U omikronu hrozí nižší riziko hospitalizace než u delty, tvrdí studie z JAR

Při nákaze koronavirovou variantou omikron je nižší riziko vážného průběhu onemocnění covid-19 i riziko hospitalizace než při nákaze variantou delta, vyplývá z nové jihoafrické studie. Výsledky však pravděpodobně částečně ovlivnila skutečnost, že obyvatelé Jihoafrické republiky měli lepší imunitu proti covidu-19, když se začala šířit varianta omikron, než jak tomu bylo o několik měsíců dříve s příchodem delty, upozornili podle Reuters autoři výzkumu.

V situaci, kdy se země po celém světě snaží reagovat na šíření varianty omikron, se ocitly otázky o její závažnosti v centru vědeckých i politických debat.

Autoři nejnovější studie porovnali data o případech nákazy variantou omikron od října do listopadu se záznamy o nákazách variantou delta od dubna a listopadu v Jihoafrické republice. Na výzkumu se podíleli vědci z Národního institutu pro přenosná onemocnění (NICD) a několika vysokých škol, včetně univerzity Witwatersrand v Johannesburgu a univerzity KwaZulu-Natal.

Podle závěrů studie je při nákaze omikronem nebezpečí hospitalizace o zhruba 80 procent nižší oproti nákaze deltou. U pacientů, kteří se dostanou do nemocnice, je pak při infekci omikronem riziko vážného průběhu o asi 30 procent nižší než u pacientů s deltou.

Sami autoři studie ale varovali před unáhlenými závěry ohledně vlastností omikronu. Upozornili, že bylo těžké zhodnotit, jak velký vliv na výsledky mohl mít nárůst imunity v populaci.

Paul Hunter z britské vysoké školy University of East Anglia ke studii řekl, že jde o první řádně provedený výzkum, který porovnává závažnost omikronu a delty. Hlavní slabinou studie je ale podle něj skutečnost, že srovnává data o omikronu z jednoho období a data o deltě z druhého.

"I přesto, že u lidí infikovaných omikronem byla menší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici, než u lidí s deltou, není možné říci, zda je to díky vlastním rozdílům v nebezpečnosti viru, nebo zda je to zapříčiněno vyšší imunitou v populaci v listopadu ve srovnání s dřívějšími měsíci tohoto roku," upozornil Hunter.

"Z pohledu pacienta, kterému jde hlavně o to, aby mu nebylo příliš zle, na tom do jisté míry příliš nesejde. Je to ale důležité vědět, abychom mohli zlepšit zhodnocení pravděpodobné míry tlaku na zdravotní systém," podotkl Hunter.

Podle studie britské vysoké školy Imperial College London, jejíž výsledky byly zveřejněny minulý týden, nic nenaznačuje, že by průběh onemocnění byl u omikronu mírnější než u delty. Autoři této studie však uvedli, že pracovali s omezenými daty ohledně hospitalizací.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) výzkum jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy