Další válku Amerika prohraje, tvrdí analýza. Co musí změnit?

V roce 1991 podnikla americká armáda drtivý útok na iráckou armádu, která jejímu extrémnímu tlaku podlehla. Válka v Perském zálivu, která měla za úkol osvobodit okupovaný Kuvajt vojsky Saddáma Husajna. Pokud by chtěli Američané začít nějakou další válku, měli by se z této úspěšné operace poučit.

Vojenská mise v Perském zálivu dopadla pro americkou armádu více jak slavně. Ke konci války se 26. února 1991 rozhodla zaútočit na plně ozbrojenou iráckou gardu. Američané tehdy zkoušeli novou techniku a armádní výzbroj vůbec poprvé. Přesto to přineslo ovoce a obávanou iráckou gardu rozprášila.

Americká námořní pěchota a jednotky arabských států tehdy postoupily přes kuvajtskou hranici s cílem zemi osvobodit od irácké Republikánské gardy. Bombardování od spojeneckých států bylo natolik účinné, že několik vojáků gardy bylo zabito v jejich bunkru. Irácká armáda sice disponovala sovětskými tanky, ale neměla šanci proti přístrojům s nočním viděním a granáty. Jakmile se někdo pokusil o odpor, nemělo to dlouhého trvání. Kuvajt byl osvobozen. 

Vítězství se začalo rodit už v sedmdesátých letech, kdy armádní letouny Spojených států amerických nemohly létat kvůli nedostatku náhradních dílů, lodě byly v přístavech a vojáci používali zbraně, které se jen málo lišily od zbraní z druhé světové války. Finanční prostředky dorazily až v průběhu osmdesátých let a armáda velmi důkladně rozmýšlela, jak s penězi naloží. Experimentovalo se a následně vyhodnocovalo.

Současná strategie americké armády však nenapovídá tomu, že chce s přílivem peněz ze státu naložit podobně jako před válkou v Perském zálivu. Armáda dostala finanční injekci v podobě 192 miliard dolarů, z toho 37 miliard má jít na modernizaci. Strategie totiž spočívá v tom, že se představitelé státu mylně domnívají, že za peníze bude stará armáda bojovat mnohem lépe. Vedoucí představitelé armády vynaloží 27 miliard na modernizaci starších systémů, což může být ekvivalent k roku 1991, kdy došlo k modernizaci tanků Sherman v 80. letech pro válku v Perském zálivu.

Jde to o velký rozdíl, jak se chovali čelní představitelé v 70. letech a jak se chovají nyní. Před válkou v Perském zálivu jakoby Američané tušili, že je přesně takový boj může čekat, proto se na to postupně připravovali. Současná garnitura se na nový obchodní model moc nesoustředí. O vizi se tu snad ani nelze bavit. Výhoda tehdejších představitelů také tkvěla v tom, že někteří z nich prošli válkami v Koreji a ve Vietnamu. 

Pro USA možná opět nadejde další válka, která pro ni bude v lecčems první, jako tomu bylo v Perském zálivu, kdy poprvé naostro zkoušely novou techniku. Proto by se měly zaměřit na identifikování možné podoby budoucího konfliktu, vytvořit novou strategii, která by spočívala v neomezeném experimentování a přísném testování v terénu, nebo zajistit společný technologický rozvoj s leteckými a námořními silami. Jedině tak budou USA připravené na další válku.     

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Irák Saddám Husajn Kuvajt

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy