V Africe roste obava z šíření nemoci COVID-19, nakažených přibývá

V Africe začínají narůstat obavy z možných dopadů pandemie způsobené koronavirem. Podle agentury AFP kontinent zaznamenal zatím přes 1000 potvrzených případů nákazy. První oběti nemoci COVID-19, kterou koronavirus vyvolává, dnes ohlásila Burkina Faso či ostrov Mauricius. Eritrea a Angola poprvé zaznamenaly nakažené na svém území.

Burkina Faso v pátek uzavřela svoje hranice a vyhlásila zákaz vycházení, aby zabránila dalšímu šíření viru. Dnes tamní úřady oznámily dvě úmrtí na COVID-19. Testy na koronavirus tam zatím vyšly pozitivní u 64 lidí, čtyři z nich jsou přitom vládní ministři.

Ostrovní stát Mauricius dnes ohlásil první oběť koronaviru, celkem tam lékaři nákazu zjistili u 13 lidí, píše Reuters.

První dva nakažené na svém území dnes zaznamenala Angola, která již dříve také uzavřela státní hranice. Infekce byla dnes poprvé zjištěna také v Eritreji, pozitivně testován byl norský státní příslušník eritrejského původu, jenž přicestoval do země. V pátek virus na svém území poprvé zaregistroval Madagaskar či Zimbabwe, v obou případech šlo o lidi přijíždějící z Evropy.

Řada států na černém kontinentu již přistoupila k preventivním opatřením proti šíření viru. Převážně muslimský Senegal zakázal páteční modlitby, Egypt dnes oznámil, že na dva měsíce uzavře veškeré mešity a kostely. Nigérie bohoslužby omezila, uzavřela školy a tři mezinárodní letiště. Keňa, která zatím neregistruje žádného nakaženého, se od pondělí rozhodla uzavřít bary a omezí také počet lidí, kteří mohou být naráz v supermarketech. Mozambik a Malawi uzavřely všechny školy v zemi.

V Alžírsku, kde dnes počet nakažených vzrostl z 95 na 139, byly zrušeny domácí i mezinárodní lety, zavřeny mešity, kavárny a polovině státních zaměstnanců bylo nařízeno zůstat doma. Mezinárodně uznávaná vláda sousední Libye dnes kvůli koronaviru nařídila noční zákaz vycházení. Již dříve tento týden tak učinil kabinet polního maršála Chalífy Haftara, který ovládá východ Libye a s vládou v Tripolisu vede ozbrojený boj. OSN vyzvala válčící strany, aby přerušily boj a soustředily se na nebezpečí spojené s šířením koronaviru.

Podle dat univerzity Johna Hopkinse, která vývoj nakažených celosvětově sleduje, se koronavirus neobjevil zatím jen v hrstce afrických zemí. Relativně nízký počet nakažených ve zbylých státech přitom může být podle odborníků způsobený tím, že mnoho afrických zemí nemá dostatek testů na koronavirus a místní lékaři nemoc zaměňují s obyčejným zápalem plic. Problémem je i hygiena, především mytí rukou, připomíná Reuters.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před možnými důsledky epidemie způsobené koronavirem v Africe, kde většina států nemá příliš vyspělý zdravotnický systém a i za normálních okolností trpí nedostatkem zdravotnických pomůcek.

Generální tajemník OSN António Guterres tento týden vyzval vyspělé státy k solidaritě a společnému postupu proti nemoci, která si podle něj v případě nečinnosti může vyžádat miliony lidských životů převážně v nejméně vyspělých zemích.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika Burkina Faso Angola Senegal Madagaskar WHO (Světová zdravotnická organizace) Alžírsko Libye Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy