Utrpení žen při obřízce: Oblast umrtvím studenou vodou, pak řežu

Mogadišo - Osminásobná matka Idil Jusuf Ahmedová popisuje obřízku s ledovým klidem: "Nejdřív oblast umrtvím studenou vodou. Tak nepociťují sebemenší bolest. Pak udělám rychlý řez nejdřív na levé a pak na pravé straně. Pak řežu dál zdola nahoru." Nakonec prý všechno sešije tlustou jehlou. "Nechám jen malý otvor na menstruaci a močení," dodává.

Sagal Sheid Aliová ze Somálského ženského rozvojového centra (SWDC) popisuje faraonskou obřízku jinak: "Je to nejagresivnější forma zmrzačení ženských genitálií a spočívá v amputaci vnějších a vnitřních stydkých pysků i klitorisu. Vulva se pak prakticky až na jediný otvor zcela zavře," říká. "Je to nelidská a brutální praktika, která ročně stojí v Somálsku život stovky žen," dodává.

Mezinárodní pozornost vzbudila tradice ženské obřízky před několika lety díky bývalé modelce Waris Dirieové, zvláště po odvysílání její filmové biografie Květ pouště (2009). Obřízkou se zabývala také OSN, 6. únor vyhlásila dnem nulové tolerance vůči mrzačení pohlavních orgánů žen a dívek.

V každodenním životě se dále obřezává v nezměněné intenzitě. Také Habibo Mohammed Susoová, matka čtyř dcer, byla jako dítě obřezána. Vzpomíná na to dnes jako na jeden z nejhorších dní svého života. "Strčili mi mezi nohy žhavý nůž. Pak na to natřeli mast, která mi způsobila hroznou infekci," vypráví 25letá Habibo. Když se ve 14 letech vdala, musel ji její muž otevřít nožem. Hrozné bolesti doprovázely také porod jejích dětí.

Svou první dceru chtěla Susoová uchránit stejného osudu. Tlak rodiny a sousedů byl však silnější. Když ale porodní bába před jejíma očima dítě zmrzačila, rozhodla se, že se to žádné další z jejích dcer už nesmí stát. Od té doby je přesvědčenou bojovnicí proti této praktice.

Jednou měsíčně přicházejí pomocnice SWDC jako je Habibo do tábora Masla, aby s obyvateli o obřízce hovořily. "Je těžké jim vysvětlit, že tato tradiční praktika má negativní vliv na život jejich dcer," vysvětluje Sagal Sheid Aliová. "Ale když jim dáme příklad, co se může stát, většinou to pochopí." Cesta je to ale prý dlouhá a těžká.

Ženská obřízka představuje amputaci některých částí vnějších pohlavních orgánů. Na rozdíl od mužské obřízky, která může mít také pozitivní zdravotní efekty, v případě ženské obřízky se jedná prakticky pouze o mrzačení, spojené s poškozením zdraví. Vzhledem k podstatě zákroku se ženská obřízka označuje zkratkou FGM (z anglického female genital mutilation), což v překladu znamená mrzačení ženských pohlavních orgánů.

I když ženská obřízka je často spojována s islámem, jde o mnohem starší rituál, který s náboženstvím nemá nic společného. Vnějším důvodem pro provedení obřízky má být to, aby dívka vstupovala do manželství čistá a neposkvrněná. Praktickým důsledkem obřízky je ovšem absence sexuálního prožitku. V některých oblastech neobřezané dívky zůstávají neprovdány.

V nejmírnější formě (typ I), kde zákrok připomíná mužskou obřízku, by mělo by jít pouze o odstranění předkožky klitorisu (poštěváčku), často však dochází k odstranění (amputaci) i části nebo celého klitorisu.

V některý případech se odstraňují pouze malé stydké pysky (typ IIa), nebo malé stydké pysky a částečně nebo úplně klitoris (typ IIb); pokud dochází navíc k částečnému nebo úplnému odstranění velkých stydkých pysků, je to označováno jako typ IIc. U typů I a II jde o tradici především v arabských zemích, kde se označuje jako „sunna", vysvětluje server obrizka.ihelpdesk.cz.

Po amputaci malých a velkých stydkých pysků je rána sešita tak, aby zůstal jen malý otvor pro odtok moči a menstruační krve. Klitoris může ale nemusí být odstraněn. O svatební noci je srostlá tkáň proříznuta, aby mohlo docházet k pohlavnímu styku. Před porodem musí být srůst odstraněn, po porodu bývá předchozí stav obnoven. Tento nejbrutálnějí typ se označuje jako tzv. faraonská obřízka.

Související

Muslimové, ilustrační foto

Súdán chce povolit nemuslimům pití alkoholu a posílit práva žen

Súdán chce povolit nemuslimům konzumaci alkoholu a posílit práva žen, včetně zákazu ženské obřízky. O záměrech, které by znamenaly prudký zvrat po téměř čtyřech desetiletích striktní islámské politiky, informoval podle agentury Reuters súdánský ministr spravedlnosti. Podle statistiky OSN nejsou muslimy zhruba tři procenta obyvatel Súdánu.
Ilustrační foto

Súdán přijal nový zákon: Za ženskou obřízku hrozí vězení

Súdán přijal zákon, který trestá ženskou obřízku až třemi lety vězení. Podle odhadu OSN se tomuto zákroku podrobuje v této východoafrické zemi až 87 procent žen ve věku mezi 14 a 49 lety. Zásah může přitom skončit infekcí močových cest, ledvin, vytvořením cyst a ohrožením plodnosti.

Více souvisejících

Obřízka ženy afrika

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 49 minutami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Finále Eurovize 2024 bez Česka. Aiko v semifinále neuspěla

Česko bude chybět mezi 26 zeměmi v sobotním finále Eurovize ve švédském Malmö. Aiko totiž nepostoupila ze čtvrtečního druhého semifinále. Nejlepším českým výsledkem tak zůstává šesté místo Mikolase Josefa z roku 2018. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy