Kennedyovi rozhodně nebyli svatí, Jacqueline měla o atentátu na manžela jasno

Dá se předpokládat, že dlouho očekávané odtajnění části materiálů o atentátu na 35. prezidenta USA Johna F. Kennedyho sr. uvolní další stavidla dohadů, mezi něž se zařadí i rodinní příslušníci. Mezi nimi i Kennedyho manželka Jacqueline.

První dáma, v pořadí sedmatřicátá, měla honosný původ, jejím otcem byl magnát John V. Bouvier III., díky jehož majetku vlastně Jacqueline nikdy nepoznala tíživou situaci, ačkoliv se narodila 28. července 1929, tedy krátce před vypuknutím velké hospodářské krize. S Kennedym se seznámila díky své profesi novinářky v deníku Washington Times-Herald, přesněji v jeho společenské rubrice. Vzali se v roce 1953 a měli spolu čtyři děti.

Na rozdíl od některých předchozích prvních dam se Jacqueline do politiky příliš nepletla, o to razantněji "úřadovala" v Bílém domě, v němž chtěla zanechat punc své osobnosti. Její další zálibou až posedlostí byla móda a protože jako manželka prezidenta byla stále na očích, dokázala využít této skutečnosti k prosazování trendů nejen na území USA.

Nebyl to jen JFK

Její vztah s Kennedym byl vždy označován za spořádaný až vzorný, jenže to byla jen slupka na povrchu. JFK, jak se také prezidentovi říkalo, prokazatelně nechápal svátost manželskou jako prvotní zákon, takže se po jeho smrti svět dozvěděl - mimo jiné - o Mimi Aldorfové, Marilyn Monroové, která navíc "propíchla" veřejné tajemství 19. května 1962 v newyorské Madison Square Garden při oslavě Kennedyho 45. narozenin. Zdaleka to není vyčerpávající seznam, ovšem spekulace v rovině dohadů o záhadné "údajné neteři" českého prezidenta Novotného Marielle Novotny už přesáhly možný rámec.

Jenže kdo by považoval Jacqueline za oběť a usouženou manželku, která se musela vyrovnávat se zálety slavného manžela, ten by se mýlil. Také první dáma měla své románky a nezůstávalo jen u platonických vztahů. To byl případ herce Williama Holdena nebo zakladatele automobilového impéria F.I.A.T. Gianni Agnelliho. Podle historiků si Jacqueline přímo libovala, když mohla Johna rozzuřit vlastními zálety.

Věděla víc než ostatní?

Jacqueline údajně tušila, že její manžel je v obrovském nebezpečí a dokonce byla přesvědčena, že mu o život usiluje jeho viceprezident Lyndon B. Johnson, který se po atentátu v Dallasu skutečně stal Kennedyho nástupcem. Své svědectví Jacqueline nahrála na magnetofonové pásky a zapečetěné uschovala do trezoru Prezidentské knihovny Kennedyho. Podle dohody měly být odtajněny 50 let po její smrti, tedy v roce 2044, ale stalo se tak podstatně dříve. Když totiž televizní gigant ABC chystal v roce 2011 rozsáhlý seriál o dynastii Kennedyů, kde nebyla nouze o skandály, její druhorozená dcera Caroline (*1957) svolila ke zveřejnění nahrávek pod podmínkou, že ABC daný seriál neodvysílá.

Jacqueline Kennedy na nahrávkách hovoří o rozsáhlém spiknutí za účasti Johnsona, dále se domnívá, že atentát skutečně byl dílem Lee Harveye Oswalda, ale nikoli z jeho pohnutek či přesvědčení, nýbrž jako pouhého pěšáka na poli politických machinací organizovaných jižanskými magnáty. Oswald byl jen nastrčenou osobou.

Posmutnělý podzim života

Jacqueline Bouvier-Kennedy se provdala v roce 1968 za řeckého rejdaře Aristotela Onassise, ale jak všechny společenské magazíny konstatovaly, byl to sňatek spíš pro veřejnost. Jedinou výhodu měl v tom, že Jacqueline vysávala systematicky bezedné Onassisovo konto účty za obrovské módní kolekce a na oplátku ho neomezovala v jeho zálibách v jiných ženách. Jejich manželství skončilo v roce 1975, když Onassis ve Francii zemřel na komplikace způsobené zápalem plic.

Jacqueline pak dál pracovala jako redaktorka a její sláva postupně upadala. Na počátku roku 1994 u ní lékaři zjistili rakovinu lymfatických žláz a během necelých pěti měsíců bývalá první dáma zemřela (19. května).

Byl to tedy Castro? Nebo důsledek záletů?

Po smrti Kennedyho se i v souvislosti s Jacqueline vynořila spousta hypotéz, které byly více či méně přitažené za vlasy. Podle jedné měl být atentát na Kennedyho dílem Kubánců jako odveta za jeho účasti při invazi na Ostrov svobody, který neslavně skončil v Playa Girón. Jde však o nepodložená svědectví, která se navíc objevovala až po hodně dlouhé době.

Další osobou, která podle podivných teorií měla stát v pozadí skonu Kennedyho, byla už zmíněná Marilyn Monroe. FBI ji údajně podezírala z kontaktu s komunisty a na základně nechvalně známého "honu na čarodějnice", tedy existence Výboru pro neamerickou činnost, v jehož čele stál senátor Joseph McCarthy, byla herečka sledována. Podle některých názorů byla "božská Marilyn" jako Kennedyho milenka nebezpečnou osobou a mohla údajně vynášet citlivé informace. To byl také jeden z důvodů, proč její smrt v roce 1962 i přes důkladné rozbory stále obestírá také nemalý počet dohadů.

Související

John Fitzgerald Kennedy Rozhovor

60 let od atentátu na Kennedyho zůstává jeho pozadí nadále záhadou, míní historik

Uplynulo 60 let od chvíle, kdy série výstřelů ukončila život amerického prezidenta Johna Kennedyho. Atentát, k němuž došlo 22. listopadu 1963 ve městě Dallas, je americkými historiky i publicisty sice pečlivě zmapován, přesto se stále nepodařilo zcela objasnit, kdo jej zosnoval, což nahrává nejrůznějším konspiračním teoriím, uvádí ředitel Historického ústavu Slovenské akademie věd Slavomír Michálek. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kořeny Kennedyho násilné smrti patrně vyrůstaly z tehdejší politické situace ve Spojených státech a z jakého důvodu hodnotí Kennedyho prezidentství jako úspěšné, navzdory tomu, že bylo relativně krátké.  
Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

Více souvisejících

John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) Jacqueline Kennedyová atentát Lyndon Johnson (prezident USA)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 7 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 10 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 11 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy