Vládnul v drogovém rauši? Největší tajemství Kennedyho poprvé prozrazeno

Washington - Americký prezident John F. Kennedy se zapsal do historie především atentátem, který na něj byl spáchán. Přesto, nebo možná právě proto, je ale dodnes mezi americkými občany velmi oblíbený. Historikové jsou ale opatrní a tvrdí, že by průměrným jak prezidentem, tak i člověkem. Údajně totiž trpěl i závislostí.

Vyplývá to z informací v knize "Závislý?", kde autoři Matt Noffs a Kieran Palmer rozebírají možnost závislosti bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho na metamfetaminu, který mu předepisoval jeho lékař.

Spisovatelé se přitom opírají o tvrzení uznávaného australského profesora Nicolase Rasmussena, který se věnuje především historii používání těchto návykových látek. A sehnat zrovna metamfetamin v této době nebylo nijak těžké.

Během druhé světové války se totiž používal jako lék tlumící bolesti a deprese vojáků německé armády. Byl tak prakticky dostupný každému podle Rasmussena nebyl problém sehnat jej ani v Americe.

Profesor dále tvrdí, že droga, která je v současnosti zakázána, byla nedílnou součástí života bývalého amerického prezidenta Kennedyho. Trpěl totiž bolestmi páteře a jediný lék, který je dokázal tlumit, byl právě metamfetamin, nazývaný také modrý led, péčko či pervitin. 

Tvrdou drogu, před jejímž užíváním varují lékaři po celém světě, dříve běžně podávali pacientům trpícím bolestmi. Nikdo totiž nevěděl, že lék, který spolehlivě utlumí bolest, vyvolává závislost.

To je pouze jeden ze známých dopadů dlouhodobého užívání této drogy. Tím dalším je vznik depresí, kterými Kennedy také trpěl. Navíc do nich stáhnul i svou manželku.

Podle informací spisovatelů to prozradil rodinný lékař Max Jacobson, který deset let po smrti prezidenta přiznal, že jeho přítomnost vyžadovali oba manželé a musel je správně zásobovaný doprovázet i na cestách.

Přiznal dokonce, že tehdejšímu prezidentovi musel látku aplikovat během důležitého setkání se sovětským lídrem Chruščovem ve Vídni v roce 1961. Kennedy tak plnil státnické úkony a vládnul pod vlivem drog.

Autoři ale upozorňují, že ačkoliv nám to dneska přijde jako nemyslitelné, aby prezident vykonával svou funkci zdrogovaný, dříve nešlo o nic výjimečného. Na to, že metamfetamin vyvolává těžkou závislost, se totiž přišlo až později.

Kennedyho tak vyobrazují spíše jako člověka trpícího silnými bolestmi páteře, kolitidou a Addisonovou nemocí. Jako člověka, který pouze tlumil bolesti a část života protrpěl.

Objevují se ale teorie, které spekulují o tom, k jakým důležitým rozhodnutím dospěl Kennedy v drogovém rauši. A nutno dodat, že dnes by tak na toto jednání bylo bezesporu nahlíženo stejně. 

Související

John Fitzgerald Kennedy Rozhovor

60 let od atentátu na Kennedyho zůstává jeho pozadí nadále záhadou, míní historik

Uplynulo 60 let od chvíle, kdy série výstřelů ukončila život amerického prezidenta Johna Kennedyho. Atentát, k němuž došlo 22. listopadu 1963 ve městě Dallas, je americkými historiky i publicisty sice pečlivě zmapován, přesto se stále nepodařilo zcela objasnit, kdo jej zosnoval, což nahrává nejrůznějším konspiračním teoriím, uvádí ředitel Historického ústavu Slovenské akademie věd Slavomír Michálek. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kořeny Kennedyho násilné smrti patrně vyrůstaly z tehdejší politické situace ve Spojených státech a z jakého důvodu hodnotí Kennedyho prezidentství jako úspěšné, navzdory tomu, že bylo relativně krátké.  
Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

Více souvisejících

John Fidgerald Kennedy (J.F.K.)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy