenci zvrátit. V některých zemích to ale nebude snadné: v Kambodži, Laosu a Vietnamu přežilo jen několik desítek zvířat. Pokrok, jehož bylo už dosaženo, ale vzbuzuje naději. WWF se v roce 1973 začal tímto problémem zabývat a zahájil Operaci Tygr, první kampaň na ochranu ohrožených druhů. Dnes je hlavním iniciátorem plánu na zdvojnásobení počtu tygrů s investicemi v objemu 50 milionů a 80 milionů dolarů (1,1 miliardy a 1,8 miliardy Kč) na realizaci strategie na záchranu tygrů. Podobně to mohou učinit i jednotlivci, prostřednictvím darů či adopcí tygrů na dálku.

Související

Více souvisejících

Tygři Zvířata pytláctví Příroda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 4 hodinami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 8 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 22 hodinami

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy